Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • dan-awm

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2008 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut , azi am desfacut protectia din tabla de la galeria de evacuare si am vazut ca are doua fisuri 3-5 cm ,plus o gaurica c-a un varf de cui chiar la bifurcatia de deasupra cilindrului cu sonda lambda , prin orificiul acela se simte cum iese un curent fierbinte de aer, ...acum cer un sfat ,daca o duc sa o sudeze in argon rezista ?!...sau sa caut una sh c-a una nouta nici nu stiu la ce pret ajunge , nu am reusit cu google sa aflu nici de noua nici de sh ...eu am o zafira b benzinara cu z1,6 xe1 din 2008...!


Ultima modificare facuta de dan-awm la Lun 10 Jun, 2013 9:33 pm
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
se deformeaza la sudura si nu mai etanseaza bine pe chiulasa .De obicei se fisureaza daca ai catalizatorul infundat....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se da jos galeria evacuare (are catalizatorul) se prinde pe o rigla zdravana cu suruburi+piulite evitand astfel deformarea, se incalzeste la flacara dar bine de tot, se sudeaza in gaz inert cu electrod de inox. Trebuie un mester care a mai facut nu orice afafic.
Varianta doi e sa-ti faci evacuare (serpisori) custom din inox, lucru costisitor ca putini stiu sa o faca bine, ori scapa, ori sta stramb etc.

Fisurile in brate apar de la agatat evacuarea prin gropi, mormane de geata
  • dan-awm

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2008 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri , alta solutie adeziva sa reziste la temperatura respectiva nu este pe piata ,care aplicata, apoi peste ea un petic de azdbest cu o bucatica de tabla pe masura si prinsa cu colier...!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu umblati cu adezivi si coliere ca nu tin
  • dan-awm

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2008 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ok ,multumesc ,poate gasesc una sh...!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Second inseamna cu tot cu catalizator, nu e deloc ieftin
  • dan-awm

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2008 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pai acum mai apare o problema daca este cu totul , daca cataizatorul nu e bun cum pot sa-mi dau seama la sh-uri ...si la ce pret orientativ s-ar invarti corpul galerie -catalizator cu sonda - fara sonda c-a nu am idee nici ce-a de noua cat ajunge...!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Second cam 200euro, nou peste 600euro, sonda 120euro noua
  • dan-awm

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2008 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Incurcata treaba ,pentru o galerie te alegi si cu catalizator ; destul de scump ...
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci intai sa sudezi galeria, cu metoda explicate mai sus...? Daca nu merge...dupa aia te gandesti la sh-uri sau altceva.
Catalizatorul infundat, nu e un defect pe care sa-l treci usor cu vederea...masina merge rau, nu trage, evident nu urca in ture...zona se incalzeste foarte tare...la rosu si asta nu dupa forja ci la mers normal...in fine..daca tu ai avut catalizatorul infundat, aceasta fiind cauza pentru care galeria s-a fisurat...cel putin unul din simptomele spuse de mine mai sus, trebuia sa le ai...daca nu le-ai avut si masina mergea absolut normal...galeria s-a fisurat din cauza unui soc si...merita sa incerci sa sudezi...daca este cealalta varianta...logic ca, mai bine inlocuiesti cu piese cum crezi tu ca este mai bine...noi sau sh...oricum vei avea nevoie si de catalizator, deci, asta-i situatia...
  • dan-awm

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2008 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Catalizatorul cred ca e bun , masina trage normal , urca bine turatia ...sa vad ce pot face pana la urma...!
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Hai sa incerc sa pun intrebarea si in topicul asta. A tinut la cineva sudura? Am si eu o fisura, si nu stiu sincer ce sa fac, mi s-au "explicat" o gramada de metode de sudat, unul mi-a zis azi dimineata ca daca fisura e accesibila, mi-o sudeaza pe masina (ma indoiesc ca va tine), apoi altcineva (mi s-a parut ok omul, ca stie ce zice), ca face o sudura la rece, cu nu stiu ce electrod destept, care cu siguranta tine.

Pareri?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR