Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • enelucian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ms pt sfat o sa curat contactii de la usi si portbagaj
Skip ads

  • enelucian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca mai are cineva vreo idee cum sa rezolv dezaburirea si stergatorul astept un rasp
  • ayevea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut;
dupa o incercare nereusita de a-mi fura stergatorul de luneta, m-am ales cu bratul rupt....
pana acum nu am gasit pe nicaieri si se pare ca la opel costa in jur de 150 RON....voi stiti ceva mai mult decat mine?
al meu se pare ca este valeo si din cate am vazut s-ar putea sa se potriveasca si cel de clio....
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa incerci la dezmembrari auto, cred ca sunt destule in jurul Bucurestiului si sigur gasesti...daca nu au singura solutie ar fi un magazin de piese auto sau doar de la dealerii Opel. Intinde o ruleta, un liniar ceva si vezi, poate se potriveste cu cel de clio, dar slabe sanse, nu sunt marimi universale la bratele de luneta
Skip ads

  • ayevea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la dezmembrari am incercat, se pare ca cererea acopera cu mult oferta...cica sunt cel putin 4 persoane care vin saptamanal cu problema asta....
cand am spus ca poate se potriveste cu cel de clio ma gandeam ca si ala este tot valeo, dar inca nu m-am uitat la modul de prindere...
daca nu se pare ca trebuie sa dau comanda la opel....
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca s-ar putea sa se potriveasca cel de la Astra H, poate chiar G.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu reusesc sa demontez stergatorul de luneta de pe o Corsa D..Desi am scos piulita tot nu iese ..Are cineva idee cum il pot da jos ?
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pt blero din Bucuresti: in poza atasata am incercuit cu rosu 3 suruburi care trebuie desfacute. Nu desfa altceva decat acelea 3.

.((Dan Cuciureanu am folosit poza ta pt ajutor ca mai greu alerg pana la masina sa fac alta Very Happy)).
Apoi cu o surubelnita tragi capacul motorasului spre tine vezi poza asta-ai grija sa nu iti pice din mana :
.
Apoi impingi lamelele in fata(adica spre directia motoras, nu spre tine). Sunt 3. Le impingi pe rand pentru siguranta. Nu fa scurt intre ele, una cate una le atingi cu surubelnita sau mai sigur ia totusi ceva izolat. In principiu dc scoti mufa de la motoras nu se intampla nimic. Tot de la Dan am furat o poza pt lamuriri suplimentare: asa arata lamelele:
.
Tu nu trebuie sa desfaci tot motorasul ca o sa-l faci praf 100%. Ramai la cat e scris aici si totul o sa mearga brici.
Surubelnita indica locatia lor, nu se vad prea bine in poza mea dar in cea de la Dan le vezi. Pui totul la loc si gata. O sa vezi ca merge. Vezi cercurile facute in vaselina? Au culoare mai inchisa. Dc lamele nu ating zona respectiva, motorasul ti se va opri in loc sa faca cursa completa. Bafta! Ne ti la curent cu ce ai rezolvat poate pui ceva poze sa ii lamuresti si pe altii care au aceeasi problema.
Obligatoriu: sa nu uiti sa scoti alimentarea de la motoras cand lucri la el. E mufa care se vede in prima poza.
Skip ads

  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc tuturor pentru intelegere dar, culmea ...
am alt fel de motoras Rolling Eyes
are 4 surubele in loc de 3 si culmea, are pe langa fiecare surub cate un nit (sau asa pare)
am incercat sa desprind capacul dupa desfacerea celor 4 suruburi ,dar cred ca ramane prins si in acele nituri...maine,cred ca sigur am sa fac niste poze...
cred ca nu vorbim de acelasi tip de motoras Crying or Very sad
va tin la curent cu ce mai pot face.
aa am sunat la un dealer azi de piese sh. si mi-a spus ca vrea 6 milioane pe tot ansamblu... Shocked
va salut si va doresc multi km. fara probleme...
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In principiu niturile respective sunt pentru fixarea capacului, a lamelelor, a ansablului motoras. Dc desfaci suruburile incearca sa bagi surubelnita si sa incerci sa-l scoti. La mine a iesit mai greu, dar n-am tras sa rup tot prin el. Incet incet si-a dat drumul. Vezi maine, pune ceva poze poate gasesti pe cineva cu acelasi model si te ajuta.
  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Evrika... Wink am reusit, l-am desfacut bucati(motorasul)
tampit sistem,dar pana la urma l-am dovedit...


mi-a cam luat ceva timp...dar sunt expert in stergatoare acum... Razz
daca aveti nela muriri ,in privinta stergatoarelor ,nu va sfiiti...contactati-ma
dupa ce am fost la o gramada de ateliere d-astea de dezmembrat ,si nicaieri nu l-am gasit sub 2 milioane jumate, m-am hotarat. si l-am desfacut...
stifturile alea a trebuit sa le polizez,iar lamela acea de parcare a trebuit sa o prelungesc cu o bucata de cupru si sa-i dau o forma cat mai curbata sa nu mai agate si sa nu mai faca scurt in sistemul ala melcat...
ce mai sunt multumit ca mi -a reusit...
va slut si va multumesc pt. sfaturi..
cert este ca acum merge ca si nou...
s-auzim de bine si nu aruncati cu banii repede la service sau la samsarii astia cu sh,,
  • bizonul

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astazi cand am vrut sa plec cu masina (Opel Corsa C 2002) am dat sa sterg parbrizul de mizeria stransa peste noapte, insa au ramas stergatoarele blocate chiar la jumatatea cursei, adica sus..daca dau de maneta pentru a revenii se aude doar un click!..ceva care ma atentioneaza ca functioneaza ceva ceva..
aveti idee ce ar putea fii?oare siguranta?..
Skip ads

  • biggie1976

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E posibil sa fie gripate bratele stergatoarelor. Si eu am avut aceeasi problema. Am rezolvat-o la un service intr-o ora. Oricum, vezi s-a mai discutat pe forum despre asta . Aici:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13941 si https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13269
  • bizonul

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ms mult pentru ajutor, am citit cu atentie toate discutiile ..sper sa rezolv in curand
  • biggie1976

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din ce am inteles de la electricianul care m-a ajutat, daca sunt blocate, e bine sa nu mai inerci sa le folosesti, pentru ca e posibil sa se arda motorasul. Tu daca dai de maneta, chiar daca ele nu se misca, motorasul isi face jocul pe partea electrica si se arde in timp.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Foarte pertinenta observatia. Pana le repari, scoate mufa de la motoras, ca el tot incearca sa le miste, sa le aduca in pozitia normala.
  • bizonul

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit in cele din urma sa-i dau de cap, o operatie foarte migaloasa..am avut tot angrenajul blocat de rezidurile stranse de-a lungul timpului, gripat la maxim.
Vreau sa-i multumesc userului @blero pentru ajutor, chiar daca sfaturile lui au fost prin telefon si-au atins tinta precis si fara alte probleme.Ca fapt divers, daca aveti aceeasi problema va trebuie o trusa cu scule necesare acestei operatii deloc usoare..durata de interventie, in nestire de cauza fiind prima oara cand desfac un opel corsa a fost de 2 ore..se putea si mai bine insa persoana in cauza ce m-a ajutat cu demontatul (unchiul meu) a preferat sa ia totul mai usor
multumesc tuturor celor ce s-au interesat de problema mea
  • sio

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!Am cumparat al meu opel corsa fara un stergator in partea dreapta(bratul- ala de fier care asa cred ca se numeste).Am mers la un magazin auto si mi-a zis ca el costa in jur de 180 RON.Cam mult Sad .Acum bratul din partea stanga are si el o problema!Cred ca nu e de pe corsa pt ca am cumparat un stergator de corsa(guma)si cand l-am pus trece de parbriz guma(e mai lung).Sa dau 360 RON pe 2 brate Sad ?Dati-mi o idee Idea .Multumesc
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dezmembrari? Cred ca scapi mult mai ieftin.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
S-au ia o alta lamela mai mica la bratul respectiv. Masoara pe cea care ai schimbat-o si da-i vanzatorului dimensiunea luata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR