Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati si pe mine ca mi-am prins urechile intre procesoare, rami , displayuri , marci si functii. Pur si simplu nu stiu ce smartpfone sa-mi aleg !
Ok , tot studiind fisele tehnice si discutile de pe net , am dedus ca si cu telefoanele astea e cumva ca si in dilema auto - diesel sau benzina - unde raspunsul e invariabil acelasi - depinde ce vrei sa faci cu masina in cauza si ce drumuri + asteptari ai de la ea !

Ar fi vorba despre un buget de maxim 1500 lei iar ca asteptari enumar citeva :
- sa faca poze ,,adevarate,,
- filmari in mers cu stabilitate buna
- GPS
- vasle puternice pentru browsing ( youtube, mail , search )
- eventual citeva functii ,,dragalase,, pe acolo
- si daca il si pot imperchea cumva cu ECU sau alte sisteme de pe masina , e perfect
- aspect finutz in sensul sa nu fie gros caramida si nici cu colturi de fix 90 grade.

Amintesc ca nu ma intereseaza jocurile si nu-l vreau dualSIM .

Asa , in principiu plecam de capul meu inspre un S4 unde la Emag acum e parca la 1360 lei dar cum de vreo 3 zile citesc doar pareri pe tot soiul de site-uri , parca nu mai sint atat de sigur de alegerea asta .

Evident ca am vorbit cu amici si colegi de serviciu dar mai rau m-au bagat in ceata. De fapt la serviciu aproape toti au Allview P6 insa mie telefonul ala mi se pare o bizarerie.

Va rog sa-mi dati niste sugestii asupra carora sa ma concentrez , ca daca nu....
Ca daca nu folosesc bugetul pentru suporti motor si ce mai trebuie facut pe la masina ! Smile
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu am S4 si mai butonez si un 4s. Ca si calitate display, poze, Samsung-ul castiga, dar la faptul cum se misca in aplicatii, la calitatea fabricatiei si a faptului cum il simti in mana, Iphnon-ul e net superior, nu exista termen de comparatie, chiar daca 4s e cel mai calitativ Iphnone.

Daca vrei ceva de calitate (care sa se miste ca un Iphone) la un pret ok, te poti uita la un Huawei P8, are procesor pe 64 biti, se misca impecabil, sau chiar un Iphone 5s daca nu te deranjeaza display-ul de 4". Bafta.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc @borsy. Deja dau cautare sa vad care cum arata.
Displayul de 4" de la 5S nu m-ar deranja ci dimpotriva. Dracu stie si cu moda asta , a fost o vreme cand toata lumea se lupta sa aiba un telefon cat mai mic-pitic. Am avut in mana telefoane pe care pur si simplu nu le puteam manevra cu degetele mele lovite de ciocane. Acum frate lumea s-a sucit ! Daca nu mergi cu scandura la ureche din care atarna invelitoarea de caiet , practic nu existi !

Evident , daca stau sincer si ma intreb , nu cred ca am nevoie de un smartpfone. GPS tocmai mi-am achizitionat , am si aparate foto digitale , 2 playere in masina , plus alte prostii dar parca minunea asta le aduce cumva toate intr-unul . Plus aplcatiile unele dragalase dar inutile , altele discutabile.
Cred ca de fapt s-ar justifica un smart pentru mine ca ai cu ce sa-ti umpli timpii morti cand nu esti acasa . Mai ales ca eu sint persoana care se plictiseste repede daca n-am ceva de facut ! Smile


Ultima modificare facuta de Aries la Mar 28 Jul, 2015 8:50 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu lua S4, e deja mort., ia ceva macar din 2014.
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Tocmai m-am uitat la 5s Iphone . Apoi @Borsy , imi depaseste bugetul cu mult ! Smile
Poate daca m-as strange rau din curele mi l-as lua dar nu ma lasa inima totusi sa dau atatia bani pe un telefon.

@liberlamare - cu postarea ta , la mine pe foaie s4 e in suspensie ! Am fix scorul egal intre pareri ca e bun/e mort S4. Sad
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
asta a fost mult laudat in 2014
http://www.gsmarena.com/lg_g3-6294.php

PS
eu nu as lua chinezisme., Huawei si alte cele.
Iphone
HTC
Samsung
LG
Sony

cel mai bine mergi sa le vezi cand itit faci lista scurta, de un smartphone trebuie sa te idragostesti la prima vedere.


Ultima modificare facuta de liberlamare la Mar 28 Jul, 2015 9:07 pm, modificat de 2 ori in total
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Daaaaaa , am gasit aproape pe tot netu' pareri bune despre el. Bine , si citeva ,,bleah,,.
De aceea mi-am zis sa incerc si pe CO sa vad , daca o scot cumva la capat.

Sony cu Xperia pica din cauza aspectului patratos ( nah , chestie de gusturi ) - si mai raman cei 3 - Iphone, Samsung si LG .
Question


Ultima modificare facuta de Aries la Mar 28 Jul, 2015 8:59 pm
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
5s e 2013...
Eu personal folosesc iphone 6 din septembrie...fara probleme, jailbreak, ios 8.4...posesor de iphone din 2008 si...detest androidul Smile)
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Samsung s5 cred ca a coborât la 1500 ron.
Fãrã lollypop draci. ..pe Android 4.4.4 și vâjâie.
Spor la alegere
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aries a scris:Daaaaaa , am gasit aproape pe tot netu' pareri bune despre el. Bine , si citeva ,,bleah,,.
De aceea mi-am zis sa incerc si pe CO sa vad , daca o scot cumva la capat.

Sony cu Xperia pica din cauza aspectului patratos ( nah , chestie de gusturi ) - si mai raman cei 3 - Iphone, Samsung si LG .
Question

eu daca as avea bani de dat pe telefoane mi-as lua
http://www.gsmarena.com/sam...xy_alpha-6573.php
se incadreaza si in bugetul tau,.


Ultima modificare facuta de liberlamare la Mar 28 Jul, 2015 9:01 pm
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
O fi 5S din 2013 dar pretul ma omoara !

http://www.emag.ro/telefon-...gold/pd/DPGKJBBBM
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Aries a scris:Tocmai m-am uitat la 5s Iphone . Apoi @Borsy , imi depaseste bugetul cu mult ! Smile Sad


Cauta pe OLX, mai sunt care le-au cumparat la abonament si le vand, urmareste cateva zile si o sa gasesti. Asa am cumparat si eu S4, pe net era 1600 si eu l-am luat la 1250 lei cu garantie 2 ani.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:a
eu nu as lua chinezisme.,
.


Huawei sunt un nume greu in industria de hardware, deci nu e doar un produs chinezesc gen Jingun-Hui!
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Arunca un ochi si in gradina chinezeasca. Eu ``conduc`` din ianuarie un Lenovo Vibe X2 http://www.gsmarena.com/lenovo_vibe_x2-6643.php
.....si imi place din ce in ce mai tare! Varianta single SIM.
A primit in mai Android 5.
Calitatatea pozelor este cu ++. Filmeaza FullHD. Display-ul incanta la ochi.
Lipseste NFC daca asta e o problema....
Impecabil in rest.....cam scump totusi....
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
borsy a scris:
liberlamare a scris:a
eu nu as lua chinezisme.,
.


Huawei sunt un nume greu in industria de hardware, deci nu e doar un produs chinezesc gen Jingun-Hui!

poate, eu nu as cumpara asa ceva.
Am uitat de HTC al doilea in lista dupa marul muscat.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Alpha 1700 lei
G3 - 1600 lei

Si atunci ? Smile
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Desi cam toate sint contaminate cu chinezarii , totusi unul declarat parca nu-mi surade.

Despre HTC stie cineva mai multe ? Dar despre un model anume ca si astea sint cam multe. Are referinte bune in general pe net.

FAZA SERII !
Am ramas masca ! Frate , dar in ce lume traim ?
Acum 3 minute a sunat telefonul sotiei ...o tipa dragutica , amabila , ca de la RCS-RDS ( zicea ceva de Bucuresti ). Si a venit cu o uimitoare oferta ;

http://www.emag.ro/telefon-...6-gb/pd/DQ65JBBBM

Si normal , s-au pus intre ele ,,fetele,, la povesti ca ,,ce bun e telefonul Allview,, ca Samsung care il vrea ,,bou' ( ala fiind eu ) e mort si de fapt pretul e doar renumele marcii si ,,uite draga , e si foarte ieftin,,.

Da' cum se prind astia asa de repede de dorintele omului ? ? ? Sau din memoria cache a browserului pe care o incarc de zile in sir cu problema asta ?


Ultima modificare facuta de Aries la Mar 28 Jul, 2015 9:37 pm
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Foarte bune HTC-urile, o cunostina foloseste de vreo 4 ani doar HTC. Poti incerca si in varianta mini, sunt mai ieftine si uita-te la cele M. M8 mini cred ca gasesti in banii tai dar atunci merita S4.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
@Borsy - te rog recomanda-mi un anume model de la HTC care sa corespunda cerintelor mele dar nu varianta mini. Si te rog asta pentru ca eu chiar nu ma pricep la toate specificatiile alea electronice. Daca stiam face o departajare tehnica intre ele , imi alegeam singur un model dar chiar nu ma pricep !. Am eu idee despre un spatiu GB sau rami sau procesor dar asta pana la notiuni introductiv plus ca experienta colegilor mi-ar fi bine-venita mai ales ca uneori practica bate fisele tehnice .

PS
Alpha
G3
si HTC


Ultima modificare facuta de Aries la Mar 28 Jul, 2015 9:44 pm
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pret-calitate, M8.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ce sistem de operare e mai bun?
IOS 24%
Android 48%
Windows 24%
Niciunul 3%
29 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR