Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu aveti careva o schema pentru ca lumina din interior sa se stinga ...treptat (ca si la Mertz).
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cali ... vezi ca 8IMISTIQ pe vremuri cand avea cielo si-a pus din ala ... trebuie sa aiba schema.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca are vreo treaba sau daca asa e stock dar la vectra mea se stinge treptat ca un fade asa...
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hehehhe in limbaj popular "FADE" Smile

Cred ca mai am chiar si instalatia daca o caut bine. hmm da asa ar trebui.

Sstemul iese super super bine cu cunostinte minime de electronica.

Eu am luat schema de pe net, si tot ce am modificat la ea, a fost ca am pus doua relee pentru contact (adica sa ne respectam ce naiba Smile Smile -- o facusem ca atunci cand bagi cheia in contact pe primele pozitii sa se aprinda lumina in masina, iar cand pui contactul sa se stinga in fade, si invers, cand opreai motorul sa se aprinda lumina).

Singurul sacrificiu (reversibil) a fost ca a trebuit sa renunt la aprinderea luminii cand deschizi usha -- dar oricum nu isi mai avea rostul daca se aprindea cand aveai cheia in contact (discutabil oricum Smile ).

Instalatia se face relativ usor, dar cablaraia e o problema. Eu am pozitionat-o in portbagaj, intre woofer si aripa, unde statea super fixa - dar asta a insemnat o stiva de cabluri trase prin cheder - asta nu e neaparat o problema, atat timp cat nu te sperie 12-14 cabluri in plus prin cheder. Am pus-o in portbagaj pentru ca ai sa vezi, in circuit exista si un tranzistor care se incalzeshte intr-o veselie, si pe care ti-l recomanda sa il racesti ca lumea - eu am facut o amatoritate si pe post de heatsink (radiator) i-am bagat o lingurita inconjurata de foita de aluminiu de la ciocolata Smile Smile -- dupa care la vro cateva zile mi s-a stricat un pc mai vechi care il aveam atunci si mi-am dat seama ca radiatorul de sub cooleru de PI sau chiar de PII mai tanar, ar fi fost ideal. Combinat cu pasta termoconductoare ar fi dus la absenta stivelor de cablu Smile. Eu am bagat tot circuitul (cu lingurita cu tot) intr-o cutie de sigurante de la un golf II - cutie din ceva plastic super dur rezistenta la foc Smile Smile.

De foc mi-a fost mie frica Smile.

Ce mai avea super marfa instalatia, era posibilatatea de a-ti regla timpul in care sa se stinga lumina (adica cat de brusc sa fie fade-ul) si totodata care sa fie lumina maxima emisa de bec (cu completarea ca IN ORICE MOMENT puteam aprinde becul in masina la orice putere vroiam eu - gen "atmosfera").

si ca sa nu te mai stresez cu povesti, poftiti :
http://www.electronic-circu...es/carsckt3.shtml

Daca esti pasionat cat de putin de electronica, poti sa faci o gramada de chestii super tari - si nu doar pt masina Smile. Tin minte o data unu vroia sa isi faca keyless go Smile Smile Smile.

Electronic rulz.
Skip ads

  • dotyk34

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Am un opel astra din 2000, 1.7 DTI Hatchback model "elegance".
Am o problema cu lumina de la Km (la Km partiali/Km totali): e stinsa. lumina de la bord merge totusi si i se poate regla intensitatea. In reflexia luminii de afara se vede ca functioneaza kilometrajul, dar nu stiu ce are lumina aia... acum 6 luni s-a stins tot asa, si, dupa vreo luna s-a aprins la loc. a mai mers cateva luni si acum iarasi e stins. ce-o fi?
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sefu nu e frumos sa intrii peste topicul omului. foloseste functia CAUTA si vei gasi destul de repede ca nu ai nici un defect ci doar de inlocuit niste becuri Twisted Evil
  • dotyk34

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu m-a lasat sa fac un topic nou despre lumina, atata tot, scuze.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca te ajuta astea cu ceva... :

facusem ceva dupa schema respectiva dar am renuntat pentru led-uri.














  • vulturul_fly

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
exista un mic temporizator de 30 sec sau 60 sec care-ti stinge lumina de interior
este cam 3-5 euro si il vezi pe www.speedup.it
si multe altele
totul e sa intelegi putina italiana
si pt un kit complet pt calibra( spoiler fata , spate, lateral) cam pe la 660 euro il vezi pe www.pro-type.it
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 a scris:Nu aveti careva o schema pentru ca lumina din interior sa se stinga ...treptat (ca si la Mertz).


Uite aici -- > https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15648 Wink

CristianTM.
  • omu79

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sper sa fie de folos:

http://www.artelecom.net/ab...nica/pr_tempo.htm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR