Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • augustin01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Va salut, am vazut ca subiectul a mai fost discutat, dar nu am gasit rezolvarea nicaieri. Opel Vectra C Z19DT, masina merge bine, fara erori la tester, valva EGR curatata, din cand in cand intre 1500-2000 ture, intrerupe pentru o secunda.
Am tot citit pe net si am descoperit ca exista un kit de obturare pentru EGR (cod71751469), oare aceasta sa fie rezolvarea?
Multumesc

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu cred sa rezolve problema ta
eu am avut o perioada comportament asemanator insa la mine era deranjant
adica urcam un deal si incepea sa-mi dea in gura
am verificat toata tubulatura (la intercooler, la egr, la clapeta de acceleratie si am gasit problema
pe la unul din racordurile de la egr imi sufla binisor.
toate astea au aparut in momentul in care am curatat egr si clapeta de acceleratie si cel mai probabil din cauza ca nu am schimbat si garniturile a aparut problema.

la un moment dat cand am umblat pe la clapeta de acceleratie si egr, fiind neinspirat nu mi-am luat garniturile noi si am ales (la fel de neinspirat) sa pun vaselina pe garnituri ca sa izoleze mai bine.
vrajeala asta de 2 lei a tinut cam 1 an, timp in care masina accelera foarte frumos indiferent de turatie.
acum a reaparut, nu e deranjanta, se simte doar uneori si cand o forjez mai tare.
am scos capacul de la motor si am vazut pe unde sufla (sufla firav dar tot sufla)
am de gand sa cumpar amaraciunile alea de garnituri noi (si sa-mi iau si de rezerva) si sa le pun pe toate noi.

nu zic ca la tine e neaparat asta, dar poti incepe prin a le verifica.
la fel ca la tine, nu aveam nici macar o eroare pe masina.
  • augustin01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pentru toti cei care s-au lovit de aceasta problema, rezolvarea este acest kit. La reprezentata kitul format din tablita cu gaurele si doua garnituri costa 220 lei, asa ca le-am comandat de la un magazin de piese, pretul 100 lei. Recomand sa cumparati 3 garnituri, daca toti umblati acolo mai bine sa fie toate noi.
Acum masina merge brici, fara nici o intrerupere.

Codurile pieselor: 71751469 si 46773082.

In cazul in care doriti sa o confectionati va recomand o tablita perfect plana care sa reziste la temperaturi foarte mari.

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ai vreo idee cat costa doar garniturile (pret / bucata) ?
mie imi sufla pe la o garnitura si momentan nu as pune si tablita respectiva cu 3 gaurele.
mie egr-ul pare sa-mi functioneze corect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR