Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Tzao

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acum doua saptamani am fost la unul din cele mai recomandate service-uri din Iasi, din cite am inteles eu specializati pe Opel. Imi facusem in iarna revizia si alte lucrari la ei si fusesem destul de multumit.

Le-am zis ca am un zgomot suparator in spate, as zice stanga dar nu sunt sigur. Vine unul din baietii cu experienta, se urca in masina si plecam sa facem o plimbare. S-a asezat in spate, ca sa auda mai bine si sa localizeze zgomotul. Cind ne intoarcem, o urca pe elevator, trage de amortizoare, de arcuri, de roti, baga ranga intre bucse si punte si zice: bucsele punte spate au joc, trebuie schimbate. Eu zic OK, cind ma programezi si citi bani sa pregatesc? Aici au inceput problemele...tipul care se ocupa cu piesele cauta o vreme pe la furnizori, pe net...dupa vreo 10 minute isi pierde rabdarea si zice ca ma suna maine sa-mi dea pretul, dar informativ ar fi 6-7 sute de mii. Bucata.

Dupa exact o saptamana, il sun eu pe sef si-i zic ca "mainele" lor s-a facut "saptamana"...il cheama pe tipul cu pricina, ii zice sa rezolve cu "bucsele spate de la astra g"...ala zice dadada, in juma de ora...sefu zice ca ma suna in juma de ora...si iar se rupe filmul. Il mai sun dupa vreo 5 ceasuri, nu-mi raspunde.

Dupa inca o saptamana ma duc la ei. Ii zic sefului "maine se fac doua saptamani de cind trebuia sa-mi zici un pret la o bucsa"...ii cade fata un pic, il cheama la ordine pe baiatu' cu pricina, ala se uita in caietul lui, mai cauta vreo 10 minute pe net si zice: un milion o suta! Zic: amandoua? El: Bine-nteles ca nu! Una!

De dimineata sunasem la vreo doua magazine de piese auto, pretul varia functie de producator de la 50 la 75 RON. Dupa o mica discutie ne lamurim ca bucsele care in alta parte erau 75 la el erau 110. Pentru ca-i stiam meseriasi, zic sa raman totusi cu ei...ii intreb de manopera, zic la inceput 100, apoi ramane 80. 300 RON cu totul, 4 ore de munca... Sa aduc masina dimineata la 9 si la prinz o iau.

Ieri dimineata le duc masina la 9 fara 20. Las cheile, ii rog sa verifice ca sunt intr-adevar bucsele de vina (mai citisem pe net ca bucsele astea nu se prea strica), si plec.

La 2 ii sun...imi zic ca inca mai lucreaza. Le zic ca imi trebuie masina la 4 jumate ca la 5 am o intalnire importanta. Zic "no problemo"...si mi-au dat desigur masina la 6.

Plec fericit ca macar s-a rezolvat. Muzica tare in masina...nu fac un km si-mi vine nefericita idee sa schimb postul de radio...in pauza de cautare aud zgomotul binestiut...

Azi dimineata la 9 eram la ei in poarta. Vine seful, ia masina, plecam iar in plimbare. De data asta scurt...dupa 200 de metri s-a lamurit. Ne intoarcem, deschide haionul, se balanseaza pe masina..."e stricat amortizorul". Mai bagam niste aer in amortizoare, masina se mai ridica un pic...o mai balansam...zgomotul tot acolo.

"Suna-ma luni dimineata sa-ti zic daca se pot pune amortizoare normale...". Ale mele nu-s normale?! Si sigur sunt stricate?!?

L-am intrebat daca poate sa-mi puna bucsele mele inapoi, care e clar ca n-aveau nik... Bine-nteles ca nu, zice el.
Mie nu mi s-a parut atat de evident, dar ma gandesc ca daca mi-a urat "weekend frumos" atat de senin as putea trece peste faptul ca incompetenta oamenilor lui m-a lasat fara 300 RON. Voi ce parere aveti?

Pina acum aceasta insemnare ar fi mai potrivita in topicul despre service-uri...insa rugamintea mea este daca cineva a mai avut asemenea probleme si le-a rezolvat, sa-mi dea si mie o idee. De asemenea, de ce sunt atat de "speciale" aceste amortizoare carora le poti pune aer...si daca stiti ca se gasesc la noi?

Multumesc si scuzati lungimea postului!

PS: Am uitat sa va spun cit de senin mi-a zis tipul asta azi ca el in 5 ani de reparat Opel-uri e prima oara cind schimba bucse punte spate la Astra G...era la volan si eu dreapta, in masina mea...ca asa as fi sarit la beregata lui...uuuffff
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ce te mira pe tine!?!? Esti in Romania! Asa e peste tot, de la service-uri de cartier pana la reprezentante cu "aere" de mari cunascatori profesionisti! Scopul romanului e de a face bani multi pe orice cale si cu cat mai putina munca! Asta e!
  • ilici

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am , cred , aceeasi problema tehnica.
Am schimbat amortizoarele cu unele "normale" pt ca mi se rupsese unul, dar m-am pricopsit cu "batai suspecte" in spate.
Am tras de roti, alea, alea...nimic suspect.
Pana la urma cum ai rezolvat problema?
  • Tzao

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Erau amortizoarele....dupa ce le-am schimbat a incetat si zgomotul.
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu-i rau ca ai schimbat si bucsele, in timp obosesc si crapa, multi nu le iau in seama, dar e bine sa le schimbi. D la oboseala bucselor se pot datora si defectiuni la amortizoare. Banui ca stiu unde ai fost (BTM ? )
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tzao

sfatul meu in materie de reparatii este in mare parte sa ti le cam faci singur!
45 ron o carte de reparatii + <club opel> + putina indemanare si nu ai cum sa gresesti!
eu p la roti mi-am schimbat cam tot singur si diagnoza nu a fost foarte grea

in romania nu prea gasesti serviceuri serioase (sau ma rog nu am gasit eu).
  • korupt_77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Tzao a scris:Erau amortizoarele....dupa ce le-am schimbat a incetat si zgomotul.


am citit problema ta, eu le am schimbat pe cele de pe state,cele originale sunt cu perna de aer asa... am pus aftermarket dar in 4 luni gata amortizoarele ( astra caravan) si disper in momentu actual toti merg cel putin un an cu ele si eu 3 4 luni,und as putea gasi Sh amortizoare cu perna d aer sa mi pun tot dealea?
astept un rasp si de la restu baietilor .multumesc Sad
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa numai deschid alt topic o sa postez aici si il intreb in special pe @adi_diaconu, dar si pe oricine poate sa-mi dea relatii. Bucsele de la bascula fata se schimba greu? Iti trebuie presa, banuiesc si cam asta e de fapt problema mea: de unde sa iau presa sau din ce sa improvizez? Ca si mie imi place sa fac treburile pe la masina cu manuta mea, mai ales daca sunt lucruri usoare care pot fi facute "in casa", mai ales ca service-urile iti iau o grmada de bani si oricum nu poti sa pui mare baza pe fostii reparatori de Dacii!
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca prima data trebuie sa cumperi bucsile,apoi concepi un sistem care sa te ajute sa le scoti pe cele vechi (daca ai facut asta macar la dacie stii despre ce vb.-o teava cu diam. ext.egal cu al bucsei in care sa bati sau mai bine sa presezi,asa ar fi ideal )Pe cele noi le introduci cu ajutorul unei saibe ce are diametrul exterior egal cu al bucsei respective.Aici,ca sa nu bati cu ciocanul te folosesti de un surub baban +piulita si ceva seibi care te vor ajuta sa o tragi la locul ei....
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Minunat! La Dacie am facut tot ce se putea face (numai in cutia de viteze nu am umblat), dar aveam prese pentru bucse, pivoti, planetare, prese de arcuri pe care le cumparasem din targ ca erau ieftine, dar acum...Ar merge si cu improvizatii, dar e chin si lucrul nu iese exact, orice ati zice voi!
Daca as gasi la un pret corect mi-as lua si pentru Opel, dar ma indoiesc! O sa vad!
  • TudorP

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris:Ca sa numai deschid alt topic o sa postez aici si il intreb in special pe @adi_diaconu, dar si pe oricine poate sa-mi dea relatii. Bucsele de la bascula fata se schimba greu? Iti trebuie presa, banuiesc si cam asta e de fapt problema mea: de unde sa iau presa sau din ce sa improvizez? Ca si mie imi place sa fac treburile pe la masina cu manuta mea, mai ales daca sunt lucruri usoare care pot fi facute "in casa", mai ales ca service-urile iti iau o grmada de bani si oricum nu poti sa pui mare baza pe fostii reparatori de Dacii!


Esti sigur ca trebuiesc schimbate bucsile de la bascule ? De ce intreb: vad ca masina ta e din 2003; a mea este din 2001 , 150k km. si saptamana trecuta am schimbat tot pe fata (pivoti, capete bara, bucsi la bara de torsiune, bielete antiruliu, flanse si rulmenti amortizoare) mai putin bucsile la bascule, care am constatat ca sunt intr-o stare excelenta ! Lasand la o parte faptul ca e o pozitie super incomoda la desfacut bascula ...
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt deloc sigur ca trebuiesc schimbate bucsele, treaba proasta e ca troncane si bineinteles ca habar n-am de unde. Din tras de roti de unul singur nu-mi dau seama de mare lucru, bucsele par in regula, dar ma bate gandul sa le schimb pentru ca sunt vechi ca si masina si au 150 000 de km rulati. Ce stiu sigur este ca trebuie sa schimb bieletele antiruliu care au joc amandoua. In rest trebuie sa mai vad saptamana asta cu un prieten, ca de unul singur nu-i nici o sansa sa depistez ce mai e uzat. Cu ce ai presat arcurile ca sa schimbi flansele si rulmentii la amortizoare? A fost scump?
Skip ads

  • TudorP

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Arcurile le-am "strans" cu doua prese de arcuri, cu surub. Atentie, se preseaza dupa scoaterea lor de pe masina si ti-ar fi foarte folositoare o menghina, ca sa prinzi amortizorul in ea, sa poti lucra usor. Flansele si rulmentii de amortizor au costat 170 lei.
  • aladinman2002

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ma scuzati ca ma bag in discutie , dar nu am putut sa ma abtin . Si eu am avut tot telescoape cu presiune de aer pe spate la astra mea. le-am schimbat cu unele normale marca boggie (cica sunt produse de aceeasi firma care produce sachs) . problema e ca la gropi dardaie tot spatele. am verificat pe la service bucse ...nici o problema bucsile bune. m-am suparat rau si am mai cumparat inca o pereche de telescoape pentru drumuri grele. au mers bine cred ca o saptamana dupa care ....la fel. ce vreau sa intreb arcurile pentru telescoapele cu presiune de aer or fi mai dure decat cele normale? ca altfel nu-mi explic cum in interval de cateva luni (3-4 luni) sa schimb 2 seturi de telescoape si masina sa trancane asa de tare la gropi (buzaul cred ca e fruntas in privinta asta)
  • marinica1010

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema la masina mea,este un astra g 17 dti hatcback din 2002,imi troncane si fata si spatele doar atunci cand dau in gauri cu ea.Pe spate i-am schimbat telescoapele crezind ca este din ele[cu sachs pe gaz] dar troncane in continuare nu stiu ce ar trebui sa-i schimb.Mentionez ca nu am joc la rulmenti si toate bucsile verificate cu levierul pareau in regula.Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
  • claut_78

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sal am un opel astra caravan motor y20 dth din 2002 surpriza au cedat amortizorele spate ..cele care au un alt principiu perna de aer ...etc etc
as putea sa le inlocuiesc cu cele clasice ulei ,gaz ..etc pentru ca nu am gasit in acel format cum le am pe masina de la 550 de ron ...
rog suport .sfaturi .preturi .
  • Bogday

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut.vin si eu cu o intrebare.cand merg cu masinuta si dau in vreo denivelare sau un mic hop,orice,se aude un scartait ceva in spate ca si cum ar fi o balama ne-unsa.sa fie vreo bucsa ceva ? a
astept raspuns,ms !
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
problema cu trancanitul pe spate o am si eu
am schimbat amortizoarele acum un am si vreau sa zic ca pe spate zici ca e caruta masina
la bucsile de la pune m-am gandit si eu.....dupa ce am mai citit pe aici nu stiu sincer ce sa fac
sa schimb bucsile? sau sa ma duc la dezmembrari si o sa imi iau un set de amortizoare de pe un opel lovit?
ca de astea noi m-am convins
ale mele sunt optimal parca .
alte pareri?
  • dudan2676

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Eu am pus sachs touring originale si tot asa am un trancanit in spate parca-i caruta!
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat problema
Am fost la dezmembrari si am luat amortizoarele originale .
Diferenta este enorma.
Merita investitia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR