Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
lbanias a scris:Ce e asa de greu in a pune un contor neresetabil oriunde pe traseul roti-computer bord?


Habar nu am cat de greu este, dar pana una alta nu a reusit/vrut nici un producator. La fel de greu/usor se dau km inapoi si la VW, Ford, etc.
Oricum e mult mai important cum a fost intretinuta o masina vs nr km.


Eu am auzit ca la BMW se transmit/updateaza km catre cheie, care are valori doar incrementale. Desigur ca poti zice ca pierzi cheia. Eu întreb de ce nu s-ar putea ca softul masinii cind detecteaza ca kilometrajul scade sa il reseteze la 0 ca sa fie evident ca s-a umblat ilegal acolo?
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ibanias, ai dreptate...Chiar auzisem de chestia asta, cum ca la BMW, kilometrii sunt stocati in cheie si conform si unei reprezentante asa si este, dar si cei de la reprezentanta spun ca asta nu inseamna ca nu pot fi masluiti...Ei spun, spre exemplu la o masina cu DPF, mai poti verifica intrarile in reprezentanta si starea DPF-ului(cata viata mai are)pentru a vedea cati km are...Dar eu zic ca samsarii sunt unsi cu toate alifiile si cred ca nici astea nu sunt solutii reale pentru a determina kilometrii reali. O alta solutie cica ar fi numarul schimburilor de ulei, vazut media intre schimburi si asa poti vedea iarasi numarul kilometrilor...Producatorii nu sunt preocupatii foarte mult de ceea ce se intampla cu masina dupa ce ea iese din garantie... Iar legat de partea asta cu contorul nesetabil: gandeste-te ca in momentul in care se va afla de o astfel de inventie(ma refer aici la samsari) vor gasi si solutia pentru acel contor neresetabil...Din pacate ei din asta traiesc si vor face orice ca sa le mearga treaba. Sorry pentru Esti OFF TOPIC ca nu am zis nimic de Insignia, dar sa am bani as cumpara fara sa stau pe ganduri...Foarte frumoasa...Sad
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Chiar asa este,insa nu numai km, absolut toate informatiile stocate in ECU, erori, chiar si nivele de carburant, de lichid de racire,de lichid de frana, de lichid de spalare parbriz, etc, sunt "vizibile" din cheie si nu are nevoie de masina...
In ceea ce priveste afirmatia, ca iti poate spune cata viata mai are DPF-ul, cred ca ai fost putin "pacalit"...
Un filtru DPF poate fi "omorat" si daca masina are putini km, insa mare parte din ei sunt efectuati in regim urban, asadar, un numar mai mare de regenerari la intervale scurte sunt "letale" pentru acesta...
Sunt masini cu 200k, care merg mai bine decat una cu 100k, regimul de rulare este foarte important, cel extraurban fiind "benefic" in detrimentul celui urban...
Iti uram sa ai bani, poate iti vei achizitiona un astfel de model, sa "simti" pe pielea ta, si bucuriile si necazurile unei astfel de "frumuseti". Wink
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc de urare, dar din pacate banii vor merge spre o alta investitie, pastrand Vectra pe care o am pana la adanci batraneti...Chiar de imi voi lua altceva, masina ramane in familie.. Iar despre a ma bucura de Insignia, am avut in Germania, cat am fost in training, una cu 27.000 de Km la bord, 2.0 CDTI, 160 cp, sports tourer(2012)...Lucram la o companie pe atunci si au luat-o ca isi testau piesele care le produceau, le faceau upgrade si vroiau sa vada functionarea...Oricum Respect!
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cu placere! Very Happy
Constat ca foarte multi posesori de Vectra sunt decisi sa pastreze masina pana la adanci batraneti... Wink
Oare, vom putea si noi, posesorii de Insignia sa spunem acest lucru? Confused
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Cred ca ati putea, dar datorita progresului vom tinde mereu catre altceva...Vectra am primit-o de la fratele meu, care acum a schimbat marca, dar a zis ca Vectra nu o vinde sub nici o forma-prima dragoste la el...A zis ca, ori o iau eu, ori o ia cumnatul, dar de vandut, sub nici o forma. Nu stiu de ce, dar modelul asta(Vectra) si Insignia ma atrag de la Opel, restul nu prea...
  • alichi_c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ampera 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2005

  • Mesaj Privat
salut
eu am trecut de cei cinci ani cu insignia din 2009 si de 96000 km si am schimbat-o cu faceliftul din 2014 diesel 2.0 120 cp tot ecoflex
deci fidel cel putin pana in 2020, recomand o insignia atat celor nedecisi cat si celor ce isi doresc confort si siguranta in trafic
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
ma vad cu ea si peste 5-7-8 ani, daca tine ! Very Happy Abia mai scad preturile la piese, se diversifica oferta se elimina erorile....vezi ,numai beneficii odata cu maturizarea sa nu-i spun imbatranirea....

Eu detin inca o vectra B din 1996 cu 60.000 km reali ...dupa 20 ani inca tine baba tatele sus...sa vezi ce tabla are nu ca astea mai tinerele.....
Skip ads

  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Da,as lua tot insignia,desi cu aceasta am avut toate problemele copilãriei+altele,asumate dealtfel,am luat-o sh,de 2 ani,an 2009, 2.0 ,160 cai,km 140k-masluiti,reali ~250k. Pe mine parca m-a fermecat,sunt nebun dupã ea,chiar si soția,care nu sofeaza!
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Pai la 250k te așteptai sa ce? Sa mergi cu ea inca 100k doar cu revizii? Presupun ca nu..
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am specificat ca mi le-am asumat de la inceput!
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Asta-i ok, macar nu ai venit sa spui ca ti ai luat limuzina si trebuie sa bagi bani in ea, bucura te de masina
Skip ads

  • Edu25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am o Insignia Sport Tourer de care sunt ff multumit - confort, dotari, materiale, consum, cutie viteza tinuta de drum. Ca minus - motorul putintel cam zgomotos la ralanti, si putin mai lenta la demaraj de pe loc ( putere motorului e de 130 CP). Am avut inainte un Audi A4 motorizare 1.8T benzina. In afara de reprizele de acceleratie Audi nu execela la alte capitole . Ba as putea spune ca,consumul era urias, iar costurile de intretinere aproape duble.
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu parerea celor care au masinile de noi, despre cei care le i-au SH,cât mai ieftine si mai dotate,si se asteapta la minuni!
Eu am luat-o tot SH,fara accident,dar km multi,nu cea mai ieftina,echipare cosmo,piele bej,jante r18,am mai investit 1000 euro in ea ( turbina schimbat geometria,scos clapeti,senzor+cablu abs,switch porbagaj,anulat dpf cu catalizator pt ca merg 80% in oras,schimbat oringul "minune" ) plus toate uleiurile si lichidele preventiv,astea intr-un an si jumatate, si acum pot spune ca am masina scoasa din necaz. Recunosc ca nu au fost placute operațiunile in service,dar mi le-am asumat!

Concluzie: Sunt de pãrere ca poti lua o masina mai ieftina,relativ ok,mai investesti ceva,fara sa înjuri pe forumuri,si o aduci pe linia de plutire, si in final ai o masina ieftina si relativ buna!
Pt ca sa iei o insignia fara probleme,trebuie sa dai cel putin 4-5000 in plus,o iei si cu opțiuni mai putine,si tot ii faci o parte din operațiunile fãcute de mine!
Parerea mea finala este ca cine isi permite isi ia noua,cine nu , ia SH cu consecințele de riguare!
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am avut Insignia, fara sa o pun la socoteala si pe cea a tatalui meu de care am mai avut si eu grija.Sunt cateva lucruri marunte care imi placeau la aceasta masina si felul in care erau gandite, dar nu cred ca m-as mai intoarce la acest model.Din punctul meu de vedere, a esuat la un capitol foarte important care defineste orice masina construita pana in ziua de azi si anume performanta.Consumul si demarajul masinii nu mi s-au parut deloc incantatoare si vorbesc de motoarele de 2.0 diesel, atat de 130, cat si de 160CP.Asta...ca sa nu mai vorbesc si despre problemele intampinate.Si-n plus, oricat de mult ne laudam noi pe ClubOpel, cumparatorii sunt sceptici cand vine vorba de cumparat Insignia, toti sunt de acord ca e frumoasa, dar la fel de bine, toti sunt de acord ca e o masina problematica, fiindca asa i s-a dus vorba.
Atunci cand vine vorba de Opel, imi aduc aminte cu placere de modele detinute, precum Vectra C si Astra H GTC cu motoare de 1.9 CDTi, fiabile si bine echilibrate.Chiar am iubit aceste masini, nu am avut probleme cu ele absolut deloc.
  • Adelin.br

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Detin o Insignia 2.0cdti 160 Vx-line, an 2010, 165700 km de 6 luni, masina am achizitionat-o cu 150k km si Da tot acelasi model l-as alege. De anul viitor intra in discutie si achizitia uneia pe benzina pachet vxr 2.8 turbo 4x4 pentru ca, am ramas surprins si de benzinar intr-un test drive efectuat luna aceasta. Toate marcile au probleme, nu exista masina perfecta decat cea pe care o detii. In rest drumuri bune si cati mai multi km fara probleme.
  • sfichi lucian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Spania
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
salutare in legatura cu BMW am detinut un e39 530d 193 cai ... era din 2002 pack M cu toate cele pe el si l am cumparat eu cu 250 ooo km si l am vandut cu 380 000km cine la cumparat nu la interesat cati km are ca stie ca bmw duc multi km.... sii nu stiu daca asa pot zice de insignia... acuma detin un insignia de 2011 de 130 cai cu cip pe motor pus is f multumuit de ea dar nu indeajuns. are si mici_mari defecte. nu stiu cum e la voi dar asta e parerea mea.... multa stima
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Sper sa terminam cu comparatiile intre masini care noi au costat 50-70000eur cu o masina de 25-35000...normal ca sunt diferente.....si oricum as vrea sa vad cate din modelele noi merg 350000km fara probleme....
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Da, as mai cumpara o Insignia! Nu regret o clipa ca detin o astfel de jucarie! La bugetul de care am dispus, am facut cea mai ok alegere !
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, cel mai probabil voi schimba actuala Insignia 1,6L benzina anul viitor cu o Insignia 1,6SiDi benzinar facelift dar trebuie sa recunosc ca ma atrage si Volvo S60 T3, benzinar 1,6L turbo. Timpul si conjunctura vor decide pina la urma. Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Chestionar

Ati mai cumpara Insignia?
Da 72%
Nu 27%
40 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR