Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • SpI2oNu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor . Azi am facut un drum lug cu o Corsa luata recent si am vazut cateva probleme care ma macina la culme...
Sa incep cu inceputul.Am un opel corsa c din 2002 motorizare 1,7 di cod motor y17dtl. azi am facut un drum mai lung si am decoperit ca la panta nu se mai accelereaza . Am urcat Feleacul (cei din cluj stiu) cu 40 km si numai in vitezele 2-3 ca altfel murea motoru unde mai vine si unu din spate cu un kadett de prin 89 si ma depaseste de nu am apucat sa-i vad nici numerele . Puls de asta scoate fum negru cat casa, nici la tractoare nu am vazut atata fum asta de la 2000 pana la 3000 de turatii. Am schimbat filtre aer/motorina am facut schimbul de ulei + ditributia nici o schimbare. Am la iesirea din curte o panta de 45 de grade undeva la 3 metri intr-o zi abia la a 2 incercare am reusit sa scot masina din curte cu un nor de fum si motorul turat la 4000. La drum intins parca isi da drumu dar nu stiu cand o apuca nebuneala mie frica si sa depasesc daca am mai mult de 80 ca nu stiu daca ma lasa sau nu. Nu am nici un martor aprins dar am 3 erori 0100 , 0110, 0300 . Ar putea fi de la debitmetru toate acestea ?
Multumesc anticipat
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Scoate mufa debitmetrului si mergi un pic cu ea scoasa. Face tot la fel sau e mai bine?
Fa o diagnoza si acolo ai sa vezi si ce valori are debitmetrul.....
  • SpI2oNu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am scos mufa de la debitmetru e tot la fel doar ca scoate mult mai mult fum nu mai vad masina din spate . Am fost la service si nu avea timp de diaznoza dar ma pus sa o accelerez si baiatul de acolo tine mana pe ceva furtun si mi-a zis ca turbo prinde doar cand vrea el nu cum trebuie ... Pot verifica eu cumva daca functioneaza cum trebuie ?
  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ti-a zis din start ca este turbina de vina, altceva nu prea mai ai de facut, decat sa pui testerul in mers si sa citesti valorile presiunii, cat iti baga.
Dar in mod sigur ai nevoie de o noua turbina sau o reconditionezi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR