Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
laurentiu19 a scris:Dumnezeu sa-i ierte!

Si eu am fost la perioada nebuniei tineretii, ba am mai alergat si pe la raliuri, dar niciodata n-am sarit calul, solicitand masina mai mult decat poate da sau sa ma consider mai bun decat eram constient ca pot fi.
Da, este grav ca unii parinti nu realizeaza ca o masina puternica la un pusti mai zmucit nu le poate aduce nimic decat necazuri si este si mai grav pentru un pusti zapacit ca nu isi cunoaste limitele atat ale lui cat si ale masinii.

Dar, despre morti... numai de bine! Crying or Very sad


toti am fost si suntem miste zburdalnici,se poate muri si in dacie la fel de bine ca si in cayene,nu masina e de vina ci cel care o conduce,pacat de ei ca au bani si masini si nu stiu cum sa se bucure de ei cat mai bine si pt.cat mai mult timp,problema apare atunci te trezesti ca ai 400cp sub picior si nu stii sa-i manuiesti repet "NU STII",deci militia ar trebui sa fie mai vigilenta atunci cand dau permisele iar instructorii mai profesionisti
Skip ads

  • Pride

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Problema e urmatoarea: cati din cei cu masini de peste 50k citesc lucrurile astea? datorita faptului ca in Romania sistemul "imbogatit peste noapte" a.k.a parvenit functioneaza de minune, degeaba scriem aici randuri intregi... mentalitatea acestor oameni nu se vor schimba...de vina sunt parintii si anturajul, masinile sunt niste simple instrumente. masina de 400 hp merge si cu 60 km/h . Din pacate pt unii teribilismul si fitzele bazate pe bunastarea parintilor inving constientizarea riscurilor
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce e mai trist e ca pe langa pustiul de bani gata au mai murit 2 tineri iar al treilea e in spital cu sanse minime. A mai fost cu ceva timp in urma un caz in Botosani cu un pusti cu Maserati care a facut aceeasi isprava ca cel din tulcea si atunci a mai murit o tanara. Ce vina au copii acestia? Spunea cineva mai sus ca se poate muri si in polo: perfect adevarat dar sansele sunt mult mult mai mici statistic vorbind. Eu nu cred ca cineva cu un polo de 60 cp se apuca sa faca intreceri pe sosea. Sunt intru tot deacord cu un coleg care spunea ca am fost cu toti tineri si am avut ispite, problema e ca nu am avut instrumentul ispitei(Chayenne) si ne intreceam cu bicicleta, de aceea eu acuz parintii si mai putin copii. Dumnezeu sa-i ierte.
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@iulian

iuliane, se poate muri si`ntr`un polo daca mergi cu 60, ca vine ALT pustin cu`n Chayenne si da peste tine Evil or Very Mad

de mentionat in aceeasi categorie accdidentu lui Badarel (maseratti-botosani), si mai recent in iasi, bmw`u seria 5, EXE, la 170 pe independentei.

tot timpul am incercat sa ma impun in fata prietenilor, pe ideea ca viteza nu aduce nimic bun. pacat ca nu am fost inteles...

cunosc anumite persoane, care "defileaza" si cu 270 in mod constant...(evident, pe unde se poate, fara jena la trafic, radare, etc) pacat Wink
Skip ads

  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
poate voi supara pe multi,dar mi-e nu-mi pare rau de cei ce dau coltul din cauza vitezei...............poate data viitoare in locul copacului unde sau oprit vom fi unul dintre noi,conducindu-ne linistiti masina cu sotia si copilul..........
  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La noi in Chisinau un baiat de 17 ani, fara permis, conducea un BMW cu 170 km/h in oras. Am inteles ca a facut un accident foarte grav. Rolling Eyes Interesant, unde se grabea el?...
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
http://www.hi5.com/friend/p...o?userid=91507245

profilul de hi5 al soferului de pe chayenne....


http://www.hi5.com/friend/p...o?userid=31545121

profilul pasagerei din dreapta

oricat de vinovati sau nu ar fi, direct sau indirect, sa le fie tarana usoara.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Sa le fie tarana usoara cat despre restul nu am cuvinte. Pacat ca pentru o clipa de prostie pot muri mai ales tineri. La fel de usor puteam sa fim oricare dintre noi cu sotie, copii intr-o masina care circula regulamentar si un idiot care a luat carnetul pe bani si care nu are decat fite in cap sa intre in tine si sa sfarsesti tragic. Politia pe astia nu-i vede.
Skip ads

  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
http://steer.ru/archives/2007/02/20/002755.php
Aceasta in Rusia s-a petrecut.
No comment...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din evenimente de acest gen parintii nu invata nimic si nici prietenii mortilor, de fapt asta e problema ! Pina la urma cred ca e vorba de selectie naturala. Bine ca nu au murit si alti participanti la trafic din cauza lor.
Majoritatea accidentelor grave totusi apartin tinerilor si incepatorilor mai ales pe fondul unor masini puternice cumparate de tata.
Nu sunt de uitat nici "taranii" care dupa ce schimba vechea Dacie cu un Logan isi cauta moartea.
Nu pot decit sa citez un membru din Iasi :
"Mai baiete tu nu o sa mori in patul tau !"
"....isi au copacul lor, nu va face-ti probleme !"
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ar trebui interzisa prin lege conducerea autoturismelor cu mai mult de 150 de cai de catre persoane sub varsta de 26 de ani si fara cel putin 3 ani de vechime in conducere (reali, nu cu carnet luat si stat pe bara 5 ani, dar pacat ca nu se poate proba)
Skip ads

  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca de la coada vacii te trezesti exact intr-o masina sport - ii dai goana (sa moara dusmanii)
Daca esti un om inteligent si stii sa mananci cu cutitul si furculita - esti mai ponderat. Exemplu concret: azi dimineata am vazut la stiri accidentul in care a fost implicat Ilie Nastase(nu a fost el de vina, altcineva nu i-a acordat prioritate). Ce masina credeti ca avea? Opel Astra Clasic. la banii lui putea sa-si permita si un SLR. In vest sunt f multi oameni care treci pe langa ei pe strada fara sa stii ca sunt milionari(majoritatea din aceasta categorie au Mini sau Smart). La noi este exact invers - degeaba ai bani daca nu te arati, daca nu te dai cu 3 litri de parfum cand iesi din casa, daca nu ai gipan (ex. tuareg, Q7, x5, cayenne), si esti fraier daca ai masina mai sus mentionata, daca stai la stop sau la rosu... comentariile pot continua...dar revin la prima fraza...daca de la coada vacii te trezesti exact intr-o masina sport...
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
eronat
Nastase are BMW
Opelul e cel care l-a lovit
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cel care l-a lovit este un logan
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu s-au gasit urme de franare pe sosea, nu inseamna ca nu s-a franat. garda nu ia in considerare ca masina avea ABS si nu se mai pot masura urmele de franare? Cat de idiot sa fii atunci cand realizezi ca pierzi controlul volanului si sa nu calci frana? Cred ca a calcat-o din instinct chiar .. dar ABS-ul ala ..

Sincer sa fiu nu sunt de acord ca parintii sa fie acuzati. Eu sunt independent financiar si pot spune ca ma descurc foarte bine, dar daca ar fi sa apelez la parintii mei, indiferent de circumstante, ai mei ar face tot posibilul sa ma ajute. Asa si parintii "pilotului", din prea multa dragoste dar si din cauza ca era singurul lor copil, au incercat sa-i ofere tot ce-si doreste, chiar daca darul l-a dus la pierzanie.

In opinia mea gradul de vinovatie il are 80% soferul si cate 10% ceilalti pasageri (care, de ce sa nu recunoastem, daca ar fi vrut nu le-ar fi fost imposibil sa-l opreasca pe teribilist).

Imi pare rau de ceea ce am citit mai sus si sper ca Dumnezeu sa aiba grija de sufletele lor. Nimeni nu stie ce iti rezerva viata .. poate altii fac accident nevinovati, dar, de ce sa nu recunoastem .. sunt si altii care si-o fac cu mana lor.

Si ca sa fiu un pic "nepoliticos" .. pacat si de masina aia .. ca a cazut pe mana cui n-a trebuit.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@razvanx "nu am atins mai mult de 160"
pai pt ca nu prea poti - poate multi dintre noi daca am avea o masina de acest fel am calca-o, altfel nu prea are sens.
(si asta o poate confirma postul "cu ce viteza ati mers cu 1.7 DTI" Very Happy )

Si eu sunt de parere ca parintii poarta o mare parte din vina sa ii cumpere copilului (20 ani) o masina atit de puternica pe care evident nu are experienta, judecind ca la 18 si-a luat carnetul (cel putin legal )
Trebuia sa arate ca e mai rapid(a) decit un Golf V si nu a mai putut sa ia virajul iar cel cu Golful a fugit.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dumnezeu sa ii ierte . Ce pot sa zic vina este de ambele parti atat parinte cat si copil..Este imposibil sa nu iti cunosti caracterul copilului tau si in momentu cand vrei sa ii iei o masina cu atatia cai te gandesti de 2 ori si macar ca il testezi pe el ce fel de om este in momentu cand este la volan..Nu ii iei un bolid doar pt al face fericit te gandest ca poti fi tu nefericit lundui asa ceva sau pot fi alti nefericiti..Greseala mai vine si din partea politiei care practic vaneaza conducatori auto si asta le da adrenalina multor conducatori auto.Ne inspiram din filme si asta este un dezavantaj pt noi.De multe ori stau si ma gandesc de ce nu se strang banii pt amenajarea unei piste pt curse...Am vazut hectare de pamant necultivat in afara bucurestului la 100 si ceva de km si ma gandesc ca nu ar costa asa mult cumpararea unui petic de cateva hectare si amenajarea lui ..sunt asa multe cluburi care se tot afiseaza pe la curse legale si ilegale si destui inpatimiti ai volanului care ar fi de acord sa de-a o suma si sa se creeze ceva pr sportul lor preferat.Am sa dau un ex..In Anglia de la cel maimic la cel mai mare femeie sau barbat sunt inebuniti de fotbal si investesc multi bani in acest joc.Prin ani 80 unu din cluburile lor aveau un amarat de stadion care nu iti oferea un confort si o priveliste frumoasa asa ca sau strans catia oameni au facut o campanie pt strangere de fonduri si toti care donau bani la acel stadion aveau actiuni la acel stadion si facilitati la cumpararea de bilete...Cred ca daca am face si noi acest lucru am salva multe vieti si multe masini scumpe de moarte...Astept parerea voastra..Poate am fi primi care ar incepe aceasta campanie si am fi si fondatori..Ne punem numele pe o placa de marmura care va dainui multi ani si vom auzi numele noastre pe multe buze Very Happy Very Happy ar fi frumos
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR