Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut!

Ma bate gandul sa-mi fac ceva modificari la masina atat exterioare cat si la motor.Fac acest lucru ca as vrea sa o tin cat mai mult , poate chiar sa " moara " la mine in curte.Ideea este ca imi place masina.Fiind incepator am cautat de google cate ceva insa nimic convingator.Are motor de 1,4 16v 90 CP in 3 usi.As vrea sa-i fac un tunning la motor, dar stiti cat pot sa obtin maxim din acest motor?Maxim = totusi sa am si fiabilitate si sa nu-l segmentez din 30.000 in 30.000.Eu am vazut ca mai mult de 10 CP nu pot sa obtin, ceea ce nu ma intereseaza.Acum vine si intrebarea :)Un site sau o firma care sa-mi dea ceva idei si preturi ca sa pot sa-mi fac un buget pt ceea ce vreau eu?
Multumesc!
Skip ads

  • gabygtc

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut ! La benzina daca nu e turbo nu prea are cum sa-ti ofere un tuner mai mult de 10 cai, eu zic ca cei 90 cai sunt de ajuns pentru un opel corsa, eventual daca vrei sa investesti mai multi bani in masina si vrei cu adevarat performante iti iei un motor turbo si ai terminat treaba. Site-uri si firme sunt multe dar depinde si ce vrei de la masina ! Bafta
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut Gaby!

Da, am petrecut pana acum ceva ore pe net cautand si am dat ceva telefoane, intr-adevar nu se poate scoate decat 9-10 cai maxim din acel motor.Adevarul ca fuge, dar parca voiam sa o tin mai mult timp.Probabil ca o s-o mai tin pana se amortizeaza pretul si dupa, asta este.
Multumesc frumos!
  • gabygtc

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Poti sa-i faci multe modificari dar sunt foarte costisitoare , gen pistoane forjate , alta axa cu came etc..care nu-si au rostu' pentru ce inteleg eu ca vrei sa faci cu masina ! In schimb poti s-o faci sa arate mult mai bine !
Skip ads

  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Sunt costurile prea mari.Acum imi place masina dar daca vreau sa o vand, nu mai scot nimic dupa ea.Asta o sa si fac.O sa arate bine, in vara o vopsesc.La exterior nu vreau sa ii cobor mai mult garda si plus ca toata fata o am noua si nu vreau sa o mai modific.
  • gabygtc

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca esti pasionat de tuning numai conteaza banii.. :d
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Sunt pasionat si nu conteaza banii, insa cu masina mea am suferit un accident frontal ( cand eram mai incepator) si voiam sa investesc in ea ca daia am intrebat, insa cum ai spus si tu costurile sunt mari si partea cea mai urata ar fi ca are si motorul mic.Oricum o s-o bag din nou pe tester si vedem exact ce decizie o sa iau.Eu aveam ceva planuri cu ea gen senzori parcare, piele, distributie...etc.Dar sa vedem ce iese dupa testare.
Multumesc frumos pt sfaturi
  • PaunLiviu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2015

  • Mesaj Privat
si eu detin o corsa 1.2 si ma batea gandul sa o dau ,dar masina cred ca va ramane la mine si ca idei de tuning ce iti pot da sunt urmatoarele : Jante, folie geamuri ,folie pe plafon (depinde de culoarea masinii) un body kit custom daca ai bani , muzica , interioru schimbat si aici ma refer la materialele de pe usi fata spate si plafon , retapitate scaunele ,consola centrala vopsita in culoarea masinii , un casetofon si boxe ,eleron spate , niste stopuri si faruri noi , bad boy look capota, un clean look adica scos bandourile laterale si haionul curatat de inscriptii.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din 1.4 se pot scoate ~150 CP lejer.
Ai nevoie de:
- Compresor mecanic
- Injectoare minim 340cc
- Pompa benzina walbro
- Senzor rampa de injectie de 4 bari sau mai mult
- Decomprimare motor (fie garnitura de chiulasa mult mai groasa decat stock, fie alezat blocul si puse alte pistoane mai mari)
- Axe cu came cu profil adecvat pentru un motor supraalimentat
- Soft ECU
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR