Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Bebe Iustin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salutare ! am un opel zfira de 5 ani ,,, si tot ce sa stricat la el am schimbat reparat singur ! ma descurc ok ... de mic am umblat la masini cu taicamiu care e mecanic auto . asa . am avut o problema cu motorul . mergea bine de obicei .. cateodata ii mai lua din putere si nu o lasa sa se tureze ... se aprindea in bord motorul sau ce o reprezenta ala ... deodata a ramas becu aprins si motorul a inceput sa duduie sa faca o galagie ca un tractor si scotea fum ( motorina nearsa ) am curatat egr admisie ... durtunasele vacum sunt ok schimbate filtru de motorina lafel cel de aer lafel debitmetru lafel . in cele din urma am fost la un reprezentat opel si mi-a spus sa schimb RPM senzor rotatii . am fost si la un tester la un service ... Iulius din constanta . baietii de acolo mi-au spus ca este pompa de injectie . eu nu i-am crezut miam schimbat rpm si motorul sia revenit merge in parametrii normali nu scoate fum nu duduie . dar in schimb mi-a ramas becu aprins cu eroarea de motor iar masina se tureaza doar pana la 3500 de turatii si nu are vlaga deloc abia se taraie ... a mai acut cineva o problema asemanatoare ? mai sunt si alti senzori care dau putere la motor ? de la ce ar putea sa fie egr curatat admisie curatata furtunase vacum ok am schimbat intre ele si electrovalvele ... daca a mai intalnit cineva un asemenea caz va rog sa imi spuneti ce ati verificat ...
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pune tester ca nu esti nici tu dar nici noi vreun pui de Nostradamus.
  • Bebe Iustin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2014

  • Mesaj Privat
ia mai citeste tu odata mesajul postat de mine ! daca nu esti in stare vorbeste pe siteurile de socializare sau alte chestii aiurea ! am nevoie strict de raspuns pentru ce am postat repet daca cineva a intalnit problema ! in rest ma descurc singur ! am pus testerul dupa cum vezi in mesaj asa ca invata sa citesti si vorbeste singur nu am chef de caterinca sau sa ma iei tu pe mine la misto ! rezolvari dastea cu pune testerul duo la mecanic etc nu ma intereseaza . rezolva tu asa ! nu ma m-ai deranja degeaba si aiurea cu raspunsuri dastea . nu ai intalnit nu esti in masura nu am nevoie sincer de vorbe aiurea ! vreau pareri sfaturi sau pe cineva cu care sa vorbesc care a avut aceeasi problema si a rezolvato cumva . o seara buna nu raspunde la mesajul asta ca nu am placere sa purtam discutii aiurea
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai fost la tester poate ne spui si noua ce coduri de eroare ai gasit la ea
Si asa poate te putem ajuta, chiar nu ghicim in carti sa stim ce are masina ta
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Bebe Iustin
fara suparare dar teai luat(daca era de fata-l strangeai de gat) de tipu care putea sa-ti raspunda exact ce are masina ta
si acum motiv sa te iei de mine;;zici ca taicu este mecanic auto? si nu stie ce are masina?
asta sigur te ajuta
https://www.clubopel.com/rez...rage&sa=Cauta
  • Bebe Iustin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2014

  • Mesaj Privat
mai baieti ! nu stiu care dintre voi a citit bine primul meu mesaj . am specificat exact ce problema mi-a dat la tester . si am si spus ca problemele de la tester le-am rezolvat personal ! repet am zis clar vreau sa imi fac singur masina daca aflu ce are exact . altceva nu imi arata la tester . intreb poate ati sti vreunul daca o fi ceva infundat daca o mai avea vreun senzor ! si nu vreau sa apelez la taicamiu . am specificat ca de acolo cunosc ceva mecanica . atat in rest nu conteaza asta am motivele mele ! daca stia baiatul sa zica ceva raspundea mai ok. nu caterinca si vrajala dasta ca si cum eu as fi un prost si nu am fost la tester . ... ca isi putea da seama din mesaj ca eu am fost si la tester . problema e in felu urmator . am fost si la reprezentanta opel si nici acolo nu stiu ce are ! si nu vreau pe ghicite sa platesc aiurea manopera pentru orice . simplu si la obiect are cineva zafira cu motor de 2.0 diesel 82 cp ? da sau nu si daca a avut problema cu puterea masinii as vrea sa stiu cum a rezolvat .atat. nu cu tester nu cu nostradamus nu am chef de mistouri am vazut si convorbiri cu alti membrii care banuiesc ca habar nu aveau de masini si lafel ... li se raspunde in bataie de joc .... am si specificat in mesajul meu ca vreau sa raspunda strict cineva care a avut o problema asemanatoare cu puterea masini sau daca nu a avut nimeni sa nu se bage aiurea in seama cu aberatii ca nusi au rostul . nu stau sa dezbat acum chestiile astea . nu a intalnit nimeni problema asta . gata subiect inkeiat . nu ghicit nu tester ca ma dus capu sa fac si tester sa curat egr schimbat furtune vacum debitmetru electrovalvele senzor presiune admisie curatat admisie si etansata verificarea rezistentelor la piese . schimbarea rpm etc . chestii care le-am facut personal din ce stiam singur . si la tester nu ma ajutat cu nimic . nici macar reprezentanta opel . asta e ; lasatio balta cu discutiile pe tema asta . nu a a intalnit nimeni problema si gata ! o seara buna . va rog nu mai insistati cu raspunsuri aiurea ca nu e cazul . daca tot credeti ca sunt eu sarit ...cititi primul mesaj si daca considerati ca raspunsuri de genu sau discutii aiurea pe alta tema sau dume cu nostradamus ... in fine .....
  • Bebe Iustin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2014

  • Mesaj Privat
si lafel cu replica cu nu ghicim in carti .... daca eu zic ca problema testerului am rezolvato si altceva nu arata .... si eu tot nam putere la masina ....
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In primul mesaj ai spus ca ti-a ramas aprins becul CHECK ENGINE. Asta inseamna ca ai cel putin un cod de eroare prezenta.
In functie de acel/e cod/uri ti s-ar putea da un raspuns concret dar daca nu spui ce cod e, nimeni nu-ti poate raspunde chiar daca a avut o problema asemanatoare.
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut Bebe Iustin.Uite...si eu sunt suparat cand nu merge Zamfirica mea...dar nu iau foc.Hai sa facem altcumva.Foloseste un tester bun,nu unul...mmhhh...ca sunt si mai putin bune...stiu ce vorbesc....si vezi ce eroare/erori apar.Te pot ajuta multi de pe acest site...mai suntem multi care ne pricepem,dar daca vrei un raspuns adreseaza o intrebare clara.Am citit de doua ori primul tau post si parca...lipseste ceva..nu stiu...parca e ceva ce nu spui.Aaa...si inca ceva...de ce o turezi la 3500 ture? Totusi e un diesel nu un benzinar...peste 3000 de ture numai ai ce scoate de la motorul acela...decat pistoanele prin chiuloasa...fii mai bland...se rezolva multe cu calm.Bafta
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai probleme la pompa de injectie ai toate sansele sa nu iti apara pe tester, mentionez din experienta proprie asta. Cel mai bine mergi la un service (nu la reprezentanta) vei gasi mecanici care chiar te pot ajuta si nu iau nici pielea de pe tine. Singur daca nu ai rezolvat problema pana acum nici nu ai cum sa o rezolvi, si mai ales daca esti incapatanat nu ai sa primesti nici ajutor. Spor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR