Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stimati colegi,

Am urmatoarea dilema:

-Se pot monta discuri ventilate pe spate la Vectra C 2.2 DTI125 cp? Daca da ce costuri ar implica si ce trebuie sa schimb la sistemul de franare?
-A doua intrebare ar fi daca pot monta discuri ventilate si perforate fata/spate pe Vectra C? Ar fi indicat? Ar toci placutele mai repede? Discurile sunt de la ZIMERMAN. Ce placute ar trebui sa folosesc in cazul discurilor ventilate si perforate?
Astept un raspuns din partea voastra.
Va multumesc mult.
Skip ads

  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Chiar nu ma poate ajuta nimeni?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa poti pune discuri ventilate, trebuie schimbat etrierul intrucat acestea sunt mult mai groase decat cele brute. Acum se pune problema existentei unui chit specific vectrei c care sa contina discurile ventilate, etrierii si placutele.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns.
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dupa mai bine de 2 ani redeschid aceasta discutie inceputa de colegu Maxx.
Am achizitionat recent etrierii spate de pe o vectra c GTS cu motor V6 Y30DT. Masina avea de fabrica discuri spate ventilate cu Diametrul exterior al discului de 292mm( cred ca e singura marime existenta ca disc ventilat pe spate la vectra c). Acum nu mai am de luat decat discurile(cele ale masinii erau tocite) si placute. Ideea e urmatoarea: Am auzit de la fratele meu mai mare ca a citit pe (Wforum cred) ca nu este bine sa montezi pe spate discuri mai mari in diametru decat cele de pe fata datorita faptului ca la o franare foarte puternica va influenta negativ traiectoria masinii. Este adevarat sau fals? Cam care este raportul de franare intre puntea fata si spate la Vectra C?

Tin sa spun ca pe fata am in prezent Diam de 285mm. Imi pare rau ca n-am cumparat si etrierele fata dar erau ptr discuri de 314parca. Stiu sigur ca mai sunt unele de 302. In viitor voi dori sa fac si treaba asta dar ma limitez momentan la atat.

Va multumesc si chiar astept un raspuns.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai aia era soluția ideala, sã cumperi frânele fațã mai întâi, cele de 314mm. De ce oi fi început cu spatele numai tu știi. Eu aș spune sã cauți cât mai repede sistem pe 314 pt fațã.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Ca o paranteza, placuta e aceeasi pe fata de la 285mm la 314mm, difera doar la opc. Pe spate e aceeasi placuta pentru ambele discuri.
Nu cred ca o sa franezi mai tare cu spatele, pentru ca ai repartitor de franare.

Adi G.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
repartitor de frana era doar la dacie:)
ca idee: nu conteaza placuta de frana,ci bratul fortei aplicate de etrier .(M=F*d).Cu cat placuta este mai departata de "axa rotii" adica centrul ei frana este mai eficienta.
La discuri de 314 placutele difera.doar la 285 si 302 sunt aceleasi placute de frana.
Vectra c are aceeasi presiune in instalatie pe fiecare roata.Cu un op-com se poate vedea acest lucru.
PS: Eu merg de 1 an cu 292 pe spate ventilate si 285 fata fara probleme...deci se poate
Numai bine!
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Nu m-am exprimat eu corect. Cu siguranta trebuie sa fie o metoda prin care este controlata forta de franare.

Adi G.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Repet (cu alte cuvinte): fața conteazã mult mai mult decât spatele. Doar cu 292 pe spate nu ați fãcut mare lucru.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Lao a scris:Pai aia era soluția ideala, sã cumperi frânele fațã mai întâi, cele de 314mm. De ce oi fi început cu spatele numai tu știi. Eu aș spune sã cauți cât mai repede sistem pe 314 pt fațã.

Pai am inceput cu cele spate ca pentru alea am avut bani acum. Pe langa etrieri am mai cumparat si bara spate, evacuarea dubla, covorase cauciuc originale, diuze spalare parbriz incalzite. Oricum masina franeaza f bine si cum e in prezent, dar asta este un upgrade ce-l voi face curand. Si poate pana-l fac p-asta am sa iau si etriere, dar pentru discuri de 302mm.
Stiam ca placutele dde la 278 merg la cele de 292.
O sa va tin la curent cand voi face montajul si voi pune si ceva poze.
Multa bafta tuturor.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
De ce ai mai pune 302? De ce nu strangi banuti pt 314 direct?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ciprinel a scris:Am auzit de la fratele meu mai mare ca a citit pe (Wforum cred) ca nu este bine sa montezi pe spate discuri mai mari in diametru decat cele de pe fata datorita faptului ca la o franare foarte puternica va influenta negativ traiectoria masinii.
nu cred chestia asta...
pentru rotile spate exista daca nu ma insel chiar si la masinile super sportive repartitoare de franare.
adica in principal se franeaza rotile fata si apoi daca presiunea creste se franeaza si cele spate.

msv_64 a scris:repartitor de frana era doar la dacie:)

din cate stiu eu exista un repartitor electronic de franare insa nu as putea sa zic exact pe unde e pozitionat.
e posibil ca la masinile cu ESP acesta sa fie inclus in unitatea de comanda a ESP si aceasta sa faca toata repartizarea fortei de franare.
cel mecanic intr-adevar nu a existat decat pe masinile mai vechi.



@all
nu stiu de ce va faceti anumite upgrade-uri in conditiile in care nu ai unde sa circuli decent nici macar cu 130...
avem 300 de km de "autostrada" vai de mama lor...
in localitati drumurile sunt intre praf si varza...
unde va veti folosi de acel surplus de franare?
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu exista un repartitor de franare. Treaba acestuia o face sistemul ABS si EBD. Pentru o franare mai eficienta este necesar (in primul rand) ,majorarea franelor fata. Sunt interesat si eu de un set de discuri de 314,etrieri si suport etrieri.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mai aduc ceva noutati cu privire la acest subiect. Am comandat vineri la Autokarma dicuri spate ventilate Ate. Aveau la PROMO la 152.14lei/buc. Am mai cumparat si 1litru de lichid frana DOT ATE la 22lei. Maine vor sosi si urmeaza cat de curand operatiunea de inlocuire. Pana acum n-am facut comanda de ele datorita faptului ca nu puteam monta jantele de iarna de 15 la care voi fi nevoit sa renunt urmand a cumpara pana in decembrie un set de jante de 16.
Am sa postez poze cand voi face operatiunea( atunci voi schimba si rulmentii spate ca-s dusi de prin 2009, si-am tras de ei) deocamdata am achizitionat unul SKF urmeaza pana-n Paste al 2-lea rulment. Operatiunea o fac atunci cu totul. Ideea e ca va trebui sa tai nitel cu flexul din buza tablei de protectie disc doar intr-o parte ca stiu ca va lovi discul in ea. Am probat pe masina mea cu un disc ruginit cand am cumparat etrierii si nu voia deloc.
O intrebare am catre voi: Va rog daca stiti la discuri fata de 314mm merg jante de 16? sau minim 17? Dar la cele de 302mm?
Va multumesc frumos ptr un eventual raspuns.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut, da merg si jante de 16 dar numai un anumit tip. Eu mi-am schimbat discurile cu unele de 314mm si sincer iarna trecuta m-am lovit de aceasta problema in sensul ca numai un model de janta de tabla pe 16'' mergea. Mare atentie insa la jantele de aliaj, conteaza foarte mult ET si modelul de janta. De exemplu la jantele de tabla pe 16" cele de astra H chiar daca aveau ET 39 nu-mi intrau si culmea unele de vectra c cu ET 41 mi-au intrat si asta datorita design-ului de janta. (Practic conteaza buza superioara a jantei pentru ca acolo loveste etrierul in ea)
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de INFO. Asta voiam sa aud, daca cele cu ET41 merg. Din acelea vreau sa achizitionez, eu avand deja pe cea de la rezerva care este nefolosita. Cea de rezerva de vara am tot de aliaj. Ma gandesc sa iau un set de jante structurate cu capace cu ET 41.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cele structurale din cat m-am documentat eu merg 99%. Mare atentie insa ca si jantele de vectra, cele normale, cu ET 41 sunt problematice. Tot asa sunt 2 modele, unul merge sigur altul nu merge (stiu din propria experienta). Conteaza foarte mult modelul gaurilor regasite la partea superioara in apropierea de buza jantei. Ma repet, cele structurale merg mai mult ca sigur, oricum nu strica sa faci o proba inainte de a le cumpara.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Azi mi-au sosit discurile acasa. Arata bine, nu ca o dama cu fusta dar arata bine Very Happy . Am sa pun curand poze.
Pai in momentul cand voi achizitiona etrierii fata fie 302 sau 314 si voi pune discuri noi( CLAR ASTA) voi proba cu janta mea de tabla de 16. Daca aia intra cu siguranta voi cumpara modelul ala fie el si nou la la reprezentanta in caz de nu gasesc.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat

Astea sunt si urmeaza cat de curand montajul. Am probat dimineata pe rulment si pica perfect. Eu zic ca o sa iasa o treaba buna, ca mai rau n-are cum. Very Happy
Am sa va informez cand fac operatiunea si voi posta si poze din timpul operatiunii, care binenteles o fac personal.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR