Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare , am si eu o mica dilema , am un G si vreau sa-l vand si sa-mi iau un Opel astra GTC dar problema este ca nu stiu ce motorizare sa-mi iau , in principiu vreau sa-mi iau Diesel si sunt in dilema ori 1.7 ori 1.9 , voi ce imi recomandati ?
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Depinde la ce te uiti si tu la consum sau la performanta.
Care este mai fiabil nu am idee poate te ajuta colegi care au aceste motorizari si ce motor ar fi mai indicat.
(ca si motoarele intre ele difera, chiar daca au aceeasi capacitatea.)

Te poti inscrie aici la un: Test drive Opel.
http://www.opel.ro/autovehi...ra-gtc/index.html

Asa esti mai sigur pe ce cumperi nu din auzite.

Vezi ce mai spun colegi.
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ideea e ca vreau ceva fiabli si consum mic, am un opel astra g 1,7 DTI foarte tare dar vreau sa-mi iau un GTC ca vreau sa fac o schimbare, cu acest G merg pe autostrada cu 100-110 km/h sa am un consum mic , ca daca ii dau vro 130-140 km/h imi consuma vro 10 Smile vreau sa-mi iau urmatoarea masina un Gtc pe diesel ca sun FUN , si nu stiam ce motor sa-mi iau sa merg si eu ca omu normal pe autostrada cu 130-140 km/h Very Happy
  • simionmarius

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
poti lua un disel 1.7 125cp, eu zic ca este destul de fiabil si consum mic. Un avantaj il are cel de 1.9 ca are distributia pe lant.
Skip ads

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
1.9 nu are distributia pe lant, este pe curea, la fel ca si la 1.7
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ca si fiabilitate as zice ca sunt pe acolo, ce nu pica la unul pica la celalalt si invers, dar 1.7 are un consum mai mic.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
gtc 1.6T Wink
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cauta un 19 cu 16 valve cu 120 cp Ai si forta si consum destul de omenesc.Succes.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1.9le consuma in oras peste 10%, iar belele curg dupa 200 mii km.....
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit un Gtc diesel pe olx , http://olx.ro/oferta/opel-a...F.html#0a7175be2d ce ziceti de el ?! Se merita?
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Adica gen motorul acesta de 1 686 cm3 sa-mi cumpar nu?! viteza,consum si fiabila nu?! Ideea e ca vreau si eu sa merg pe autostrada cu 130-140 km/h si sa am un cosum mic Very Happy
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eventual sa fie si mai dotat , si cu vro 100.000 km la bord , cu service, si cam la 4.000 E ? Smile Pana o sa vezi in realitate ce tigaie e in poza aia,...
Skip ads

  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sincer am un buget de vro 4000-4500 E pt masina , sper sa gasesc ceva bun , ma uit la olx tocmai autovit etc ....dar ma rog in general voi ma sfatuiti sa-mi iau motorizarea asta de 1686 Diesel nu? Viteza ( cat de cat ) , fiabilitate si consum mic Smile
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
34KLA a scris:1.9le consuma in oras peste 10%, iar belele curg dupa 200 mii km.....

Scuze nu stiu ce 1.9 consuma peste 10 in oras, poate unul cu probleme.
Eu l-am luat din Buc cu consum 7.4 pe BC...facandu-i plin/plin am vazut ca papa 0.5 l in plus deci ~8l/100 in Bucuresti!
Acum in Targoviste, bine mergand mai ales pe centura in mare parte si doar seara prin oras am consum de aprox. 6.8, real!
Vorbesc de z19dt caravan cu dpf si egr anulate!
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Felicitari ce sa zic, probabil esti din cei care nu folosesc ac-ul, schimbi la 2000rpm, nu depasesti 50km/h, folosesti tempomatul in oras.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@mad2max, Asa este, in nici-un caz nu consuma un GTC de 1.9 peste 10% in oras, nici Vectra C cu motorul asta nu-mi lua atat, nici macar in Bucuresti.Cel mult 9%, dar doar in conditii de mers bara la bara cateva ore.Si care-s belele alea oare care vin dupa 200.000?KLA ii recomanda motorul de 1.6T care consuma 12% mixt, in conditiile in care colegul zice ca vrea un motor economic.
@Cristian89, Nici nu stiu cu ce sa incep...tu vrei sa faca si clatite GTC-ul pe care o sa-l iei cu banii de care dispui?Si daca tot iti iei un GTC, sper ca stii de la ce vine acest acronim, ia-ti unul cu motor de 1.9 CDTi, de preferat cel in 8 valve de 120 de cai, un motor fiabil si economic, iti zic din experienta proprie fiindca am avut pe 3 masini acest motor, pe una am vandut-o la 230.000km dupa 6 ani in care m-a servit fara probleme, a avut nevoie doar de consumabile si un EGR schimbat.Daca mergi pe premiza ca un GTC de 1.7 diesel fuge de rupe pamantul, o sa fii dezamagit cand o sa vezi ca masini gen Logan 1.6 o sa se tina dupa tine fara prea mari batai de cap.Problema e ca nu stiu ce o sa gasesti bun la banii astia, OPC-ul Line 2 din semnatura luat la 80.000km cu istoric complet, sasiu sport, scaune Recaro incalzite, bi-xenon, etc... m-a dus cu cateva mii mai mult decat dispui tu si chiar si-asa a trebuit sa mai bag ceva bani in el dupa aia, schimbat consumabile, bielete antiruliu, luat set de iarna complet, 2 cauciucuri pe 18 pentru setul de vara, amortizoare spate si mai am.
Un GTC ar trebui sa aibe motorizari pe masura avand in vedere designul agresiv si elegant in acelasi timp (minim 1.8i sau 1.9 CDTi), dar asta e punctul meu de vedere.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
34KLA a scris:Felicitari ce sa zic, probabil esti din cei care nu folosesc ac-ul, schimbi la 2000rpm, nu depasesti 50km/h, folosesti tempomatul in oras.

N-ai nimerit nici una, poate doar cu AC-ul. Avand in vedere drumurile destul de scurte prefer sa stau cu geamul deschis cand nu e canicula sa te sufoci.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Acuma depinde de viteza medie, fluiditatea traseului. Mai multi colegi cu 1.9 dau un consum de 9-10 oras.

Eu am un consum de 10% in oras, daca il intereseaza pe initiator un 1.8. Viteza medie de 22kmh, mers destul de fragmentat.
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare , am gasit cateva masinii si as vrea sa-mi spuneti ce parerea aveti si ce ma sfatuiti va rog : http://olx.ro/oferta/opel-a...f.html#0a7175be2d si http://olx.ro/oferta/opel-a...t.html#0a7175be2d ce ziceti de masiniile astea ?!
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca au ambele peste 200 de mii de km si sunt intinerite de cum au intrat in tara. Greu gasesti ceva calumea la banii astia. Eu am cautat 6 luni pana am luat gtc-ul actual...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR