Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cyphervld

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut, dupa cum scrie si titlul, am intrat recent in posesia unui Vectra B Caravan din 2000, 1.8 16V de 82 KW, masina pe care am platit un pret zic eu foarte corect, merge bine dar are cateva mici probleme (sau sper eu mici) pe care doresc sa le remediez.

1) Luminile de la display-urile pt. clima nu se aprind - am gasit ceva info, dar e un topic foaarte lung in care fiecare posteaza despre schimbat lumini pe diferite modele, cred ca ma descurc sa il desfac si sa schimb becurile.

2) Are geamuri electrice in fata si nu functioneaza, banuiesc si SPER ca este vorba de o siguranta bulita si o sa ma apuc sa caut si sa schimb ce sigurante gasesc arse.

3) Desi led-ul din telecomanda se aprinde, masina nu se inchide/deschide decat cu cheia, dar functioneaza toate usile. Mi-a spus cineva ca s-ar putea sa fie pe aceeasi siguranta cu geamurile si sa aiba solutie comuna.

Altceva nu am descoperit momentan, daca are cineva ceva info ce imi poate da in legatura cu cele de mai sus, as fi recunoscator. Multumesc mult!
  • Cole_qkd

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Buna si felicitari pentru alegerea facuta.

Cu punctul 1 nu te pot ajuta din pacate. In schimb pentru problema cu geamurile electrice pot fi multiple cauze : siguranta , fir intrerupt(poate chiar instalatia electrica din usi), contact defect , motoras ars etc

La al 3lea punct cred ca trebuie sa iti sincronizezi telecomanda cu masina. Introduceai cheia in contact si roteai pana la pozitia 2. Dupa tineai apasat pe un buton al telecomenzii cateva secunde pana cand raspundea masina (se bloca / debloca).

Stiu ca raspunsurile sunt vagi dar deocamdata cam atat imi amintesc.

Spor in continuare Smile
  • cyphervld

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am incercat treaba cu cheia si nu am reusit. Am verificat si tabloul de sigurante, totul in ordine. Am inteles ca ar fi un bloc de comanda undeva la baza stalpului dreapta fata, si cred ca acolo urmeaza sa caut, daca nu are altcineva vreo alta idee.
  • cyphervld

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Postez aici raspunsul la probleme pe care le-am rezolvat deja:
1) Luminile de la display-urile pt. clima nu se aprind - Demontat bord, dat jos blocul de comanda de la AC, schimbat becurile - REZOLVAT!
2) Blocul de comanda pt geamuri fusese deconectat intentionat, pentru a ascunde problemele. Geamul de la sofer era cazut de pe macara, a cazut in usa si s-a spart... Am luat unul nou, montat cum trebuie pe macara, totul merge perfect. In partea pasagerului se deschide doar maxim 5 CM. Va trebui sa desfac si acolo sa vad de ce. - 50% REZOLVAT!
3) 3) Desi led-ul din telecomanda se aprinde, masina nu se inchide/deschide decat cu cheia. - Telecomanda era desincronizata. Am urmat procedura corecta de sincronizare si acum merge. - REZOLVAT!

Daca crede cineva ca il pot ajuta cu detalii despre oricare dintre aceste proceduri, va stau la dispozitie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR