Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • unubun_84

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Problema mea este ca nu stiu unde se afla releul de la dezaburire ca sa il pot verifica. Daca ma poate ajuta cineva !
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
da-ne mai multe detalii despre masina!
  • unubun_84

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
este un opel vectra a din 92
1.8i benzina 90cp
banuiesc ca dezaburirea are si un temporizator pentru ca dupa un anumit timp de functionare se oprea automat
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
exact treaba asta o facea releul,are rol si de temporizator.nu stiu exact pozitia lui,dar trebuie sa fie la panoul cu sigurante,unul patratos,mare.
releul trebuie ar trebui sa aiba o valoare de 40 A si in afara de releul,vezi ca mai ai si o siguranta pentru dezaburire(verifica schema sigurantelor)
Skip ads

  • unubun_84

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
la panoul cu sigurante am gasit 3
unul pentru semnalizari
unul pentru stergatoare
si unul din cate am sesizat eu cand l-am scos nu mai functiona claxonul
mai e ochestie patrata mare acolo dar este buzzerul de la faruri
am verificat toate sigurantele si sunt ok
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am gasit ceva,poate te ajuta.cica respectivul releu este in stalpul dreapta fata!ca sa te convingi http://www.masini.ro/forum/...36/Opel-Vectra-A/
  • unubun_84

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
acel mesaj l-am citit si eu mai inainte
la mine in dreapta jos sub torpedo intradevar exista un capac dar este fals
as vrea daca cineva poate sa ma ajute sa-mi spuna daca exista vreo legaturaintre releul ala si incarcare ptr ca din momentul in care nu mi-a mai mers dezaburirea nici nu mai incarca alternatorul
mentionez ca i-am scimbat releul de inc alternator,perii,diode (toate noi) i-am verificat la un electrician rotorul si statorul si sunt bune dar tot nu incarca Exclamation
  • sab

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Cu toate ca ultima postare e veche si eu m-am izbit de aceiasi problema si azi am reusit sa o rezolv dupa multe cautari.
Pentru dezaburire luneta se afla sub panoul de sigurante temporizator(de culoare verde si dupa numerotarea pinilor se potriveste si de Dacia).Temporizatorul functioneaza cam 9 minute si este actionat de butonul de impuls din bord care nu se poate activa cu motorul oprit(chiar daca e contactul pus).Daca in bord este mortorul de incarcare baterie aprins si cel cu semnul exclamarii butonul de impuls nu functioneza ,in cazul asta mai este un releu in dreapta jos sub torpedo( eu am 1.7 td Isuzu si la mine este un capac fals dar am scos toata protectia de plastic din cleme si am gasit acolo o cutiuta care comanda bujiile incandescente ,doua relee galbene si unul negru).Releul negru (are 5 pini si 16A, se gaseste la orice magazin de piese auto cu vreo 6-5 ron,dar sa va uitati la numerotarea pinilor sa corespunda cu cel pe care il demontati)este cel pentru martorul incarcare baterie si controleaza si dezaburirea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR