Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • johnninho

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare colegi! Am o problema la o zafira y20dth 2004 cu etrierii de pe spate si cu frana de mana. Am fost la service sa imi schimbe placutele si discurile de frana pe spate. Mecanicul mi-a spus si am constatat si eu, ca in partea dreapta placutele sunt tocite mai mult decat pe cealalta parte, adica erau aproape de metal. Cand a pus placutele si discurile inapoi si a incercat frana, facand pedale un etrier ramanea blocat dupa ce presa pe placute, iar celalalt era distantat dupa ce " iesea si intra" in timpul pedalelor de frana. Sugestia mecanicului a fost sa schimb ambii etrieri, dar la cat costa ma gandesc daca exista o solutie de rezolvat pana sa ajung la inlocuirea etrierilor.Referitor la frana de mana, mi-a spus ca intr-o parte (pe partea cu etrierul care "intra si iese" in timpul pedalelor) ramane blocata si risc sa merg cu roata blocata. Voi ce sfat imi dati?
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sa dai etrierii jos sa-i cureti bine ,schimbi garniturile si gata ai rezolvat problema
Orice mecanic o sa-ti spuna sa schimbi etrierii ,pentru ca e mai usor de schimbat decat de curatat spalat si montat la loc
Bafta
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
schimba si cablul de frana de mana ca sigur ai probleme si cu el... poti vedea ca este rupt sau cu probleme mansonul de cauciuc chiar la iesirea cablului inspre roata care nu functioneaza bine. sa pui in noul cablu silicon sau vaselina siliconica...
  • costache

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Frana de mana functioneaza?
Skip ads

  • Raul07

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
trebuie sa schimb etrierul de frana pe spate la masina din semnatura si nu stiu de care am pe masina,ca sa stiu ce sistem cumpar, si nu am posibilitatea sa il iau jos, nu se poate afla altfel de ex dupa VIN? daca am sistem lucas nu pot sa il schimb cu un etrier pe sistem bosch sau invers, nu ma pricep,,, e recomandat sa schimb in pereche sau doar 1? piesa e din dezmembrari,multumesc anticipat
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cineva intreba daca frana de mana iti functioneaza.

Daca iti spun de la ce poate sa nu se deblocheze, o sa ramai suprins: un rahat de arc !

Cand am icercat sa schimb singur placate de frana pe spate (fara success ca nu am reusit sa desfac cablul de frana) e si un arc care face sa revina la pozitie normal.
Sa vezi cum am stat sa caut acel arc juma de ora prin iarba, ca imi sarise.
Fara acel arc montat, frana nu reivine la pozitie normala.
Vezi sa nu ai aceeasi problema -lipsa acel arc si de acolo uzura.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR