Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut

Ieri am montat modulul de bluetooth. Din fericire masina mea avea cablajele pentru telefon , din ala cu adaptor (cradle) in care sa infigi un nokia sau ceva. Astfel, am conectat microfonul in mufa din plafon fara sa tai nimic.

In spatele torpedoului, in partea stanga sub airbag am gasit pitita o mufa cu 18 pini, conform TIS este pentru carphone (nu bluetooth, aia e cu 32)
am verificat TIS-ul si toate firele din mufa asta cu 18 pini ajungeau unde trebuie, asa:

pin 1 maro - minus
pin 4 negru - tel mute (catre EHU)
pin 7 maro - cell phone mic low reference (catre EHU)
pin 9 negru - microfon plafon minus
pin 10 negru - 12v doar cand pui contact
pin 11 rosu - 12v permanent
pin 12 galben/gri - BCM led dimming signal
pin 16 albastru - cell phone mic signal (catre EHU)
pin 18 albastru/rosu - microfon plafon plus

in mufa cu 32 de pini de la UHP4 am conectat conform TIS si schitei de pe modul
2 fire CAN
1 fir plus
1 fir minus
2 fire microfon plafon
1 tel mute
2 fire audio signal (alea din pin 16 si 7 de mai sus)

am programat cu vaux-com 120331a asa:
- MSCAN pe CIM , pe EHU, pe DIS. Am uitat sa pun pe ECC, mi-a zis Cristian TM ca atunci cand primesti un telefon UHP-ul da comanda si iti da blowerul pe minim ca sa nu faca zgomot, in cazul in care e pe o viteza superioara.
- apoi am programat in variant config la EHU si DIS mobile portal present
- am programat can-ul si pe UHP

Mi-a aparut telefonul pe CID, se conecteaza la bluetooth, dar din cand in cand apare UHP safe (ceea ce e normal, trebuie programat cu security code-ul EHU si DIS/ theft protection activate , dupa aia de-activate, asta prefer s-o fac cu tech2)
- am testat un apel, din masina ce vorbesc , interlocutorul aude, dar la mine nu se intrerupe muzica si nu se aude nimic in afara de ce canta.

Tot de la CristianTM am aflat ca UHP-ul da doar pe difuzoarele din fata, eu in momentul asta le am pe toate amplificate si sunt scoase printrun adaptor high-low dar folosind iesirile de spate din EHU. Asta ar explica de ce nu se aude UHP-ul. Problema mea este de ce nu taie macar muzica, si sa nu se auda nimic ?

Este un comportament normal pentru un modul care apare ca si "Safe" pe ecran sau trebuie sa mai verific eu ceva fire ? Ma gandesc , daca ar fi fost o protectie sa nu il poti folosi, atunci nu trebuia sa ma lase sa sun sau nu se auzea ce vorbesc din masina.

Primul pas pe care trebuie sa-l fac:
- sa mut iesirea spre high-low pe difuzoarele fata
- sa verific mufa FAKRA din EHU daca are pinii 11 34 si 40 si daca sunt aceleasi culori cu ce am legat eu in UHP desi, conform TIS, asa ar trebui sa fie, masina fiind precablata pentru telefon normal, si ala foloseste acelasi sistem.

M-am gandit si la posibilitatea ca vaux-com-ul sa nu fi programat bine EHU, si atunci call-ul merge din bluetooth pt ca microfonul este legat direct la el, si pe display arata pt acolo s-a programat corect. Dar interfata audio tine de EHU, pentru a scoate sunetul din UHP in difuzoare.

intrebarile continua: daca semnalul de Mute e dat din UHP, atunci mai conteaza daca ai mobile phone portal programat in EHU sau nu ? e conditionat semnalul de setarea asta, daca nu ai telefon configurat, sa nu faca nimic cand ii dai semnal de Mute ? Aceeasi intrebare si pentru semnalul audio de intrare (external in) dinspre bluetooth.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cum uhp-ul este a 3-a parte din noul sistem, dezactiveaza theft protection si imperecheaza toate cele 3 componente cu acelasi pincode.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu poate fara Tech2 / MDI, modul UHP4 este fabricat 2014 si nu il va recunoaste si nici programa corect NICIUN op-com fie el si original !

CristianTM
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu am theft protection pe EHU, nici macar security code pe carpass, e gol campul ala ... presupun ca se activeaza/dezactiveaza cu security code-ul masinii. eu intrebam de celelate probleme, de ce nu functioneaza macar partea de Tel Mute (in cazul de fata cand am difuzoarele legate doar pe iesirea din spate, iar uhp-ul se aude doar pe cele din fata), ar trebui sa imi taie muzica si sa nu aud nimic, pana nu mut output-ul catre amplificator pe iesirile din fata din EHU. asta voiam sa stiu, daca EHU nu "stie" de uhp , automat dezactiveaza cei 3 pini ? (tel mute, audio in +/-)
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Este neconcludent ce faci tu acolo, programeaza toate device-urile implicate cu Tech2 / MDI (nu op-com) apoi verifica legaturile in special --> Tel. Mute de la UHP4 catre headunit si dupa aia vedem ce merge si ce nu, este posibil daca unitatea EHU ia eroare permanenta pe difuzoarele fata (ele nu exista) sa nu le dea drumul (mi se pare si normal, difuzoare nu sunt de ce sa dau drumul la semnal ?!?).

CristianTM.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ok, intai refac legaturile pentru difuzoarele fata si verific tel mute, revin cu concluzii. multam
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am revenit, am rezolvat problema:

- am mutat iesirile spre adaptorul high-low pe iesirea spre difuzoarele fata , acum merge si telefonul aud interlocutorul , merge si announcementul de navi, nu stiam de ce nu merge Very Happy
- firul de tel mute era rupt la iesirea din mufa fakra din spatele EHU, adica nu chiar din mufa, mai avea vreo 2 cm.
- am refacut toate legaturile si le-am izolat cu tuburi termoconstrictoare, care vor tine si conectica in loc
- am setat UHP present pe MSCAN si in modulul ECC (multumesc CristianTM)

testul telefonului e ok, din masina se aude foarte bine (nu cum am auzit la altii care si-au pus UHP si se plangeau ca sunt auziti ca din canal), eu aud interlocutorul foarte bine.
singura problema pe care o mai am este la volumul External In cu muzica, daca am muzica la un nivel decent, cand dau sa apelez sau primesc un apel se aude foarte tare, trebuie sa dau incet din volumul EHU. Am setat la volumes External In pe -6, dar se pare ca nu prea il intereseaza. Oricum, se vede ca e o linie audio mono si doar pt convorbiri audio, cand imi suna ringtone-ul in masina (e de pe iphone, deci m4r), se aude distorsionat si ca naiba Smile)

ca idee, am programat si modulul cu ultimul vaux-com, setare can, setare VIN, setare code index, cat si activate theft protection in EHU, a disparut si UHP safe, totul functioneaza ca la carte.

deci pe scurt, pentru cei care au totusi masina precablata pentru carphone, si nu au modificarile mele (toate difuzoarele amplificate), instalarea modulului UHP este floare la ureche

- se monteaza microfonul cu mufa originala in mufa din plafon de unde sunt legati si senzorii ultrasonici + lumina plafon, in mufa 2 de la stanga la dreapta (are 4 gauri si 2 pini). din panglica ajunge tot in plafon si se transforma in fir ecranat negru + rosu/albastru, care se duce mai departe in stalpul pasager si de acolo ajunge in mufa cu 18 pini de carphone
- din mufa cu 18 pini , care e ascunsa in partea stanga a torpedoului dupa peretele de plastic al bordului, cam la nivelul butonului de incalzire scaun dreapta, dar pe interior. o sa fie cam greu s-o scoateti, e facuta "funda" si prinsa cu un soarec de plastic de metalul cadrului de bord (locul stramt, eu am folosit un sfic si cu multa rabdare am taiat acel soarec de la baza)
de aici, trebuie sa transferati pinii cu tot cu fire in mufa cu 32 de pini a UHP-ului si aveti aproape toata conectica deja legata unde trebuie (plus, minus, tel mute, audio out plus minus catre EHU in total 3 fire, 2 fire catre microfon ,toate astea exista deja in mufa masinii. Mai trebuie sa trageti firele de MSCAN, eu le-am tras din mufa de la ECC, cea maro, sunt 2 fire alb/verde infasurate unul de altul, e imposibil sa le ratati.

multumesc tuturor pentru informatii, si in special lui CristianTM pentru produsele trimise, foarte profi, mi-a dat inclusiv un soricel cu care se leaga firele la iesirea din mufa Smile

PS: ca un detaliu, EHU verifica semnalul doar pe difuzoarele fata si detecteaza ca nu sunt difuzoare conectate. acum am izolat iesirile spate care ies din EHU si nu mai e nicio eroare.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru operatiune. Ma bate gandul sa fac si eu aceasta operatiune, dar nu stiu cat e de rentabil avand in vedere ca nu prea vorbesc la telefon.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR