Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Goteru

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Seara`

Opel astra H 2005 17 CDTI
Cu venirea zapezii m`am gandit sa scot masina sa vad cu se comporta franele ( prima iarna la volanul ei )
Am plecat de pe loc in treapta a2a maxim 20 km/h si am calcat destul de sanatos frana, imediat s-a simtit cum intra ABS`ul doar ca, pe langa bataia pedalei de frana se aude si un "scartait" sacadat in momentul in care pedala tripideaza.
M-am gandit ca nu a fost folosit sistemul ABS si ca ii trebuie ceteva repetari sa se dezmorteasca si am repetat figura de mai multe ori la cu diverse viteze... rezultatul a ramas acelasi sistemul ABS intra frana tine doar ca e acel scartait.
Asta se intampla doar pe zapada, am pus frana brusca pe asfalt umed incat sa intre ABS`ul dar totul e ok. Pe zapada oricat de mica ar fi viteza daca bruschez frana acel scartait apare in momentul in care intra ABS`ul.
Are cineva ceva sugestii ?
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
asa functioneaza las-o in pace , merge bine .
  • Goteru

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am vazut in descriere la tine ca ai acelasi model doar ca e mai nou. La tine la fel scartie ABS ? sau dupa o anumita perioada/uzura e normal sa faca asa. Intreb asta pt ca un mecanim mi`a zis ca ar trebuie sa schimba discuri de frana si placute nu urgent dar ar trebui.... si cand e vb de frane nu vreau sa ma joc...
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu numai la opel face asa abs-ul la toate se aude acel carait in momentul franari bruste ,iar cu acel scartait posibil limitatorul de la placute (placute uzate ) dar atunci ar trebuie sa faca tot timpul cand pui frana .
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e normal sa scartaie. ABS-ul caraie cumva cand iti ridica pedala, deci are un carait.
Si ala nu-l prea auzi, in functie de viteza la care rulezi.

Roaga un mecanic sa vina in teste cu tine.
  • Goteru

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Pai asta e problema ca e un zgomot diferit fata de zgomotul normal al unui ABS. Si oricat de mica e viteza daca franez pe zapada brusc se aude acel scartait. Mentionez ca in afara masinii zgomotul nu se aude. Daca o sa inregistrez sa vad vad cum pot pune un link
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR