Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cum ne putem da seama daca bucsile de la bascula pe fata sunt uzate. Eu observ ca atunci cand ridic roata pe cric aceasta se trage un pic spre interior (partea inferioara). Cand ma uit la rotile fata senzatia mea este ca stau un pic oblice.
Este semn ca sunt duse? Probabil ca nu au fost schimbate niciodata, dar ma intereseaza cum se manifesta uzura lor.

Multumesc anticipat!
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ridici roata, lasi volanul liber, si faci miscari usoare stanga dreapta. Daca observi joc e clar.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc. Totusi, eu stiu ca prin manevra aceasta se verifica jocuri la capatele de bara si bieletele de directie. Sau sa incerca sa deplasez cumva roata cu totul spre inainte respectiv inapoi ca sa fortez jocul la bascula si nu actiunea asupra directiei.
Mai clar, cu mana pe roata la ora 3 respectiv ora 9:
- daca se actioneaza usor cu o mana spre interior si alta spre exterior se verifica capete de bara/biletele de directie
- daca se impinge roata inspre inainte/inapoi paralel cu directia de deplasare ar trebui sa solicite bucsile de la bascula.
Corecteaza-ma daca gresesc.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am miscat de roata in toate felurile si nu am nici un fel de joc. De ce totusi are roata aceata inclinare (unghi de cadere negativ)? Observ ca si pe spate pozitia rotii este usor inclinata, tot cu unghi de cadere negativ, desi au fost schimbate recent bucsile oscilante, cele care pot afecta pozitia rotii, iar restul bucsilor, in special cele care sustin bratele de punte nu sunt uzate.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
nu stiu sa-ti zic, eu am facut stanga dreapta ,aveam un joc de mama masii. Problema era bucsa mare.
pt pivoti am vazut ca se verifica cu un levier mic.
Legat de aceata inclinare , nu cunosc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR