Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sunt la fel de curios dacã dupã ce achiziționezi arborele nou, dacã gãsești cuzineți care sa se și potriveascã...
Nu ai vrut sa asculți,... Ai sa vezi ce o sa pãțești.
Așteptãm cu interes...,vești bune.
Skip ads

  • insignia.enthusiast

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Suki a scris:Salut! Revin cu un update si anume, motorul ii desfacut, blocul motor si vibrochenu is la o firma in Bistrita care se ocupa cu reconditionarea pieselor. Pana acuma cilindrul 2 ii dus in totalitate, era umflat in bloc si va trebui sa cumpar cuzineti noi pe partea stanga, dar voi cumpara cuzineti noi pe ambele parti sa fiu sigur, pompa de ulei samd. Dupa ce termina masina voi posta factura cu toatele piesele schimbate. Va dau un sfat util: Exista in magazine senzor pentru pompa de ulei, costa aprox. 60 de lei si la urmatoarea revizie montati-l pentru ca cica ajuta. Se pare ca nici Audi-ul din 2013, modelul A6 nu are senzor pe pompa de ulei, unui prieten tocmai ii s-o dus si el avea 140.000 de km. Masinile noi is o mizerie


Nu inteleg ce spui despre senzorul de presiune.Insignia are deja un astfel de senzor care am vazut pe tester ca si functioneaza.Unele masini ale altor marci nu au acest senzor dar la 2.0 cdti chiar exista.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Suki, cum adica cuzineti pe dreapta si pe stanga?
Ar trebui sa se gaseasca cuzineti si de biela si de palier pentru arbori rectificati, sunt si pe coduri de culoare (poz 17X si 34X)
http://ecat24.com/opel/cata...0,5807,5815,5802/
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
De-ar fi asa de simplu...,au mai patit-o si altii inainte...
Daca au inceput cu cuzineti de stanga si de dreapta este promitator... Shocked
Skip ads

  • Suki

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Suki, cum adica cuzineti pe dreapta si pe stanga?
Ar trebui sa se gaseasca cuzineti si de biela si de palier pentru arbori rectificati, sunt si pe coduri de culoare (poz 17X si 34X)
http://ecat24.com/opel/cata...0,5807,5815,5802/


Salut! Pai eu is la cota rectificare 1. Atunci care dintre culorile de mai sus is pentru mine? Degeaba ii intrebi pe aia de la reprezentanta ca nu au habar
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa iti spun ce culoare corespunde fiecarei cote de reparatie, dar aia din reprezentanta ar trebui sa stie atata timp cat exista coduri diferite si culori pt cuzineti. Du-te cu codurile si intreaba-i.
  • bogdanescu01

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni NU EXISTA COTA DE REPARATIE PENTRU ARBORE OPEL INSIGNIA conform specificatiilor Opel...cu toate aceste un service/centru dezmembrari din Buc a gasit solutia de reparatie.

Ce vinde Opel este Vibrochen (arbore cotit) - NOU si 3 tipuri de cuzineti (si palier si biela) diferentiati prin culori dar care NU SUNT COTE DE REPARATIE ptr ca diferentele dintre cote sunt de ordinul miimilor iar strungurile din RO rectifica arbori la ordinul zecimilor...cu alte cuvinte daca intre (ex) cuzinet verde si galben este o diferenta de 0.012 iar strungul rectifica minim 0.05 e clar ca nici un cuzinet original Opel nu se potriveste. MAI MULT atunci cand apare uzura la cuzineti se deformeaza si blocul motor, in special capacele de la palier...si linia arborelui la blocul motor trebuie rectificata....ACESTEA PLUS faptul ca alezand arborele si blocul rezulta alte cote...ai nevoie de alti cuzineti de palier...cuzineti pe care tot cei de la Bucuresti i-au "identificat" si nu vor sa spuna care/ce sunt pentru ca e deal-ul lor...si ii inteleg...
Doar la Bucuresti se repara motoare de Opel Insignia...am postat de 2 ori cat costa..daca nu ma insel si in acest topic pag1 sau 2...unde e locatia ptr cine doreste in PM ca sa nu fiu acuzat ca le fac publicitate cu toate ca sunt foarte fericit ca i-am gasit....

Daca vorbeati de dr/st inclin sa cred ...cu toata stima de altfel. .ca sunteti utilizatori auto la fel ca si mine. Deosebirea este ca eu am reusit sa repar masina si o conduc...daca vreti sa faceti la fel cititi posturile ca in speranta sa ajut am detaliat.. Acum cum vreti dvs...dar un coleg din Gorj mi-a ascultat sfatul si e pe drumul cel bun.. In Sibiu sunt deja 3 bucati reparate si functionale.. Spor
  • Suki

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@bogdanescu01 am trimis acuma la 7 blocul motorul, vibrochenul si pompa de ulei la Bucuresti la service-ul care mi l-ai dat in PM. Sper ca ai dreptate si baietii vor face masina din nou functionala, la urmatorul drum prin Sibiu voi da o bere!
Skip ads

  • bogdanescu01

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
O sa-mi dai sigur mai ales ca 6 luni ai garantie Smile)) deci 6 luni am imunitate Smile))

Bravo!
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Respect Bogdan. Aici suntem sa ne ajutam, putini dintre noi s-au lovit de rectificat vibrochen si altele complicate fiind normal sa existe intrebari cateodata puerile. Oricum e bine ca sunt colegi care ajuta si pe altii cu sfaturi. Eu vorbesc din prisma unuia care nu mai are Opel de 3 ani, dar care considera acest forum cel mai complet posibil in Romania.
  • Nicholas84

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Subscriu!
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si asta e unul din motivele pentru care nu am renunțat la Opel Smile oare daca dau celor de la București motorul cel vechi (cel calat) e vreo șansa sa il repare? Sau daca e cineva carevcautã arbore sau bloc si exista varianta ca pot fi refãcute sa ma anunțe
Skip ads

  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Aveți cumva idee daca cineva cu motorul refãcut a mai avut probleme sa se cãcãreze iar ?(fãcut bine nu in vederea vânzãrii )
  • bogdanescu01

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
@alre
Am tinut sa explic din nou pentru ca am vazut ca @gyzmo si-a pierdut rabdarea si pe buna dreptate ptr ca l-am sacait eu destul cu intrebari tehnice..fara el nu intelegeam nici eu de ce cuzinetii nu se "pupa".
Nu am vrut sa pateasca si altii ca mine sa ajunga la costuri de 140k lei in loc sa ii coste max 2k eur. Eu am apucat sa cumpar vibrochen+cuzineti originali Opel tocmai pentru ca am facut pionerat si nimeni nu a stiut sa ma indrume...nici macar aici...dar daca exista un precedent si acesta e OK..de ce sa ne scarpinam invers...si nu degeaba..pe bani multi!

@nete_20
pana acum suntem 5 in Sibiu care circulam cu ele foarte OK...chiar cu un zgomot mai putin pronuntat decat cel "normal".
Eu am 9.000 km dar de ceilalti nu stiu...o sa vedem...sincer 100k stau linistit...am vazut cu ochii mei cum l-au facut si e ca si nou...aceeasi tehnica de alezare ca atunci cand face prima data linia la arbore in blocul motor...vibrochenul nou (in cazul meu), cuzineti noi...
  • bogdanescu01

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
nete_20 a scris:Si asta e unul din motivele pentru care nu am renunțat la Opel Smile oare daca dau celor de la București motorul cel vechi (cel calat) e vreo șansa sa il repare? Sau daca e cineva carevcautã arbore sau bloc si exista varianta ca pot fi refãcute sa ma anunțe


Poti sa il trimiti si sa il repari si sa il echipezi...d.p.m.d.v. e mai bun decat ce ai pus tu pe masina acum.
Ai doua variante...sa il pui la vanzare pe net...iti garantez ca scoti ceva si foarte repede chiar...sau il pui in portbagaj ca nu e greu Wink gumesc...e alegerea ta dar nu il arunca.
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma toatã recondiționarea motorului cât ajunge ? Culmea ar fi sa ținã mai mult secat asa zisul motor "nou " pe care l au instalat ,@Bogdãnescu01 ma sperii Smile))
  • bogdanescu01

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Intre 3000 lei si 5000 lei cred..depinde si ce trebuie sa rectifice si la ce cota de reparatie...cu ce cuzineti trebuie sa echipeze....
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nete_20 a scris: Culmea ar fi sa ținã mai mult secat asa zisul motor "nou " pe care l au instalat ...


Poti fi sigur de acest lucru...
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pai sa le sugeram celor de la GM sa faca parteneriat cu ei, cu Fiat au dat buleala se pare Smile, prea multe motoare dãrâmate din 2009 încoace
  • bogdanescu01

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Lancia vrei sa spui...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR