Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut colegi,
1. Ce acte iti trebuie sa faci daca vinzi/ cumperi masina in vederea dezmembrarii si de unde le obtii? Majoritatea nu vor sa auda de facutul actelor si imi ofera tot felul de combinatii. Vreau sa fie ceva legal si sigur in primul rand pentru mine, dar nu stiu unde sa gasesc informatiile. La RAR te plimba de la un ghiseu la altul...n-ai cu cine.
2. Daca o dezmembrez eu in curte este mai simplu sau trebuie sa o vand la un centru (o firma ceva)? Am vazut ca majoritatea parcurilor ofera niste sume ridicole pe masini- nu neaparat epave ci masini foarte vechi.
3.Trebuie sa ai macar un PFA sau e legal si asa persoana fizica?
4.Multi intreaba daca ai taxa auto platita. Mai trebuie taxa auto platita sau ceva adeverinta daca o dezmembrezi? Mi se pare absurd din moment ce nu mai folosesti masina.
5. Cei care se ocupa cu asa ceva imi pot da ceva detalii?

Am caut pe tot internetul asta o modalitate oficiala(legala) pentru a dezmembra o masina si nu am gasit. Daca cumva s-a discutat aici pe forum si este undeva rog un moderator sa-mi dea linkul respectiv. Multumesc.
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni? Sa inteleg ca este un subiect tabu si ilegal? ca majoritatea lucrurilor din Romania!?!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa cumperi o masina indiferent de ce vei face cu ea se aplica aceiasi pasi. Contract vanzare/cumparare blah blah blah..Doar ca nu-i mai faci RAR, nu o inscri la fisc si nici la Politie nu o inmatriculezi, daca vrei sa o inmatriculezi.
Dar chiar daca tu nu o inscri la fisc , fiscul se poate autosesiza ca ai cumparat-o si ti-o baga la impozit.
Ca sa o scoti de la impozit trebuie sa ai dovada de la centru remat.Ori duci caroseria cu seria, ori dai niste spaga si iei actul acela.
Daca o dezmembrezi in curte nu se ia nimeni de tine.Pt. masini nu se plateste TVA sau impozit pe venit ca persoana fizica.
Nu te intreaba nimeni de taxa atunci cand cumpara un far.Nu-i intereseaza.Nu conteaza.
Asta se aplica doar daca cineva cumpara caroseria si actele si vrea sa faca recarosare.Dar am auzit ca se schimba forma taxei si cine inmatriculeaza o masina trebuie s aplateasca taxa indiferent daca a fost platita sau nu.Iar la vanzare poate da statul in judecata pentru recuperarea integrala.
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ok, merci pentru raspuns. Mi-ai lamurit niste lucruri.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cel mai bine cand cumperi o masina in vederea dezmembrarii , este sa te intelegi cu proprietarul de pe carte sa va intalnitzi intr-o zi sa o radiati din circulatie, asta ca sa nu o iei tu pe numele tau si sa umbli dupa acte si sa platesti identificari si alte acte , dosare chitante,bonuletze etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR