Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am constatat mai de curind mergind prin niste drumuri desfundate ca, datorita baltilor prin care am trecut masina a inceput sa mearga neregulat nu mai avea forta, se oprea motorul.
nu cred ca este normal sa fie asa sensibila.
concluzia este ca: aburul ce se ridica de la evaporarea apei de sub masina se infiltra in circuitul electric la fise si de aici problema.
ce se poate face pentru a limita aceasta sensibilitate?sa fie vreo defectiune pe undeva?
in rest masina merge perfect
Omega B X20XEV
  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceeasi probl (am zis ca poate exagerez eu) ...de cate ori ploua facea figuri.E interesant de studiat fenomenul eu n am gasit nici o explicatie plauzibila
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
trage o punga pe delco si cu banda izoleazal bine fiecare fisa in parte.....cauta o balta zdravana si treci prin ea.


am avut si eu asemenea probleme la balti....intra apa la fisa principala....il stergeam si puteam merge mai departe.....
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am mers si pe ploaie cu ea si nu s-a manifestat in nici un fel, la fel si pe zapada.
problema apare la apa mare, parca ar fi OLTCIT.
de fapt nu era prea mare apa, dar erau noroaie.
am mers cam 20 de Km pe un drum forestier cu geata, zapada topita, noroaie,etc. si era sa raman pe acolo.masina si-a revenit de cum am ajuns pe asfalt in citiva km,si apoi am venit in Bucuresti pe autostrada cu 160Km/h fara probleme.
sa fie vreo fisa nasoala? (este vreo 3mil un set nou)
din pacate la modelele cu motor in linie si distribuitorul asezat chiar in capat, aburul ce rezulta la trecerea prin apa, se ridica chiar pe directia distribuitorului din cauza formei caroseriei.
sa aiba vre-un scut, ceva, care lipseste la mine.
omega A pe care l-am avut inainte nu avea aceste probleme si pe ala nu l-am menajat, l-am bagat prin riu si nu a avut absolut nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR