Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Si totusi de ce nu te duci la 2.0 daca tot iei benzina?
Skip ads

  • skyeye

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2014 A16XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut gashca Opel!
Am un Opel Insignia de 2 sapt... deci sunt inca la inceput cu testatul Smile, dar pot spune ca sunt f multumit. Motorul e cel turbo 1,6 170CP.
inainte am avut pt 2 ani, Astra J 1,4 140CP si am impresia ca Insignia e putin mai lenesa la inceput, in demaraj, poate pt ca e mai grea.. oricum cand trece de 2500 de ture simt cum pleca de sub mine chiar mai frumos ca Astra J-ul.
Nu am citit multe pe forum inca.. ce ma intereseaza pe mine e daca se pot folosi camerele de pe masina si pentru supravegherea video ... probabil e necesara schimbarea/upgrade-ul de soft, sau tre'sa-mi iau un sistem separat pt asta?

Raspund cu placere si in limita cunostintelor mele la cei interesati de diferite aspecte legate de mashinutza
  • Sabinleo

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut si felicitari!
O ai manuala sau At? Zici ca e ok motorul dpdv al performantelor? Mai spune-ne impresii pana acum, eu sunt interesat de motorizarea asta si vreau sa stiu de la un posesor ce si cum, nu zvonuri. Astept cu interes.
Salut. S
  • skyeye

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2014 A16XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Merci,

Cutia e in 6+1 trepte manuala. Am facut cu ea mai bine de 1500Km pana acum afara si in oras - Constanta.
Se comporta f frumos la drum intins si consumul e undeva pe la 9 l/100km. Echiparea pe care o am e Cosmo
si am fost f placut impresionat de pilotul automat adaptiv. O conduci din volan... daca mai aveam si cutie automata..
nu stiu ce mai aveam de facut in masina Smile . La inceput m-am temut un pic de sistemele de franare automata si am crezut
ca imi vor face probleme si vor frana aiurea de fiecare data cand am o situatie incerta obstacol/sau nu/loc ingust de trecere.
Nu a fost asa, e chiar f desteapta masinutza. Am avut si ocazia sa o vad la treaba cu sistemul anticoliziune in timpul unei manevre oarecum riscante. Mai precis: am luat de volan brusc stanga si apoi dreapta ocolind botul unuia care iesise cam mult in fata mea din dreapta. In momentul virarii spre stanga (viteza cam 30-40 km/h) botul masinii afost indreptat catre un pilon /semn de cisculatie amplasat pe scuarul de flori si daca nu corectam directia concomitent cu franarea ar fi fost posibil sa urc pe scuarul de flori... surpriza placuta a fost sa vad ca masina a franat cu o fractiune de secunda mai devreme ca mine ajutandu-ma in manevra. Aveam si eu piciorul pe frana dar iti dai seama ca nu tu ai franat si pedala tremura ca atunci cand intra ABSul.

La fel a fost si cand cineva a franat brusc in fata mea. Desi franam/apasam si eu deja pe pedala de frana, am realizat ca masina incepuse franare cu o fractiune de secunda mai repede. Computer.

De motor ce sa zic.. ai pe ce te baza la depasiri, nu vei fi dezamagit sa vezi cum pleaca daca o calci, ca sa nu mai zic daca mai treci si intr-o trepta inferioara. Consumul in oras se ridica binisor la 10 11 l la suta si daca ai un stil mai sportiv mergi si mai sus...

La a mea suspensiile si directia mi s-au parut mai rigide ca la Astra... nu am condus prea mult alte masini asa ca nu prea am termen de comparatie. Oricum, jantele de 18 fiind mai late se aseaza mai bine pe drum si denivelarile le suporta mai bine.

Farurile xenon si lumini de zi pe led sunt bestiale. Zici ca se uita pe unde calca masina asta. La viraje aprinde lumini auxiliare pt a lumina interiorul curbei... ce mai e o bestie Smile sunt tare incantat (se vede cred Smile )

E o masina eleganta, frumos de condus si desteapta Smile .
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Se vede ca esti entuziasmat si e foarte bine/normal. Sa te bucur sanatos de masina.
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Hai ca usor usor ni se alãturã si colegi cu facelift.
Distractie plãcuta la volan
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
ÃŽncã 3 sãptãmâni și o primesc și eu pe a mea.
@Skyeye, ai cumpãrat-o de noua? Oricum, sa o stãpânești sãnãtos!
  • skyeye

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2014 A16XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da, am cumparat-o noua .... sa zicem asa.. cu 1800 Km la bord si cu un discount de la dealer pt ca a fost masina lor de drive test.
La configuratia asta am vazut pretul aprox. 32000 eur insa eu am luat-o la 23000. O fi bun pretul/n-o fi bun, acum e tardiv Smile
Prin banca... sper sa nu simt f. tare eventuala pierdere... Cred ca se putea obtine un pret mai bun, cine stie, dar asa e daca nu vii cu banu jos Sad . Poate ca la urmatoarea masina am sa ma duc cu banu jos si gata. Sa fim noi toti sanatosi pana atunci Smile
Skip ads

  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Mi-a venit si mie masina! Am facut doar 100 km pana acum dar pot spune ca e bestiala Shocked . Exact ce mi-am dorit Cool ! Daca sunt doritori pot oferi informatii.
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos & enjoy the ride! Very Happy

Asteptam pareri aici dupa mai mult condus.
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
lbanias a scris:Poate va da Opel vrreun premiu de marketing gratuit cind aude ca voi scoateti consum de diesel cu benzinarul! Dream on!


Am facut deja 1800 km si consumul e chiar mai bun decat am preconizat. Pana acum am 8.2 l/100km mediu (la 1800 km) si 7.6 l/100 km exterior (cam 600 km). Deocamdata nu am reusit sa am o statistica pentru oras dar dupa cum se prezinta din datele de mai sus, consumul e cu mult sub 10 poate chiar sub 9.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu zic ca tehnologia nu avanseazã , dar inca nu am auzit masina sa nu consume cel putin 1-2 litri peste ce zice producãtorul . Mai ales in oras. La ei. La noi... jale cu traficul ,deci probabil mai mult. Daca 1.4 dohc generic ajunge ușor la 10%, atunci ce sa.faca motoarelw mai mari? Era un mit ca motor mai mare trage mai usor aceeasi caroserie, dar cum e cu greutate mai mare a lui, camere de ardere mai mari? As fi curios cind ne vom opri sa discutam despre consum, adica normal ar fi doar cind consumul e exagerat 5 litri peste real! Iti faci treaba indiferent cit te costa! Adevarat ca pentru unii e mai rentabil taxi, dar nu e totuna!
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
asdre a scris:
lbanias a scris:Poate va da Opel vrreun premiu de marketing gratuit cind aude ca voi scoateti consum de diesel cu benzinarul! Dream on!


Am facut deja 1800 km si consumul e chiar mai bun decat am preconizat. Pana acum am 8.2 l/100km mediu (la 1800 km) si 7.6 l/100 km exterior (cam 600 km). Deocamdata nu am reusit sa am o statistica pentru oras dar dupa cum se prezinta din datele de mai sus, consumul e cu mult sub 10 poate chiar sub 9.

Super bun consumul masa masinii si pentru benzinara turbo!
Daca scadem consumul din afara de 7.6L/100km in cei 600km, inseamna ca in restul de 1200km de oras ai 8.5L/100km. Consumul asta urban nu il scot nici eu cu Astra J 2.0DTH. Surprised
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sa nu uitam ca e vara si traficul este lejer. Am 6.6 doar oras(bucuresti) pe ultimele 2 saptamani cu dieselul din semnatura. Nu cred ca 1.6 benzinar aspirat sau turbo pe o masina ca Insignia scade sub 10 toamna-iarna in Bucuresti.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@alre, orice i-as face mai jos de 8.5L/100km in conditiile Bucuresti-ului de acum nu scot (nu vorbesc de trafic de noapte sau de weekend). Am scos si 11L/100km mare mai nervos in Bucuresti! Afara o pot scoate 5.5-6L/100km dar mers linistit.
D-aia zic ca la benzinar turbo e super consum, daca e real si nu minte CB-ul.
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@clau70: cei 600 km sunt de la ultimul drum, nu e totalul facut extern. Nu pot spune cu exactitate cati km sunt facuti in oras si cati in exterior dar mai mult de 50-60% sunt facuti extern din cei 1800. Masina mea are 1773 kg (goala) si am circulat in majoritatea timpului cu 2 si 3 persoane in masina.

@alre: traficul o fi mai lejer dar am circulat mult cu aerul conditionat deschis.

Am sa incerc sa tin statistica mai departe dar nu mi-am cumparat masina pentru consum.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mie imi este destul de clar ca nu motoarele sunt problema pe astra j si insignia ci greutatea masinilor. Oricum asa cum spuneai Clau, chiar ar fi super consum in jur de 9 pt ce poate motorul ala si la cat de mare e masina.
Off topic. Tot astept impresii si probleme la 1.6 cdti, mai ales ca acum va fi si pe Insignia, dar nu sunt din pacate posesori pe aici.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@asdre, in orice caz, sa zicem ca ai facut jumi-juma intern-extern, chiar si asa un 9% e un consum foarte bun in conditiile date pentru motorul asta carand aprox 2 tone si cu A/C! Bate multe diesel-uri! Daca e asa, ce pot sa zic... spor la km!
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@asdre- Cum se mai prezinta masina (consum , performante dinamice... ). Sunt si eu interesat de o Insignia cu 1.6 SIDI 5-T. Astept raspuns de la tine si de la alti posesori.
  • asdre

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Masina se comportã excelent. Am fãcut pana acum aproximativ 5500 km si consumul mediu este 8.3 L/100 km, dacã doresti pot atasa mâine niste poze. Dacã o conduci într-un mod economic (sa schimbi vitezele când îti indica în bord) poti scoate chiar un consum mai bun, dar dacã îti place sa simti forta masinii si cei 170 de cai atunci va creste si consumul.
Mi se pare ca masina e din ce în ce mai sprintena, m-am învãtat si eu cu ea, poate si-a fãcut si un pic de rodaj. Schimbãtorul este partajat excelent, am observat cat de bine este gânditã în momentul în care am urcat niste serpentine, în fiecare moment stiam exact în ce treapta se comportã masina cel mai bine...si trage frate...nu da semne de slãbiciune.
Pe autostrada e minunata, am mers si cu 190, fãrã sã mã fortez prea mult. Nici nu-ti dai seama cum "o scapi de sub control", cere tot timpul acceleratie. O chestie pe care am observat-o, nu stiu cat e de bine sau de rãu, dar mergând cu 150 km/h pe drum drept consumul variazã intre 5.4-5.6 L/100 km (pe tempomat, autostrada si fãrã AC).
Am multe lucruri bune de spus despre masina dar am si câteva nemultumiri (pe care le gãsesti scrise în pagina dedicata: mici inconveniente Insignia) plus încã un lucru pe care l-am observat recent si anume ca unele elemente fixate manual sunt slab executate( probleme cu husa la un scaun, o tetiera cu un cãpãcel ce s-a desfãcut, unele îmbinãri imperfecte) dar la partea tehnica nimic de reprosat.
Nu stiu ca sã-ti mai spun, doar dacã mai ai tu intrebari.
O chestie strict personala, înainte sa îmi cumpãr Insignia am avut pentru câteva zile un pasat nou si nu am niciun regret ca nu am cumpãrat-o. Din punct de vedere tehnic passatul mi se pare inferior. În momentul de fatã, dacã ar fi sa aleg din nou tot Insignia as alege în ciuda micilor inconveniente pe care nu le-am vãzut la Passat, plus ca nu aveau motorizare convenabila pe benzina. Ca sa nu mai spun ca simt o oarecare mândrie ca opelul nu e încã pe lista dieselgate Smile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR