Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • ipais

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Ma intorc de la mare pe a2 si s-a spart o rola de la cureaua de accesorii - din bulan chiar la intrarea intr-o benzinarie Smile). - frontera b 2.2 diesel, 2001. Vine cineva dupa mine si dimineata vreau sa cumpar rola si cureaua sa le schimb. E votba de rola cea mai de jos, cred ca aia care invarte tot, cea mai mare. Cum probabil nu o sa gasesc un mecanic care sa vina pe autostrada vreau sa o schimb eu, am aruncat o geana si nu pare complicat. Am totusi cateva interebari:
1. Cureaua cu caneluri va avea toate rolele pe interior mai putin rola intinzatoare care e pe exterior?
2. Rola intinzatoare trebuie desfacuta si dupa montarea curelei trebuie intinsa sau se intinde singura?
3. Din cate am vazut am loc sa fac operatiunea pe sus daca dau jos furtunu de la filtru de aer. Dupa care slabesc rola intinzatoare, schimb rola sparta, pun cureaua noua pe caneluri, intind rola si gata. De ce chei mai am nevoie, altele decat cea pentru rola intinzatoare si rola sparta? Mai e vreun sectret?

M-as tare bucura de o "mana" de sfat!

Multzam anticipat Smile
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai unde esti intai...La A e cu 2 chei de 36,nu stiu cum e la B.
  • ipais

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am ajuns la bucuresti si inca sunt in cautarea pieslor. Se pare ca e mai greu decat manopera Sad. Vad eu maine
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai tu vrei piese noi... Razz Ce tare..Vezi nr meu in semnatura si incearca sa-mi dai un tel-am pe cineva cu service in apropiere de A2,si cunostinte cat de cat la Frontera.La B gasesti piese mai usor decat la A.
  • ipais

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat!
Cumparat piese de la Unix (formidabil, aveau totul pe stoc) si le-am schimbat la fata locului.
A mers putin mai greu pana am reusit sa blochez fulia care se invartea cu totul, dar am prins cu un cleste hotarat si o cedat:)

Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR