Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am achizitionat recent un Opel Astra H hatchback, cu putine modificari: suspensii sport, jante pe 17, grila fata Steinmetz, folii geamuri.. Si cam atat. Are motor de 1.6 benzina.
As vrea sa mai imbunatatesc ceva la ea, mai ales pe partea tehnica, dar si ca aspect, in special interior. Numai ca nu stiu ce Sad
Nu prea ma pricep la masini, asta este un fel de initiere pt mine. Smile

Astept orice fel de sfaturi si idei, cu cat mai concrete cu atat mai bine (gen: ia-ti un filtru de aer marca X, pune-ti colant pe consola centrala de culoare Y care poate fi achizitionat de la Z, etc.)
Mersi


atasez cateva poze ca sa va faceti o idee

Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Tuningul nu e altceva decat personalizare adica amprenta ta conform gusturilor si dorintelor tale. Cum sa-ti personalizam noi masina ?
E acel "ceva" la care tu simti nevoia sa intervi din varii motive: ori ca ai senzatia ca fabricantul a avut gusturi proaste la proiectare, ori ca masina ta pare banala printre altele ori pur si simplu vrei tu ceva deosebit pt ca asa simti tu si nu pt ca " asa se face".
Pt asta insa trebuie "sa simti" masina , sa fie o prelungire a ta si chiar implica sa ai un oarecare simt artistic/ tehnic.
" nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce- mi place mie"
  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, dar uite la partea tehnica habar nu am ce si cum.. De-abia zilele trecute am invatat cat de cat ce inseamna fiecare chestie de sub capota Smile) Si mi-as dori sa traga mai bine, in viteza 1 si a 2-a trage destul de bine, dar de la a 3-a devine lenesa.. Are 5 trepte..

Si la estetic, m-ar ajuta niste idei si niste sfaturi, nici acolo nu am foarte multe cunostine.. Pot spune doar daca imi place sau nu Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La motor nu prea ai ce face.Doar sa pui altul mai mare.
La exterior google are multe raspunsuri.Totul depinde de gusturile tale.
Skip ads

  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Pai cum nu am ce face la motor? Smile Am tot auzit de remap-uri, de filtre de aer sport, de sisteme de evacuare sport, etc.. Alea pt ce sunt?
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pentru impresii la semafor.
Filtru aer iti recomand DOAR original (adica normal/uzual). Evacuarea sport tine mai mai mult de placebo si sound dar performante mai nimic.
Remapul se preteaza foarte bine doar pt diesel. Pt benzinar nu se justifica costul pt cat de putin se castiga.
Iti sugerez sa studiezi fiecare "dorinta" in parte, inclusiv costuri/efecte, mai discuta cu posesori de astfel de "sisteme" in special cu cei care au renuntat la ele ( si de ce) si mai rasfoieste pe aici paginile cu functia "cauta".
Nu te supara pe mine dar deocamdata tu vrei ceva despre care nu sti nimic din simpla dorinta de a fi "cool".
  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu vreau ceva anume, tocmai de-asta am deschis topicul asta ca sa vad ce as putea sa fac pentru ea, primind niste sfaturi adecvate de la oameni care stiu cu ce se "mananca" treaba asta.
  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
De exemplu, ce parere aveti de pleoapele astea? Care e diferenta dintre cele din ABS cum sunt astea si cele din fibra de sticla? Care sunt mai bune?
http://olx.ro/oferta/pleoap...D.html#693aa41b54

Si m-ar mai interesa unde as putea gasi mai ieftin un deflector de pietre pt bara din fata.. fusta aia de cauciuc de sub bara fata.. Am cautat pe la dezmembrari dar nu am avut succes deocamdata. Si sa dau vreun 1,5 mil lei vechi pe el mi se pare cam mult, avand in vedere ca e doar o banda ingusta de cauciuc..
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cele mai bune sint cele ABS. O mica problema ar fi ca vin pe negru deci costuri cu primer-ul (lac intermediar ce face legatura intre plastic si vopsea) + vopsea.
Apoi mai e cantec cu lipirea lor cu silicon. Daca nu sint lipite ok, se infiltreaza apa, curentul de aer si mizeria si ori le vei pierde ori iti vor flutura.(daca scapa de hoti)
Si mai vezi aspectul estetic. Pe site arata bine dar in realitate nah, nu chiar intodeauna.
Aplica o banda izolatoare argintie pe faruri de proba sa vezi cum ar da si vezi de la 30 m daca tie iti place. Mie oricum mi se pare tiganie dar asta e parerea mea.
"Fusta" - asta e. Mai cauta la dezmembrari. Trebuie insa sa sti ca un tuning de bun gust costa. Si nu putin ! Uneori depaseste valoarea masinii.
  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Imi zicea un mecanic aici in orasel ca imi poate face remapare cu vreo 2 mil si ceva.. Se merita? 1.6 benzina..
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu se merita. In banii aia sigur face un remap se "cartier" de tot rasul iar la motoarele aspirate (cum e al tau) aportul de putere este foarte mic. Remap-ul se preteaza la motoarele cu turbo indiferent daca sunt diesel sau benzina unde aportul se putere este semnificativ!
  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Atunci ce i-as putea face sa traga putin mai bine? In viteza 1 si a 2-a trage binisor, dar de la a 3-a incolo e destul de lenesa..
Skip ads

  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Eu in locul tau as da 50-80 de lei pe o verificare mecanica din bara in bara si as baga inca niste bani intr-un tunning tehnic care sa constea in bielete, bucse, amortizoare... Iti garantez ca ai toate sansele sa gasesti ceva de tunat daca urmezi pasii astia. Si vei putea apoi sa incepi sa apreciezi un stil de condus calm si lin, in liniste... chiar si cu o masina nu neaparat puternica si suspensii sport.

Apoi poti continua cu schimb lichid frana, schimb ulei cutie, antigel, niste roti normale pt iarna daca nu ai, ca nu te vad bine cu alea prin zapada, eventual becurile de far cu unele identice cu originalul, de culoare normala, calda (daca ai altfel). Curatare profesionala interior + scaune...

Ca sa traga mai bine, cel mai sigur cumperi alta mai puternica.

Sa te poarte fara probleme si sa te tine multumit! Ca asta inseamna sa fii mafiot !
  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Mersi pt sfaturi.

Am suspensii sport reglabile pe ea, si as vrea sa le mai ridic ca sa nu mai ating cu ea. Ideea e ca am intrebat pers diferite si unii mi-au zis ca, daca le ridic, vor deveni si mai rigide, altii mi-au zis ca daca le ridic vor deveni mai moi.
Cum e pana la urma?
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pana la urma cel mai bine ar fi sa treci pe suspensia standard si kit-ul sport sa-l vinzi mai ales ca vine iarna si vei curata gheata de pe drum cu burta masinii.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul asta trebuie turat daca vrei sa traga, tu ce ai vrea sa traga la 2000 ture ?
Schimba distributia si ce au mai spun colegii, lasa cucurele gen tuning de cocalar. Nu e destul ca si-a batut joc altul de ea? Cauta jante si cauciucuri noi ca altfel o pui in gard la prima zapada. Daca nu o ridici sa zici mersi daca vei scapa minor ca fostul proprietar care a pierdut fusta, ridicat inseamna arcuri si amortizoare normale, astea le mariti la un copchil tampit.
Tu ai sa bagi bani nu gluma sa o aduci la linia de plutire, dupa asta cu buzunarul golit iti va trece de pleoape, sprancene si gene, folii de doi bani etc.
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pe langa fusta rupta, pe viitor poti sa ai surprize si cu planetarele pentru ca schimbi unghiul.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Foarte bine punctat @punctalbastru si @dancuciureanu.
Necesita timp pana ajunge omul la priceperea ca masina e mult mai mult decat o impresie de semafor.
  • Marcous

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Phantom: ce unghi schimb? Eu asa am cumparat-o, cu suspensiile sport. Deci ea acum e coborata. Si as vrea s-o mai ridic putin.

Nu o sa ma apuc acum sa vand suspensiile sport si jantele. Imi si plac si nici nu vreau sa stau pana gasesc cumparator, sa ma apuc sa o demontez, sa pun altele.

De-aia si vreau sa o inalt, ca momentan nu imi incap cauciucuri normale pe ea. Si pe urma, sa vad cum e mai convenabil: ori iau cauciucuri normale pt jantele astea, ori iau alte jante.
De ce ziceti ca jantele astea nu sunt bune? Am inteles ca pot fi puse si cauciucuri normale pe ele.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Unghiul sub care lucreaza planetara.
@Marcous- nu ne-ai spus pt ce folosesti masina. Daca doar pt a merge la supermarket in fiecare Joi si sambata seara in club, atunci ai gasit masina perfecta. Las-o asa. Mai pune niste "actzoale" pe volan, leduri oriunde poti trage fire, prelungiri pe spoilere si suspensie sport inaltata (!) si gata avionu! Si pt ca tot ai intrebat, uite, mai poti desfinta toba finala, pui o teava simpla in locul ei + un fluierici si vor sti vecinii ca soundul de masina nervoasa la ora 23 in parcare e al tau.

Ps - ai primit cele mai bune sfaturi si sugestii aici pe forum dar cred ca trebuie sa mai treaca ceva timp + niste arsuri la portofel ca sa le citesti cu atentie.
Bafta.
Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR