Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Shadow07

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor , imi cer scuze daca nu am postat unde trebe dar vro 2 ore tot am cautat pe site si tot nam gasit unde trebe postat .

Daca va-rog niste pareri despre Opel Astra G Bertone 1.6 benzina sau 1.8benzina ? care ar fi mai rentabil cu impozite si consum etc.....
Si apropo Opel Astra G Bertone 1.6 benzina este numai varianta Cabrio sau este si modelul normal fara prelata deasupra?


[b] In poza postata masina ii normala fara prelata, am tot cautat pe net Modelul Bertone cu motor de 1.6 dar nam gasit aproape nimic.

Va multumesc anticipat. Si cum ii mai nou cu taxa ? daca imi cumpar o masina de dincolo si il aduc aci platesc si taxa de poluare si taxa de inmatriculare ? Eventual daca cineva stie pt Euro 3 motor 1.4benzina / sau 1.8benzina cam cat ar fi taxa ?

Va multumesc Anticipat. Si imi cer scuze inca odata daca nu am postat unde trebe.


Skip ads

  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Recomand mororul de 1.8 cu 125CP (Z18XE), cel de 1.6 este lenes, consumul ajunge cam la fel cu cel de 1.8. Am vrut si eu sa-mi cumpar o astfel de jucarie:) Gasesti bertone cabrio/normal si pe 1.6 si pe 1.8.
Legat de taxa intra pe http://www.autovit.ro/index...e&sub=taxcalc introduci datele si vezi taxa.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu exista si taxa de prima inmatriculare si de poluare. Este doar taxa de poluare.
Apoi mai platesti pentru inmatriculare niste sume modice (~100 ron cu tot cu numere) + indentificarea la RAR inca 100-110RON + asigurarea.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut,ca si motor si eu iti recomand 1.8 este mult mai fiabil iar la consum este aproape ca cel de 1.6 ,amandoua sunt euro 4 iar diferenta la inmatriculare este cam de 1003200 de euro dc nu ma insel,la rar o sa platesti 350 ron omologarea cu totul cred ca te va duce undeva la 4000 ron aproximativ.1.6 gasesti si pe varinata fara prelata dar sunt rare ele de fel pe bertone.Bafta
Skip ads

  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ia un diesel Wink
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cunosti singura motorizare diesel de pe Bertone? Sau doar arunci cu post-uri?
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cyber,diesel la bertone nu exista doar benzina !nu indu in eroare lumea
  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
# Ionutz84 - Diesel pe bertone exista! Este motorul de 2.2 DTI (Y22DTR) 125CP Very Happy Este rar, dar exista!
Skip ads

  • Shadow07

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pt toate informatiile oferite. eventual daca se poate sami explicati si mie despre Opel Astra G de 1.4 sau 1.6 pe benzina care ar fi mai ok ? vreau sal pastrez pt cativa ani buni dar fara sa bag o avere in reparati sau stiu io ce Sad Rolling Eyes
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu am 1.6 16v 101 cp ca performante sunt multumit de el dar eu am avut ghinionul sa-m iconsume ulei in dracii aia mari adica 1L la 1000 km si si atrebuit sa segmentez motorul,ca si consum intre 1.4 si 1.6 este diferenta mica,amandoua mancatoare de ulei,recomand mai bine 1.6 parerea mea dar poti sa mai cauti pe forum detalii mai multe ca sunt foarte multe discutii
  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Shadow07 a scris:Multumesc tuturor pt toate informatiile oferite. eventual daca se poate sami explicati si mie despre Opel Astra G de 1.4 sau 1.6 pe benzina care ar fi mai ok ? vreau sal pastrez pt cativa ani buni dar fara sa bag o avere in reparati sau stiu io ce Sad Rolling Eyes


1.4 clar, poti sa alegi intre distributie pe curea (Z14XE) sau distributia pe lant (Z14XEP - suna putin a diesel motorul), ambele cu 90 cai, iar legat de 1.6 e sugativa de ulei, nu necesita sa mai schimbi uleiul, doar completezi Laughing
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ca sa te feresti de consumul de ulei la astra g poti achizitiona 1.6 8 valve, consuma si ulei si benzina mai putin ca cel cu 16 valve!
Skip ads

  • Bogdanna

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pe un bertone sta mai bine un 1.8 decat orice alta motorizare , nu te rupe consumul de benzina si nici ulei nu papa ,decat consumul normal de fabrica 0,006 la 1000 de km , are si forta destula ,125 de caluti sunt suficienti incat sa nu te bata gandul la altele... , impozitul nu e chiar cine stie ce 1,7 mil pe an , inmatricularea daca e sa o aduci din afara vezi ca au postat colegi un link ajutator .Bafat !
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ionutz84 a scris:cyber,diesel la bertone nu exista doar benzina !nu indu in eroare lumea


exista prietene exista:)
  • costica33

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi cumpar un bertone 2.0 si vanzatorul mi-a spus ca are 150 cp si ca motorul nu are turbo. Vreau sa-mi spuneti daca exista motorizarea 2.0 benzina fara turbo. Daca da i se mai poate pune turbo ulterior?
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Din cate stiu exista un 2.0 fara turbo de 136 cp dar nu l am vazut p bertone (decat p astra normal )eu iti recomand totusi dc iti iei 2.0 ial cu turbo si are parca 190 cp din fabrica.mai cauta pe form poate gasesti mai multe informatii.bafta
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
2.0 turbo are 192 CP dar si consum...In oras, declarat este 12.5.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR