Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie sunt nou pe forum.
Am cumparat acum 6 saptamani un opel astra g din Ploiesti. Masina avea primul rand de numere rosii scoase ea fiind adusa din Belgia. M-am dus am facut RAR-ul fara probleme am paltit taxa de poluare absolut totul ok. Cand m-am dus la politie la Alexandria am dus dosarul si la un moment dat mi s-a spus ca nu poate inscrie masina pentru ca apare cu dauna totala in Belgia si trebuie sa astept confirmarea din Belgia pt a o inscrie. intrebarile mele sunt urmatoarele:
1) Mi-am luat teapa cu masina?
2) Daca nu poate fi inscrisa din cauza problemelor din Belgia cum de i s-au scos numere rosii?
3) Am sanse sa primesc confirmarea de a o inscrie?

Va multumesc !
Skip ads

  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Presupun ca nu s-a mai intalnit la nimeni o situatie ca a mea ......
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- da
2- nu stiu, nu i-ai intrebat pe caschetari?
3- da
  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nu am intrebat pe domnii militieni cand am auzit ca nu pot sa o inscriu pana nu primesc confirmare din Belgia mi-a pierit cheful de tot. Pe masina am dat 2600 euro pe taxa de poluare 1300 lei si daca nu primesc confirmare nu am ce sa mai fac cu ea.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Da, ti-ai luat mare teapa cu masina. O fi din aia jumi juma. Daca a fost dauna totala, banui ca a fost scoasa din registrele belgiene, cum s-ar putea reinmatricula astfel de masina?
  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am toate actele de belgia talon carte tot, masina nu are nici o urma de sudura pe ea doar urme de arsuri pe aripa drapta la motor care ai disparut aproape in totalitate dupa ce a fost spalata la motor . Eu nu imi explic situatia asta. A trecut de rara fara nici o problema si s-a impotmolit la politie acum astept aprobarea. Daca o primesc.....
Sunt in posesia tuturor actelor necesare inmatricularii dar nu pot inscrie fara aprobare si presupun ca am de asteptam. MI s-a spus ca pot astepta o zi o saptamana o luna si chiar 3 luni.


Cum adica jumi juma?


Ultima modificare facuta de Danutz Valentin la Sam 19 Jul, 2014 3:19 pm, modificat de 3 ori in total
  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Ea este masina care mi-a furat ochii si care m-a scos din minti intr-o singura luna
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
adica jumate dintr-o masina si jumate din alta. Sudata pe podea si de jur imprejur.
Skip ads

  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nu aste facut din doua una am verificat asta. Nu are pic de sudura .
  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dauna totala se poate da la o masina daca are sarite airbag-urile de la sofer si cel din bord. Poate ca doar a fost atinsa in fata, se pare ca bara din fata a fost schimbata (se vede o oarecare diferenta la culoare). Nu este neaparat sa fie facuta din bucati, poate s-a schimbat doar bara, intaritura barii fata si tragger sau caladru, bord si airbaguri, fara alte daune. De curiozitate ai parbrizul schimbat?
Mai poti verifica in diagnoza cand sunt fabricate toate componentele de pe masina: ceasuri, modul airbag, imobilizator, climatronic, etc, ar trebui ca data de fabricatie sa coincida macar la an.

Nu cred ca ai luat tiapa cu masina atata timp cat merge bine ca motor ,si nu prezinta probleme tehnice.

Stima.
  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nu are absolut nici o problema e impecabila. Am schimbat un senzor la motor din cate am inteles de la service e senzorul de pe rampa de la pompa nu stiu nu le am. imi curgea motorina pe acolo, problema s-a rezolvat si tot la acel service mi s-a spus ca nu are nici un geam schimbat si nici sudura. ca am intrebat de curiozitate. La RAR nu am avut nici o problema a fost incadrata euro 4, 124 noxele. Eu sper sa vina confirmarea am deja o saptamana de cand astept. Ma chinui cu vechea mea dacie pana primesc o veste buna sper de la politie.
  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Dragi colegi tin sa va anunt ca astazi caschetarii mi-au dat o veste foarte buna. Am primit confirmarea de a o inscrie maine ma duc sa imi iau numerele si talonul. Very Happy
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La o masina asa veche dauna totala nu inseamna jumi juma
Nu inseamna nici macar puscat airbag-uri

Iti doreesc ca avaria sa fi fost minora/medie, si masina sa fi ajuns sa se declare dauna totala doar din cauza varstei (respectiv a valorii actualizate mici)
  • Danutz Valentin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca masina a luat foc la motor dupa urmele de la arsuri pe partea dreapta cum stai in masina ( partea stanga cand esti fata in fata cu ea) urmele de arsura disparand dupa spalarea la motor se mai cunoaste doar putin . Oricum ma bucur ca e totul ok si maine o inscriu
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR