Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
in cazul meu ma refer la un motor pe benzina injectie monopunct C16NZ. dar cred ca putem avea in vedere si motoarele cu injectie multipunct si cele pe motorina.

am un consum care mi se pare un pic cam mare (mai ales in oras) si cred ca multi avem impresia ca masina nu are un consum cum ne-am dori sau cum scrie la carte (care e caz ideal) Smile

as vrea sa aflu care sunt componentele care au impact direct asupra consumului si pot mari consumul prin functionarea lor nu tocmai corespunzatoare.

din ce am citit pe forum si in alte parti am identificat 3 elemente care sunt in relatie directa cu consumul:
- sonda lambda
- injectorul (injectoarele)
- senzorul de temperatura

sonda si senzorul pot fi doar inlocuite, injectoarele se pot curata (cu solutii/&ultrasunete sau aditivi benzina)

ce ar mai fi de mentionat?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
stilul de conducere.
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
este ffff important si debitmetrul de aer(la modelele care au asa ceva); bujiile/fisele sa fie in stare cat mai buna, fitru de aer schimbat la timp, o evacuare cat mai "lejera", benzina cat mai buna, motorul cat mai comprimat(acest lucru impune si folosirea de carburanti cu o cifra octanica mai mare, altfel apar detonatii care iti fac motorul varza in cateva secunde. este si o solutie f. comvenabila de a creste puterea motorului-scaderea consumului), o curba de cuplu mai putin agresiva la turatii mici(se realizeaza prin remaparea cipului), galeria de admisie lustruita prin interior, supape lustruite, volanta usurata(scade consumul/creste acceleratia unghiulara) si multe altele Wink
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
as merge pe o eliminare a catalizatorului in ideea de evacuare mai "lejera"
suscriu in ceea ce priveste stilul de codus... daca nu ma insel este si un topic in acest sens
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
buun, am mai adaugat la lista:
- bujii, fise
- benzina buna
- debitmetru aer (cine are)

celelalte ce ati zis sunt modificari ce nu sunt din fabrica (evacuare lejera, scos catalizator, rescris mapari ECU, galerie admisie lustruita etc.) si nu as apela la ele doar pt a scade consumul.

as vrea doar sa ne referim la componenetele "default" din dotarea standard a masinii/motorului si posibilitatea de a atinge consumul din carte :)

Etanseitatea corpului de injectie influenteaza consumul?

Legat de stilul de conducere: am citit la noi pe forum cat si altundeva (nu mai stiu unde) si revin cu o intrebare care am vazut-o pe acolo:
- mers in a 3-a la 2600 ture sau mers in a 4-a la 2000 ture, viteza constanta 50Km/h, fara accelerari, in care caz consumul e mai mic? cineva care are comp de bord ar putea da si cifre pt situatia asta...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Depinde de cata forta ai nevoie de la motor.
In mod normal la aceeasi viteza, consumul este mai mic in treapta a 4-a, evident, insa daca urci un deal, si ai greutate in masina de exemplu, consumul este mai mic in treapta a 3-a, raportat strict la turatiile care zici tu.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
@Dac si eu tot astra C16NZ din `92 am ; am facut un drum la Tm mi-a iesit consum in jur de 7.5 , apoi peste vreo 2 luni am mai facut un drum la Tm (intre timp am schimbat bujiile) si mia iesit consum in jur de 5.5-6 cu mers cat de cat constant 100-110 Km/h
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
termostatul...f important. temperatura de lucru are impact major asupra consumului.
Skip ads

  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eu la astra 1,6 din 1993 am consum 6 la viteza de pana la 120 km/h, 6,5 daca merg cat de cat constant la viteze mai mari si 8-8,5 in oras iarna ...
E caravan, e si prin poze ... nush , asa am luat-o, asa consuma , asa merge !


Corvin
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
dar la masinile pe motorina?? eu am un 1.7 td si m-ar interesa si pe mine chestia cu consumu. se poate regla de undeva? ma gindeam asa ca relantiu??? Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu prea ai ce face, ca e injectie mecanica... condus calm, cauciucuri bine umflate si de dimensiune rezonabila (la schimbare, evident...) ulei destul de fluid...
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
mirciulica a scris:dar la masinile pe motorina?? eu am un 1.7 td si m-ar interesa si pe mine chestia cu consumu. se poate regla de undeva? ma gindeam asa ca relantiu??? Smile


Nu prea am vazut lume care sa se plinga de consumul la opel diesel 1,7. Cit consuma masina ta de nu-ti place? Sau ziceai la misto....? Very Happy
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
subscriu, cam cat ai vrea sa ai consumul, patru la suta? Smile
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sau poate descoperi (sau ai) vreun motor cu apa sa ne dai si noua Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

In alta ordine de idei daca e injectie mecanica (cred ca) se mai poate umbla la pompa sa ii mai iei din debitul de motorina dar nu teas sfatui; masina devine puturoasa rau + ca mai poti sa si strici ceva pe acolo.

P.S. Nu cunosc aproape deloc motoarele diesel de la Opel (deci nu va luati dupa mine) dar la Renault stiu ca asa se mai practica.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
se poate usura masina... roata rezerva, geamuri electrice, etc.
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
bai oamenilor ma gindeam asa. am un consum destul de bun zic eu. sincer nu prea il stiu pt ca masina mea nu pre face drumuri lungi doar oras. servici, acasa si invers si prin imprejurimi. fiind in zona si munte si lac nu pre trebuie sa umbli mult sa gasesti un loc beton de iesit. asa ca nu stiu consumul. cam 7 -8 in oras.
Ideea e ca ma gindeam ca se poate micsora cumva consumul sau sunt factori care ar determina consumul mare de motorina si ma gindeam cam ce se poate face sa-l micsorez. si daca ar fi mai mic ce are?

subscriu, cam cat ai vrea sa ai consumul, patru la suta?
a scris si robert da daca vreti sa discutati despre consum e ok daca nu atunci incercati sa va pastrati ideile fratilor.
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
mirciulica a scris:dar la masinile pe motorina?? eu am un 1.7 td si m-ar interesa si pe mine chestia cu consumu. se poate regla de undeva? ma gindeam asa ca relantiu??? Smile


Pai.. noi povestim de consum dar in limita acceptabilului... daca tu vii cu idei de genul sa-ti consume masina ca la relanti (tot timpul... deduc eu)...atunci putem crede ori ca esti complet pe linga motoare (si atunci vorbim degeaba) ori ca vorbesti la misto ... si raspunsurile sunt pe masura!
In plus daca tu nici macar nu ai fost curios sa-ti faci consumul nu inteleg de unde deduci ca e mare si in comparatie cu ce? Poate masina ta consuma 5% si tu nici macar nu stii. Exclamation
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
In zona de munte cu drumuri scurte de oras, 7-8 e acceptabil inca, dar la limita superioara.
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
solver deduci tu prost. incearca sa deduci bine si atunci o sa iti dai seama probabil ce am scris. Si cu pareri de tipu celor de pe "mirc" scuteste-ma. Probabil ca nu ma pricep eu la motoare asa cum se pricep alti da pe un forum de opel altii mai vor sa afle una alta despre masina lor. Aici e si cazul meu.
De la prieteni stiu ca un astra ca a mea, si implicit ca a ta solver, nu consuma mai mult de 6 - 6.5 la drum si cam 7 in oras. E, dupa cum am pus eu motorina de la pompa si dupa toate calculele mele, a mea consuma cam 7-8, ceea ce e un pic cam mult zic eu. Incercam sa aflu de la voi daca se poate micsora cumva consumul stiu si eu tre sa schimb ceva care influenteaza consumul?? asta era ideea.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Inafara trebuie sa-ti ia cam 5% maxim.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR