Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Mihay opel

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Doresc sa fac si eu cateva modificari opel-ului meu si as vrea sa mi da ti ceva idei:

1-suspensie sport reglabila (ce firma ,avantaje si dezavantaje)
2-jante pe 15 sau 16 (o trage greu de cele pe 16) precizez ca am motor 16.16v 101 cai
3-bari si praguri opc design
4-faruri angel eyes + kit xenon 55w (am inteles ca nu prea au asa mare eficienta ca cele din fabrica)
5-as vrea sa vopsesc rama consolei bordului cu grii sau sa o inlocuiesc?? gen:
Skip ads

  • Mihay opel

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2014

  • Mesaj Privat
chiar nimeni...
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut : La capitolul suspensie depinde ce buget esti dispus sa cheltui ! Daca vrei ceva low cost ca si firma poti merge pe Ta-Technix /JOM / etc. Avantajele acestei suspensii ar fi: Pretul in jur de 1100 lei noua! Garantia 2 ani! Ca sid ezavantaje din experienta mea ar fi ca sunt cam rigide...si poate ca nu au o rezistenta in timp precum una KW/Weitech/Bilstein etc..depinde mult si de cum ai grija de ea!

2- Tot in opinia mea ai putea opta pentru un set de jante pe 16 ca se gasesc destule modele dragute...eu de exemplu am aceeasi motorizare si am 16 9j oate 4 si dupa 1 an de folosire nu am avut probleme.! Eu zic ca 16' ar fi cam ce trebuie pt. un astra g!

3-Praguri/Bari OPC nu stiu ce sa spun depinde mult de gusturi si preturi/buget! Dar o bara fata OPC ar fi un upgrade frumos si de bun gust !

4-La faruri ai mai multe optiuni: Angel Eyes/Dayline/OEM cu lupa! Sau Custom! Sfatul meu este sa merg ori pe OEM cu lupa ori pe Custom la cineva care lucreaza bine! Cele cu angel le-a cam trecut vremea si parerea mea este ca angel eyes-ul ar trebui sa ramana strict la BMW acum iarasi depinde de gusturi si din ce am auzit la mai multi baieti cele cu angel/dayline-urile nu bat chiar foarte bine! Cat despre instalatie daca ai lupa e ok 55w daca nu..mai bine fara Very Happy

5-La rama consolei depinde ce interior ai /tapiserie/Bord culoare! Daca este negru ar merge sa o vopsesti negru lucios/Piano Black ! Daca bordul este gri merge cum spui tu gri! In cazul in care gasesti o consola la dezmembrari sa-ti placa si sa fie in stare buna mergi pe aceea Very Happy

Sper ca te-am ajutat! Pentru orice detalii/sfaturi un mesaj ! Spor la modificat
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
1. Nu sunt adeptul unei masini cu suspensie sport datorita drumurilor proaste din Roamania , care iti vor omori bucse, directie (la gropi simti ca iti smulge volanul din mina) si nu in ultimul rand spatele!

2. Eu am motor de 1.8 de 125 CP si iarna merg cu jantede 15 si vara de 16 inch. Cu jantele de 16 e putin mai stabila si mai joasa si parca arata mai bine(parerea mea) dar simti mai bine denivelarile. Nu am sesizat ca trage mai greu cu jantele de 16. Precizez ca ambele randuri de jante sunt de aliaj.

3. Nu am nici o parere, cred ca e chestie de gust si de buget.

4. Atentie! Daca pui xenon trebuie OBLIGATORIU sa ai autolevel si instalatie de spalare a farurilor . Daca nu ai asa ceva, nu treci ITP-ul sau daca e RAR-ul in trafic si te opreste, te pune sa le dai jos.
Skip ads

  • Mihay opel

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2014

  • Mesaj Privat
am inteles eu am kit ul de splare faruri..probabil tu nu simti diferenta intre 15 si 16 din cauza motorului mai mare
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
2. Jante pe 16 am eu, cu cauciucuri de vara, motorul este de 1.4 16v, se simte diferenta fata de cele pe 14 (cele de iarna) dar la stilul meu de condus nu se simte f mult.
5. Consola centrala o am eu vopsita gri, plus acele guri de aer laterale din partea de sus a bordului, iar interiorul imi este negru. Mie unul sincer imi place cum arata, se schimba unpic aspectul. Acum culoarea depinde de tine.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Daca ar fi a mea eu as pune niste jante pe 16 si suspensie reglabila si cat mai stock/clean.
  • Mihay opel

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Murderer27 a scris:2. Jante pe 16 am eu, cu cauciucuri de vara, motorul este de 1.4 16v, se simte diferenta fata de cele pe 14 (cele de iarna) dar la stilul meu de condus nu se simte f mult.
5. Consola centrala o am eu vopsita gri, plus acele guri de aer laterale din partea de sus a bordului, iar interiorul imi este negru. Mie unul sincer imi place cum arata, se schimba unpic aspectul. Acum culoarea depinde de tine.



murderer27 imi poti da si mie o poza cu consolata vopsita sa vad cu a iesit..bft
Skip ads

  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
dada, maine sper sa am timp sa ii fac o poza
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat



In prima poza, partea cu scrumiera a ramas acum sa o vopsesc, inca nu am montat-o.
  • Niculae Gabriel

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Sal baieti,
Am si eu o intrebare....exista vreo metoda de a monta cva anume pe masina care sa sune ca un blow off . Ideea este ca eu am un astra g coupe 18. 16v si ma gandesc ca in lipsa turbinei sa montez cva fie in toba/evacuare fie la motor sa sune asemanator. Sunt tare curios daca exista un inlocuitor.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Blow off-ul este montat cu un scop anume: Sa elibereze extra presiunea din turbina in momentul in care iei piciorul de pe acceleratie.
De ce ai vrea asa ceva pe un aspirat? doar ca sa impresionezi vecinii?
Skip ads

  • Niculae Gabriel

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ideea e ca imi place sunetul.....si ma gandeam ca exista o varianta si pt masina mea.....nu ma asteptam la un asa raspuns acid dar asta e
  • costinmarc2015

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2010 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Un prieten de-al meu cu bertone si-a montat scaun ejectabil, l-a folosit doar o data...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vara poti face tu din gura... pfffff
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca stock arata prea bine. Fara modificari..
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Inregistreaza un subaru, scoate niste boxe pe geam la masina ta si gata, ai rezolvat-o.sa nu uiti sa dai play:))))
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
costinmarc2015,gyenes si jE aveti cate un like din partea mea,pentru cele mai tari raspunsuri
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Smile))
  • pintiliealex

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut! M-am gandit sa imi schimb volanul de la Opel Astra G-ul meu (2001, 1686 cmc) si sa imi pun ceva mai noi, tot de la un Opel Astra mai noi. Are cineva vreo idee daca e posibil si daca da, de la cel model poate fi inlocuit?

Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR