Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • O_O
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 23 Jul 2014
  • Vectra 1998 x18xe
  • Timis
  • O_O

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Va salut. De ceva vreme urmaresc si eu acest forum, fiind posesorul unui Opel Vectra B Hatchback, 1998, X18XE, cutie automatica.
Am reusit sa rezolv unele probleme cu masina, dupa ce am citit discutiile de pe acest forum, si chiar sa ma familiarizez cu problemele "clasice" existente la acest model.
Am intampinat si eu "problema senzorului de la axul cu came", "problema cu usa care nu se mai deschide din telecomanda in timp ce celelalte se deschid", etc.

In fine, ca sa concluzionez si mai apoi sa trec la scopul acestui topic, trebuie sa recunosc ca acest forum mi-e mai util decat cei 4 ani de facultate. Smile

Am facut acest topic cu scopul de identifica niste piese, de fapt niste furtunuri, mai mult sau mai putin vizibile la acest motor - X18XE.
Tinand cont ca masina are o vechime as vrea sa schimb o parte din furtunurile ce se vad in poza atasata.
Ce incerc sa identific cat cu informatii cat mai clare, sunt pozitiile insemnate cu 1a si 1b.

Din acea electrovalva/valva solenoid/valva de purjare? ies doua stuturi la care se conecteaza doua furtunuri. Unul dintre aceste furtunuri pare sa se conecteze la clapeta de acceleratie.
La cel de al doilea stut se pare ca se conecteaza un furtun/conducta ce vine de la canistra cu carbon (canistra de vapori), iar aceasta conducta se conecteaza la sutul electrovalvei printr-un cot micut de cauciuc ca cel spre care este directionata una din sagetile care pleaca dinspre electrovalva incercuita.

Ma poate ajuta cineva cu o schema eplodata de unde as putea scoate codurile pentru furtunurile insemnate in poza, pentru acest tip de motor?




Si inca o intrebare - A intalnit cineva parbriz cu sistem de degivrare electrica, pentru Opel?
  • O_O
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 23 Jul 2014
  • Vectra 1998 x18xe
  • Timis
  • O_O

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR