Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Trei tineri constãnþeni, în vârstã de 20 de ani, au murit, iar un altul este în stare gravã, dupã ce, duminicã dimineaþã, au intrat cu maºina într-un copac de pe marginea drumului, la intrarea în Mamaia, iar în urma impactului autoturismul a explodat ºi a luat foc, arzând în totalitate. Accidentul s-a produs duminicã dimineaþã, în jurul orei 4,15, în urma impactului deosebit de puternic autoturismul, un Porche Cayene, înmatriculat în Tulcea, a explodat ºi a ars în totalitate. La faþa locului, s-a deplasat ºi un echipaj de la Inspectoratul pentru Situaþii de Urgenþã Constanþa, cu utilaje de descarcerare, cu ajutorul cãrora victimele au fost scoase dintre fiarele contorsionate ale maºinii. Potrivit martorilor, ºoferul conducea cu vitezã excesivã pe un carosabil umed ºi a pierdut controlul volanului, iar maºina s-a izbit frontal de un copac care, din cauza impactului, a fost smuls din rãdãcini. Purtãtorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliþie Judeþean Constanþa, Crina Chirea, a declarat cã ºoferul George Gabriel Gociman ºi douã pasagere, Otilia Anca Matei ºi Irina Suzana Stancu, toþi de 20 de ani, au murit în urma coliziunii violente, iar un alt tânãr, Paul ªtefan Ivãnuº, de 20 de ani, se aflã internat în stare criticã la Spitalul Judeþean de Urgenþã Constanþa, la Secþia de Terapie Intensivã. Acesta a suferit multiple traumatisme interne ºi arsuri de gradele 3, 4 pe toatã suprafaþa corpului. Medicii spun cã ºansele de supravieþuire sunt minime. Dupã primele cercetãri la faþa locului, poliþiºtii nu au gãsit urme de frânare, o ipotezã fiind cã tinerii participau la o cursã ilegalã de maºini. Poliþia Rutierã Constanþa a deschis o anchetã pentru stabilirea cauzelor tragicului accident. Acesta este cel mai grav accident care s-a petrecut de la începutul anului în judeþul Constanþa. Cind a ajuns la spital, mama soferului a suferit un soc la aflarea vestii ca singurul ei copil a murit.
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
trist Neutral
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Daca te joci cu norocul mai mult decat trebuie te ..arzi...
Intr-o oarecare masura imi pare rau de pasagerii din masina...
Daca e sa mor din vina mea nu as vrea sa ma compatimeasca nimeni...
Peace,
and drive safe...
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
copii cu fite.
ce trist.
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ce viteza au putut avea,pt,ca era destul de serios lovita si a smuls si pomul-si totusi e un tanc de masina...oricum,Dumnezeu sa ii ierte.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Dr.Opel a scris: Cind a ajuns la spital, mama soferului a suferit un soc la aflarea vestii ca singurul ei copil a murit.
naeh sentiment naspa, Sad da cand i a luat masinutza a fost f fericita ca fiul ei e batron in masina cu jdmiii de cai...
naeh apay de asta nu imi ia mama masina cu multi armasari Evil or Very Mad .

Porsche cayenne chiar ma intrebam ce masina este ca am vazut stirile da nu a spus nicaieri... ma gandeam ca e porsche dupa stopurile din spate da nu eram sigur..
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Trist dar adevarat. Cam asa se intampla atunci cand parintii au uitat de copii si cred ca daca ii cumpara diferite lucruri(in cazul de fata porsche) suplinesc educatia, afectiunea ce le lipseste. Ce experienta la volan putea sa aiba copilul ala? Ce parinte inconstient( ca sa nu spun dobitoc) poate sa dea pe mana unui copil asa ceva? Pacat ca parintii realizeaza prea tarziu greselile pe care le fac. Si unii din noi sunt parinti si ar trebui sa invatam din astfel de tragedii. Sa speram ca nu vom mai vedea asa ceva niciodata.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
In cazul de fata, nush cine e mai inconstient: parintii sau copilul. Pe langa el, s`au mai dus 2 suflete (deocamdata; sa speram ca ramane asa). Oricum, faptul e consumat; trebuie sa ne invatam lectia si sa trecem mai departe.
Dumnezeu sa`i odihneasca!
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bine ca s'a dus si n'a omorit pe nimeni care circula regulamentar ... sigur vom mai vedea destule chestii de genul asta , fitzele se mai si platesc - totusi ar fi bine ca scadenta sa fie "timpurie" , toti ne meritam soarta ... pe care ne'o facem . Twisted Evil Wink
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
iso a scris: fitzele se mai si platesc


In ziua de astazi, e usor sa ai fite, dar e mai greu sa fi altfel.......
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:
iso a scris: fitzele se mai si platesc


In ziua de astazi, e usor sa ai fite, dar e mai greu sa fi altfel.......


... nu e greu deloc , nimeni nu te obliga sa nu fii tu insuti si sa te alaturi turmei de maimutoi ... vorbim de mindrie/orgoliu prostesc in fond .
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Concluzia cred eu ca este alta: indiferent de cite sisteme de securitate are si de cit de masiva pare, peste o anumita viteza o masina ramine o biata cutie de tabla, in care nu merita sa mori ca un crevete stors, doar pentru placerea de a apasa acceleratia la podea... In cele din urma o masina de clasa trebuie condusa cu clasa si cu stil, nu in stil mioritic. Am priteni italieni care au masini de zeci de mii de euro si cind vor sa "se dea cu ele" platesc o taxa la un circuit de curse si baga acolo peste 200-300 la ora. Si chiar si acolo, ca sa poti intra pe cicuit trebuie sa ai un permis de conducere "upgradat". Adica iti trebuie un soi de licenta obtinuta in urma unor cursuri de pregatire pe pistele de alergare, la clasa pe care vrei sa o pilotezi. Mi se pare logic ca atunci cind vrei sa pilotezi o masina (indiferent daca este un Ferrari, un Porsche Boxter sau un Cayenne) sa stii cum va reactiona masina aia, iar ca proprietar al circuitului sa poti fi intrebat, in cazul unui accident, daca soferul pe care l-ai lasat sa intre pe circuitul tau are sau nu pregatirea necesara. Mai ales ca totul este asigurat acolo, iar societatea de asigurari are tot interesul sa stie daca s-au luat masurile de siguranta ("instructajul cu protectia muncii"). Poate ca n-ar fi rau sa se introduca examen de sofer pt 4x4 sau pt fiecare clasa de masina. Ca, una este sa-ti fi luat carnetul pe un Matiz sau Dacie si apoi sa sari direct intr-un jepalau si alta este sa fi absolvit macar citeva cursuri de initiere in conducerea unui tot-teren, unui bolid de curse sau unei masini cu ABS, tractiune integrala si alte sisteme.
Skip ads

  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu demult trebuia sa fii si eu in spital din cauza unui accident care s-a petrecut cu vecinul meu. S-a rasturnat automobilul intr-un sant (de 2 ori pe acoperis). Eram la Ilegal Street Racing Very Happy . Slava Domnului ca nimeni nu a patit nimic.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ce vina au "saracii" parinti ca idiotul ala merge la curse ilegale si intra cu 200 km/h in sens giratoriu cu inca 3 oameni in masina? Am o gramada in minte de cand am auzit ce s'a intamplat dar mai bine ma abtin Embarassed. Sincer "oamenii" astia ma lasa rece...
pacat.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cum ce vina au? Cine i-a cumparat bolidul, eu? Ia sa-i fi luat un polo sau o astra 1,2 mai facea de astea? Sa fim realisti, parintii poarta cea mai mare parte din vina. Ce stie un drak de copil de 20 ani care a avut tot ce a vrut?
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Are dreptate Iulian. Daca parintii erau constienti ca debutul in soferie nu se face neaparat pe Cayene sau pe alta scula (neaparat peste 50.000 euro )poate astazi traia.Nu se stie.Se poate muri si in Polo si in Patrol.Asta este sigur.
Insa este cel deja cel de-al treilea caz pe care il cunosc de beizadea infipta in pom cu 200 la ora.

Parintii trebuie sa se gindeasca ca o masina care are peste 120 de cai tenteaza la viteza .De asemenea, trebuie sa se gindeasca in ce spirit si-au crescut copilul.
De regula, cam asta este dialogul ; tata zice : "nu ii luam masina tare, lasa sa invete prima data pe Dacie/Golf/Corsa "...Mama zice : " Hai ma Nelu, cum poti sa gindesti asa ?? Si Silviu si Marius au masini tari. Vrei sa se simta prost cind merg la mare/munte ?? Lasa, daca tu nu vrei, ii iau eu ceva bun.Ma duc maine cu el sa-si aleaga..."

Trist, dar cred ca sunteti de acord ca dialogul asta este real.....
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi poveste si cu pustanu' din Craiova cu BMW-ul care a dat peste un Opel cu o viteza de peste 170 KM/h, cel cu Opel-ul s-a asigurat ca ii vine din spate, dar nu a stiut cat de repede vine. Eu, cu toate ca am aceeasi varsta cu respectivii "piloti" merg tot timpul cu viteza corespunzatoare, o singura data am vrut sa vad cat duce masinuta, in conditiile in care eram pe un drum drept, proaspat facut si inchis circulatiei, si atunci nu am atins mai mult de 160
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Problema cea mai grava este cui va transmite baronu' averea, acu' ca beizadeaua a plecat cu pluta... Twisted Evil
Chiar azi dimineata cand stateam... acolo unde se sta singur Embarassed am citit ca junioara lu' Demi Moore si Bruce Willis face bani de buzunar ajutand intr-un magazin... Rolling Eyes
(este desigur, genul de revista care se citeste... doar acolo...)
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Oare de ce majoritatea accidentelor soldate cu morti au loc numai intre masini ultimul racnet, la viteze cosmice si cu pustani de nici 20 de ani la volan? Asta ar trebui sa ne puna pe ganduri.....
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dumnezeu sa-i ierte!

Si eu am fost la perioada nebuniei tineretii, ba am mai alergat si pe la raliuri, dar niciodata n-am sarit calul, solicitand masina mai mult decat poate da sau sa ma consider mai bun decat eram constient ca pot fi.
Da, este grav ca unii parinti nu realizeaza ca o masina puternica la un pusti mai zmucit nu le poate aduce nimic decat necazuri si este si mai grav pentru un pusti zapacit ca nu isi cunoaste limitele atat ale lui cat si ale masinii.

Dar, despre morti... numai de bine! Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR