Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Anuta Adrian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o intrebare care poate parea idioata;vreau sa cumpar o masina sh din Germania dar in momentul in care o inscriu o vreau trecuta pe numele mamei.problema este ca nu e in tara.e posibil asa ceva?se cere prezenta titularului obligatoriu chiar daca se achita tot?unde ar putea aparea probleme?
Multumesc!
Skip ads

  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
La inscrierea la impozit si la politie trebuie sa fie proprietaru de drept sa poata face inscrierea. Partea buna e ca poti merge si cu imputernicire. Eu am luat masina si am inscriso pe numele lu maicamea si inainte de toate am facut 3 imputerniciri si restu actelor si nu a fost nevoie sa fie ea prezenta. La rar nu ai nevoie de nimic, te duci pur si simplu cu actele si aia e.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
RCA-ul il poti face fara titular, autentificarea (RAR-ul) o poti face fara titular - la ultima eu am aveam de facut doar autentificarea propriu zisa, nu stiu daca este ceva diferit in cazul in care se face omologarea (cartea de identitate) unei masini aduse din afara.. La taxe (taxa de inmatriculare, impozit, taxa de talon si alte dracii de taxe) si la Politie trebuie sa fie. Sau, dupa cum a spus si colegul de mai sus, merge cu imputernicire.
  • Anuta Adrian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns.Pai si la imputernicire nu este nevoie de titular ?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Evident ca nu mai e nevoie de titular. Iti face imputernicire (procura) notariala prin care te imputerniceste sa te ocupi de toate formalitatile necesare inmatricularii masinii.
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ba da...te duci cu titularul la notar si iti face imputernicirea, la notar trebuie sa fie prezent neaparat titularu, tu ca imputernicit nu trebuie sa fii prezent. Deci ori iti trimite imputernicire ori o pui pe numele tau.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
A, scuze. Nu am citit eu bine. La notar e nevoie de titular, el face imputernicirea (de tine nu e nevoie). La politie, fisc... nu mai e nevoie de titular daca ai imputernicire.
  • Anuta Adrian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR