Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut!

De ceva timp, atunci cand franez se aude in fata (dinspre roata stanga mi se pare mie) un pocnet / o trosnitura (ca si cum ar rupe cineva o surcea pt a face un gratar ). Nu se aude tare (daca ascult muzica nu il aud) dar totusi se aude...
Am sesizat acest pocnet mai ales la viteze mici si foarte mici, de exemplu cand merg prin centru, in aglomeratie si rar trec de 30 km/h. Cum am piscat putin frana, cum se aude, o data , scurt, fara a persista cat timp mai tin apasata pedala.

Masina este Astra Classic 1.4, are 7300 km si zgomotul de care ma plang a aparut pe la 6000 km.

Voi v-ati confruntat cu asa ceva?
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
da.si era de la pivot,dar pe partea dreapta, poate sa fie de la flansa amortizorului si bileta antiruliu. fa o vizita la service mai bine
  • pheonix

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.6 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
nu mai deschid alt topic pentru zomote la franare desi la mine sunt alte zgomote.
am un classic de 1.6 cu 4.500 km la bord si au inceput sa se aude scataituri cand franez. cand plec, la primele fanari pe spate se aude mai gros/de la tamburi cred.
sa ma ingrijorez? sa ma duc la service?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si la mine se auzea acel scartait.
cand am fost in revizie mi-au depistat cei de la service ca a intrat mizerie in tamburi iar sabotii nu s-au "asezat" corect, si s-au uzat neuniform. rezolvarea se pare ca a fost "asezarea" cu mana in pozitia corecta. Momentan am facut 400 km de la interventie si nu mai aud scartaitul respectiv.
incearca sa mergi la un service daca nu te incumeti la "lucru manual"

apropo, mi-au depistat problema facand un test de frane pe stand. din test reiesea ca incarcarea dinamica pe puntea spate nu este conforma cu ce ar trebui sa fie. drept ptr care au desfacut tamburii sa vada care e problema. nu am idee cat costa testarea separat, eu am facut-o la momentul reviziei si intra in pret.

bafta!
Skip ads

  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc octav pentru promptitudine.

Ma gandesc totusi ca masina e noua, sunt foarte atent la gropi, iar daca la mai iau, mereu ridic picorul de pe frana. Masina ta era relativ noua cand s-a dus pivotul? Exista vre-un risc major daca nu merg acum in service si astept pana la revizia de 1 an (ca nu fac 15k km? pana in martie 2007)?

Multumesc.

In legatura cu zgomotul de la tamburi, si la mine se aude, in special in dimineatile mai reci si umede, la primele franari.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
riscul major este sa se rupa pivotul.....

in principiu, cam tot ce tine de articulatii trebuie remediat repede....
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu era noua. dar de la el era zgomotul,cat priveste scartaitu-l nu-l luati in seama pt k nu afecteaza cu nimic,sistemul de franare intra mai repede pe puntea spate deoarece raman mai apropiate din cauza tamburului,si k sa aveti franare si pe puntea fata esta nevoie de mai multe franari pana discul ajunge la temparatuara optima.asta se intampla doar la masinile cu discuri doar pe fata.
Pivotul se rupe relativ greu,al meu ara "clopotel"cand l-am schimbat,extrem de uzat,dupa schimbare zgomotul a disparut .
ovidelu, poti face un test cu roata ridicata si poate depistezi de la ce provine zgomotu-l(poate e vrun surub care s-a slabit intre timp) Bafta!
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pai cred ca o so ridic pe un elevator sa vad cum se prezinta articulatia. Multumesc.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Poate este off topic... Uneori, cand franez mai puternic masina parca are o fff usoara tendinta sa traga stanga. Nu se intampla mereu, ci foarte rar. Sa fie inclinatia drumului de vina, sa tina mai bine frana pe stanga? Chiar nu`mi pot explica..... Sad
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu mai frana brusc Laughing
si la astra mea f se intampla la fel numa k eu puteam sa ma ntorc cu tot cu masina Very Happy ceea ce e nasol pe gheata
masina franeaza in "X" for balance
make a test brake for you safety!


Ultima modificare facuta de octav13 la Mar 19 Dec, 2006 12:39 pm
  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ca tot s-a deschis subiectul: am patit de doua ori ca la franari mai bruste sa se auda o pocnitura de parca ar fi atins masina asflatul cu zona de sub motor ( chiar daca eram pe drum drept, fara denivelari). Aveti idee de la ce poate veni acest lucru? ( Poate fi ABS-ul care sa dea aceasta senzatie cumulat cu scrasnetul cauciucului pe asflat?)
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:Poate este off topic... Uneori, cand franez mai puternic masina parca are o fff usoara tendinta sa traga stanga. Nu se intampla mereu, ci foarte rar. Sa fie inclinatia drumului de vina, sa tina mai bine frana pe stanga? Chiar nu`mi pot explica..... Sad
\


vezi ca si la mine tragea putin dreapta directia cand franam... dupa testare frane pe stand a reiesit ca franele spate nu "prindeau" egal (sabotul stanga spate nu calca cum trebuie pe tambur)....s-a rezolvat cu un o reglare a sabotilor pe spate. Mentionez ca inainte de manevra asta auzeam un scartait la franare de asemenea. dupa remediere nu mai se aude nici un scartait si raspunsul franei este altfel (frana ceva mai prompta). operatia am facut-o in timpul reviziei, nu m-a costat nimic in plus, asa ca nu stiu pretul ca operatie separata. Daca masina e pe garantie ma gandesc ca o poti remedia gratis. Mergi si le zici ca iti scartaie franele desi masina e noua si sa remedieze ei Smile
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ms de sfaturi. Am 7500 km cu ea si ma gandesc ca pe la 10000 ii fac revizia (iarna, condens, rodaj etc) si atunci cred ca ma uit si la frane. Nu ma deranjeaza cu nimic, dar nu vreau sa se agraveze, asta e tot. Franele tin, dar daca e noua si in garantie, tb. sa remediez.
  • dann

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sidors a scris:Ca tot s-a deschis subiectul: am patit de doua ori ca la franari mai bruste sa se auda o pocnitura de parca ar fi atins masina asflatul cu zona de sub motor ( chiar daca eram pe drum drept, fara denivelari). Aveti idee de la ce poate veni acest lucru? ( Poate fi ABS-ul care sa dea aceasta senzatie cumulat cu scrasnetul cauciucului pe asflat?)


Sidors si la mine se aude la fel cand pun frana mai brusc si intra ABS. Se aude ca un pocnet surd venit din fata. Partea proasta e ca a inceput sa faca asa de acum 1000 km (acum are 6500); pana atunci imi arunca piciorul de pe frana dar fara alte zgomote. Prima data a aparut la o frana mai violenta cand l-am evitat pe un tembel care mi-a taiat fata la Victoriei.
Sa fie ceva mai grav sau asa se manifesta dupa un timp ABS ?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sidors si la mine se aude la fel cand pun frana mai brusc si intra ABS. Se aude ca un pocnet surd venit din fata. Partea proasta e ca a inceput sa faca asa de acum 1000 km (acum are 6500); pana atunci imi arunca piciorul de pe frana dar fara alte zgomote. Prima data a aparut la o frana mai violenta cand l-am evitat pe un tembel care mi-a taiat fata la Victoriei.
Sa fie ceva mai grav sau asa se manifesta dupa un timp ABS ?[/quote]

Si la mine face la fel ABS`ul. Am observat zilele astea pe zapada; cand franez, face pedala ca toti dracii. Am consultat manualul de utilizare si spune ca nu e nici o problema, asa tb. sa faca el si ca franarea tb. continuata indiferent de miscarile pedalei de frana.
  • tomcatu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut!

Si eu am un zgomot la franare, doar pe partea dreapta, spate. Se aude ca un huruit, ca si cum ar freca metal pe metal. Initial am crezut ca e din cauza placutelor care s-au uzat, DAR... dupa ce merg circa 10-15 min, ZGOMOTUL DISPARE COMPLET.
Am intrebat la service, dar cum nu se auzea nimic (roata se "incalzise", in sensul ca nu mai zice nici pas), baiatul de acolo a zis ca e din cauza umezelii.
Am 27.000km, dar incep sa ma ingrijorez, ca se aude din ce in ce mai tare.
Cam la ce interval se schimba placutele de frana?

Multam!
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
tomcatu a scris:Salut!

Si eu am un zgomot la franare, doar pe partea dreapta, spate. Se aude ca un huruit, ca si cum ar freca metal pe metal. Initial am crezut ca e din cauza placutelor care s-au uzat, DAR... dupa ce merg circa 10-15 min, ZGOMOTUL DISPARE COMPLET.
Am intrebat la service, dar cum nu se auzea nimic (roata se "incalzise", in sensul ca nu mai zice nici pas), baiatul de acolo a zis ca e din cauza umezelii.
Am 27.000km, dar incep sa ma ingrijorez, ca se aude din ce in ce mai tare.
Cam la ce interval se schimba placutele de frana?

Multam!

PLACUTELE SE SCHIMBA CAND SE UZEAZA!
nu-ti face griji !mecanicul are dreptate este de la UMEZEALA
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR