Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@rhydin Ai 100% dreptate.

Doar cu mentiunea, cand eu am fost lovit, n-a fost nevoie de proprietarul din carte. Repet, poate intre timp s-a mai schimbat legea, dar la noi inca nu scrie nicaieri ca soferul trebuie sa fie si proprietarul, cum e de exemplu in anglia. In anglia copiii nu isi inmatriculeaza masina pe numele parintilor, pentru a evita asigurarile mari, pentru ca nu au drept sa le conduca.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu are treaba propietarul. Un prieten a facut accident( saptamana trecuta) cu masina lui tacso si el a fost la asigurari fiind vinovat. A intrebat daca este nevoie de propietar si au spus ca nu au ce face cu el...

Ma bucur ca mai sunt persoane care stiu realitatea:)
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
De circulat, circuli ca politistul n-are cum sa verifice proprietarul, insa daca prietenul tau loveste o masina si ala de la asigurari e baiat destept si verifica a cui e masina, s-ar putea sa nu despagubeasca dauna.
Stii cum se zice - totul e bine pana cand se-ntampla ceva.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Tu o tii pe a ta.. cand s-a zis clar, ca nu conteaza proprietarul daca masina are RCA valabil, real.

Aceeasi poveste si cu masinile pe BG, nici unul nu e proprietar, toti romanii circula cu procura. Si un prieten a fost lovit de o bulgaroaica, si ce sa vezi, a fost despagubit de compania romaneasca ce lucra cu firma de asigurari din Bulgaria.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
N-o tin eu pe-a mea. Stati si voi de vorba cu un avocat sau cu un inspector de asigurari.
Asigurarea facuta pe numele fostului proprietar, nu e valabila daca s-a incheiat act de vanzare cumparare pt. masina respectiva. Am crezut ca discutam constructiv dar unii se simt contrazisi.
Bafta.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai discutam constructiv, asigurarea e valabila atata timp cat masina e inscrisa in circulatie, indiferent pe numele cui. Mai ales ca e platita, e legal, se afla in calculator.

Tocmai ti-am zis mai sus, m-a lovit cineva, bara spate in 2012, iar masina era vanduta din bucuresti, ajunsa la sibiu, nu stiu a cata mana, dar dupa 2-3 ani. Si n-am avut probleme la despagubire. Arata-mi tu unul care a avut probleme la despagubire, proprietar in acte fiind altcineva. Eu am oferit argumente, la fel si colegii.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
increatul și pustiu_pst, exemplele voastre sunt exclusiv pe situația în care cumpãrãtorul care nu și-a transcris mașina face asigurarea pe numele fostului proprietar și este vinovat într-un accident. E clar aici cã asigurãtorul achitã despãgubirea pentru cã nu poate dovedi existența vânzãrii. Mai existã și situația în care cumpãrãtorul este victima și trebuie deschis dosarul de daunã și eventual încasarea despãgubirii sau alte acte. ÃŽn cazul asta, doar proprietarul din acte personal sau prin împuternicit cu procurã notarialã poate sã facã demersurile.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD exact la asta ma refer si eu.
În cazul asta, doar proprietarul din acte personal sau prin împuternicit cu procurã notarialã poate sã facã demersurile.

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De cazul asta recunosc, nu m-am lovit, n-am auzit.

Dar multe masini care circula acum in Ro, cam au procura pe proprietar, fie ca nu au taxa platita, fie ca sunt pe BG. Deci unul e proprietarul din carte, altul e utilizatorul cu drepturi depline (inclusiv de vanzare).
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR