Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Va salut dragi opelisti vreau un sfat concret de la voi. A sosit momentul sa imi sschimb vectra mea B1.Vreau sa imi achizitionez un vectra B2 m-ar interesa mai mult motorul de 1.8, ce vreau sa aflu pareri reale despre acest model consum, fiabilitate. Va rog doar sfaturi reale, mentionez ca il voi folosi doar pe asistenta rutiera si plus de asta nu ma intereseaza dieselul. Multumesc
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am eu 1.8 Z18XE. Consumul e ok, 10 in oras, in afara la mers linistit se poate si sub 6, dar hai sa zicem un 6.5 la mers normal.

Probleme are cam ca orice motor de la opel. O problema generala la el e fisurarea galeriei de evacuare (cauta pe google daca vrei), la care nu prea ai ce sa ii faci, noua e f scumpa, iar de sudat nu tine. Eu pe-a mea am schimbat-o cu una din dezmembrari.
Deci asteapta-te la probleme de tot felul: sonde lambda, bujii, bobina inductie, in general tot ce inseamna anexe.
Bafta,
  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Si cu puntea spate cu telescoapele spate cum ii? O voi folosii si la tractari
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu, parerile le pot emite doar despre motor, am astra H.
Skip ads

  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Nimeni cu alte pareri,sfaturi?
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ca problema generala ecu crapa cam la 200k zic eu, pt ca e pus pe bloc motor, radiatoru ca e din metal lipit de plastic cedeaza destul de repede la imbinari, benzinar:sonde lammbda ,bobina ;ca si oncluzie eu sunt multumit de ea desi am schimbat ecu. un drum de focsabi brasov dus intors am scos 7.6 tras tare de ea, cu oituzul trecut
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am 1.8benzina (z18xe), mptorul este boboc, dupa ce a puscat distributia a fost desfacut si nu avea nici un fel de uzura. Ca si km 200.000 dib cate stiu eu dar ii banuiesc a fi dati in spate. Am carat vreo 10 luni materiale de constructii cu el (ciment, etc), singurele probleme mecanice care le-am avut au fost bobina de inductie si pompa de benzina, in rest chestiile clasice, bucse, etc. Am tractat si microbuz de 4t si a mers foarte bine. Nu a mancat mai mult de 400-500g ulei la schimb (10000km), nu este o masina de lux, dar iti faci treaba cu ea, chiar foarte bine.


Tinand cont ca o sa cocosezi masina, clar 1.8. Ca si consum eu calculez numai mixt, 8.5, in conditile in care 80% din drumuri sunt in oras.

P.S. vezi ca pe cui nu poti pune mai mult de 6000kg parca. Legal nu ai voie sa tragi masina pe platforma.
  • aplesa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Legal o sa poti tracta numai 1500 kg.
Tractare = consum marit

E mai ok dieselul decat benzina din cauza cuplului
La asistenta rutiera se fac km multi, se umbla cu scule prin masina tot timpul (greutate suplimentara), recomand sa mai gandesti strategia si masina pe care o alegi.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai voie sa tractezi masina pe platforma pe 'masina mica'. De aia toti trag cu jeep/microbuz. Si da, cum spune apleaa, probabil la tractat vei avea un consum de minim 20l
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu recomand 1.8, este un motor reusit. Este parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR