Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Mustang

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In cazul meu, acum am "Code Index and version: 007 01 " dupa cum reiese mai sus...ce valoare trebuie sa ii pun?
Imi puteti spune mai exact va rog, ce anume trebuie activat cu opcom din CIM? cum se numeste functia, sau piesa (maneta stergator cu butoane pentru control BC) ?
Skip ads

  • rsmeu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut prieteni buni! Am si eu cateva intrebari,am un vectra c 1.9cdti,88kw,z19dt.,din2007. are cd 30 si ecranul care indica temperatura,ora si computerul de bord dar nu este color. itrebarile mele sunt urmatoarele:1.pot sa montez cd 70navi?2.ce ecran trebui sa cumpar sa functioneze bine?va functiona si navigatia sau mai trebuie trase fire sau ceva de genu? 3.ar trebui sa corespunda ani la ambele si ce ar trebuii sa mai corespunda?Ce ar trebuii sa cer? Mentionez ca vreau sa le cumpar din germania pentru ca tot sunt in germania.va multumesc anticipat !
  • B111STY

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Are cineva de vanzare CID sau GID?eu momentan am BID iar playerul este CD30.Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Gid merge garantat pe cd30.
Nu ai nevoie decat de display si de programare... eu am trecut de la bid la gid, tot pe cd30.

Cid cred ca il pui degeaba daca nu ai navi.
Vei avea aceleasi informatii dar color.
Plus ca rama de la bid nu se ptriveste la cid.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
neaparat sa ai pin code si la gid-ul pe care intentionezi sa il cumperi
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Intrebare: As putea sa imi montez pur si simplu un cid half can(2002-2004) pe vectra mea c din 2003 ? Eu am cred ca un GID, pe doua culori, portocaliu si negru, si ma gandeam ca ar fi mai frumos un afisaj color. Nu m-ar interesa decat sa imi afiseze acelleasi informatii ca pana acum, doar sa se vada mai frumos, Nu ma intereseaza sa mearga navi sau alte chestii, doar afisajul acela cu opel de la inceput..si bineinteles grafica mai placuta. Multumesc pentru raspuns.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ai nevoie si de electronica unui ncdc 2011/2013/2015 imperecheat cu cidul 4:3.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multam fain pt raspuns. In cazul asta, daca sunt necesare si alte modificari si nu e doar plug and play...il las asa cum e.
Skip ads

  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Are cineva schema mufei de la CID halfcan?
Am cumparat un NCDC 2015 si CID, insa eu pe masina am avut CDR2005 si TID.
Trebuie sa fac legaturile, insa nu stiu cum sa aranjez pinii si de unde sa mai trag altii(daca e nevoie de altceva decat pinii din mufa de diagnoza). Mentionez ca mufa mea de la TID are 18 pini, dar o sa primesc si mufa de la masina donatoare pentru CID.
Multumesc.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa nu ignori primul post din topic si ai gata 90% din treaba.
raman firele care leaga mufa rgb a cid-ului cu mufa de la radio, vreo 6 fire, pe care le gasesti negresit in TIS2000, program fara de care NU trebuie sa te apuci de asemenea modificari.
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc frumos. Am citit tot topicul acesta cand vroiam sa montez GID, dar ma gandeam ca e diferit la CID. Sa vedem ce iese. O sa pun poze cu finalul reparatiei. Smile
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
uite aici, toata informatia de care mai ai nevoie....firele de la mufa CID rgb la Mufa Radio:
http://postimg.org/image/coq4dyc4h/8dab0b72/
http://postimg.org/image/6tp2zwcnh/be68ffd2/

UV9 este indicativul Opel pentru CID, deci firele din mufa CID (toate cu UV9), care merg in mufa Radio (cele marcate cu rosu si au indicativul UV9)

daca nici asta nu ajuta...suna-ma

Wink
Skip ads

  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Super super. Multumesc frumos.
O sa te tin la curent.
  • GizY

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Am o problema cu ccrt2008 cu magazia de cd-uri asa ca am decis sa il inlocuiesc. Am gasit un ncdc2013 la cineva. Am GID pe masina acuma. Va functiona ncdc2013 cu gid-ul meu sau trebuie sa imi cumpar si un CID? Ideea este ca vanzatorul mi-a spus ca ncdc-ul este decodat si ca are seria de la masina dupa care provine, asta inseamna ca este resetat? Sau in cel mai rau caz se poate face ceva cu el daca nu este resetat? Nu as vrea sa il cumpar degeaba si sa nu il pot folosi, de aia am zis ca va intreb si pe voi. Masina mea este un vectra c 2.2 dti 2002.
Multumesc
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ncdc2013 functioneaza cu GID, trebuie sa te asiguri ca ai security code la masina ta si la masina donoare. Ai nevoie si de alte mufe de alimentare ale playerului si de TECH2.
  • GizY

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Al meu nu are cod, iar al lui daca zice ca e decodat in caz ca este adevarat in afara de mufele acelea de alimentare trebuie numai imperecheat cu gid-ul meu asai?
  • isaxon

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut am si eu urmatoarea problema : Pe masina este un CID half can si imi arata doar informatii de baza ( range 50km cand mai am putina benzina , daca am vreun bec ars , chestii din acestea) , fostul propietar din cate mi-a spus pe display lui ii arata inainte informatii mult mai amanuntite , cum ar fii consum instant si etc. Dar cand a vazut masina a zis clar ca acel player care este acum pe masina nu era . Domnilor ce am nevoie ca sa pot avea din nou consumul instant , sa pot seta ora , data etc. sa imi apara pe CID ? Ce am nevoie sa pot pune un player aftermarket sau este neaparat nevoie de playerul original ( caruia nu ii stiu modelul ) ca sa imi afiseze acele informatii si setari mentionate mai sus ? Va las poze cu , ce am pe masina. Mi-am adus aminte , inafara de faptul ca nu am iluminare deloc la player nici nu vad ce melodie imi este redata , butoanele de pe volan sunt de forma. Va rog lamuriti-ma ce sa fac ca masina sa aibe dotarile din fabrica


Ultima modificare facuta de isaxon la Dum 16 Nov, 2014 8:41 pm
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de un ncdc2013/2015. Daca nu te grabesti in 2-3 saptamani o sa am unul dispinibil Wink .
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cd30 este un player de full can.
Ca sa te poti folosi de toate functiile gid-ului trebuie sa pui un player half can.
Ori sa faci o conversie la full can (nu e chiar ieftin si simplu de facut).
  • marius86ar

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am reusit si eu sa fac modificarea. Acum am GID pe masina. Totul a fost foarte simplu si ii multumesc lui @34KLA pt piesele trimise.
Precizez ca Vectra mea e half can, am schimbat mufa cu cea de 32 de pini conform schitei postate la inceputul topicului. Am schimbat maneta, dupa care am activat-o cu Op-com in CIM (Info Switch Display - present) si gata.
A durat vreo 2 ore pt ca m-am chinuit cu bucsele alea in care intra cele 4 suruburi care tin GID-ul, plasticul a crapat in jurul lor si se roteau libere.
Multumesc tuturor pt detaliile pretioase postate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR