Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce am rasfoit toate discutiile de la ,,ASTRA F" , nu am gasit nimic despre sonda lambda, mai exact sonda la opelul meu cred ca da semne de oboseala si vreau sa dau comanda de una noua, dar nu stiu ce marca. Am intrebat si mi s-a recomandat de la magazin NGK la 150 ron sau BOSCH LA 250 RON . Rog pe cei care imi pot da un sfat ce marca sa comand, merge NGK?
Skip ads

  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
merge
  • mihaiDklax

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut, NGK in general are produse bune dar nu ti-as recomanda sa te zgarcesti, cumpara bosh la 250 pt ca si eu am optat pt ngk iar problema la motor nu s-a rezolvat dar colegii din cluj au fost de mare ajutor citindu-mi valorile de lucru ale sondei si sa ajunga la concluzia ca tot sonda e de vina si mi-au recomandat bosh drept urmare dupa schimbarea ngk cu bosh masina merge ca noua. cu ngk imi trepida motorul tare si aveam consum de 14 % iar acum cu bosh a scazut la 8,5 % in oras pe cuvant.
mii de km fara probleme.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
mihaiDklax a scris:salut, NGK in general are produse bune dar nu ti-as recomanda sa te zgarcesti, cumpara bosh la 250 pt ca si eu am optat pt ngk iar problema la motor nu s-a rezolvat dar colegii din cluj au fost de mare ajutor citindu-mi valorile de lucru ale sondei si sa ajunga la concluzia ca tot sonda e de vina si mi-au recomandat bosh drept urmare dupa schimbarea ngk cu bosh masina merge ca noua. cu ngk imi trepida motorul tare si aveam consum de 14 % iar acum cu bosh a scazut la 8,5 % in oras pe cuvant.
mii de km fara probleme.

OK cred ca o sa comand una Bosch , am mai citit undeva ca isi fac treaba mai bine,si pana la urma diferenta de pret nu este asa de mare.
Skip ads

  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Iar eu iti pot spune ca am cumparat ngk si este f buna,am consum cu astra f c16 nz de 5%,totul este subiectiv,poate ai nimerit tu una defecta de pe banda,cit despre bosch...mai citeste review-uri si te vei lumina.
  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sigur e de la sonda ? Te ajut eu cu una de proba daca vrei.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
stefan_pn a scris:Sigur e de la sonda ? Te ajut eu cu una de proba daca vrei.


Ai nr. meu de telefon pe PM .
  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu am primit PM. Au una de c14nz care banuiesc ca nu merge si inca una cu 3 fire, doua albe si unul negru. Nu mai tin minte codul motor dar stiu ca era 16v.
Skip ads

  • rodeo

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ce sonda imi recomandati pt X16XEL din 98 ?
mentionez ca aveam pe masina LSH 0258005055 Germany
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@rodeo si eu ma interesez pt o sonda lambda si uite ce mi-au spus mecanici
Daca ai GPL pe gaz sa-mi iau o sonda NGK specila pt gaz si costa undeva la 210 lei daca nu sa-ti iei una bosh dar denaia universala cu kit de instalare.
Am inteles ca Opelul foloseste Bosh si daca tu iti comanzi un GM s-ar putea sa-ti ajunga tot un Bosh dar la un pret mai ridicat.
Tot ce ti-am spus sunt vorbele mecanicilor mei. Intereseaza-te si tu si posteaza aici o informatie benefica.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu am luat acum un an sonda marca topran , ca era pe stok, si nu am avut nici o problema pana acum. Precizez ca nu este universala ci are mufa exacta ca originala si ca pret a fost 130 ron.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
florin baltatescu a scris:Dupa ce am rasfoit toate discutiile de la ,,ASTRA F" , nu am gasit nimic despre sonda lambda, mai exact sonda la opelul meu cred ca da semne de oboseala si vreau sa dau comanda de una noua, dar nu stiu ce marca. Am intrebat si mi s-a recomandat de la magazin NGK la 150 ron sau BOSCH LA 250 RON . Rog pe cei care imi pot da un sfat ce marca sa comand, merge NGK?



salut, zilele trecute unul din colegii de forum din Bv, a pus testerul pe babuta mea. Conform ,, agrafei ,, aparea o eroare care ducea la sonda lambda. Pus testerul pe masina, sonda lambda era in parametrii. Inainte de a da banii pe asa ceva, cauta un coleg cu tester.
Skip ads

  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@Cipicao tocmai a spus colegul florin baltatescu ca si-a cumparat acum un an.
  • rodeo

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am gasit aici cateva sonde : http://www.autofarm.ro/versiune/5914/tree/10829
as dori parerea celor mai experimentati; ce sa aleg ?
sau daca imi puteti spune ce sonde aveti voi montate de constructor pe masina
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pãi și între NGK, Denso și Bosch voi care ați recomanda?.... informativ... nu am probleme... Vãd cã astea ar fi mai accesibile ca preț și numele sunt mai cunoscute.
  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
In ordinea asta Bosch-NGK-Denso(eu personal am cumparat bosch si nam nici o problema)
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Bosch nu trece de 230 de lei. Oricum a fost inventatã de Bosch deci ei ar fi cei mai buni la așa ceva. Celelalte (NGK Denso) erau chiar sub 150 de lei și de aia întrebam...
  • ciprianos

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Folosesc si eu sonda asta a doua dupa catalizator de la "topran hans pries" eu am dat aproape 400 de lei pe ea pentru Astra H 1.6 ..dar de cand am monatat-o imi da din 3 in 3 luni ca perioada eroare in continuare aia ECN13604 si ramane "check engine" aprins sterg eroarea si tot asa
Nu am gasit rezolvare nimeni nu stie nici cei de la reprezentanta nu stiu...ei zic ca este in parametri ..atunci de unde tot apare eroarea...
Singura varianta ar fi sa iau una de la GM pe original care este 550 de lei dar daca nu merge nici aia ...ca eroare nu apare pe loc ci la interval de timp... nu mai stiu !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR