Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ionik_e4

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut colegi!Sunt proaspatul posesor al unui Asta G-CC,Z16SE din 2001,si am sesizat ca nu-mi indica litrometrul nivelul combustibilului..e mort.Am vorbit cu fostul proprietar si mi-a zis ca initial a luat-o de cateva ori razna iar ulterior a murit.Eu ma gandesc sa nu fie sonda din rezervor...are cineva un tutorial sau poze cu demontarea acesteia?Sau aveti alta idee?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
dai rezervoru jos de pe masina si inlocuiesti sonda sau verifici firele sa nu fie rupte
pentru asa ceva nu-ti trebuie multa stiinta
  • ionik_e4

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dar pompa nu merge demontata fara demontarea rezervorului?Nu are gura de vizitare gen Logan,Astra F..etc?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Normal ca are, scoate bancheta.
Skip ads

  • ionik_e4

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Gata...am rezolvat-o..prima parte...am dat jos bancheta si am scos ansamblul pompei sesizand faptul ca un sfert din placuta de circuit a flotorului s-a speriat.Am vorbit la dezmembrari si contra sumei de 30 roni am rezervat litrometrul.Vedem dupa montaj ce-o fi...mersi de informatii!
  • ionik_e4

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat problema..cumparat,scimbat si totul e ok!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Putiai sa faci niste poze asa stiam si noi ce este in zona aceea - si cu ce se manca.
Oricum e bine ca ai rezolvat.

Cum arata piesa care a avut problema?
  • ionik_e4

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mda...total gresit...am uitat de poze.De principiu,se scoate bancheta,pasla de sub ea,si se desface inelul care tine capacul rezervorului.Acesta nu este pe filet,pur si simplu e o flansa care urmareste niste ghidaje.La mine a cam luat-o rugina si am rezolvat-o cu wd40 si ciocan.Grija mare la decuplarea furtunelor de benzina..desfaceti inainte busonul rezervorului!
Dupa ce se desface capacul poti baga mana in ansamblul pompei.Indicat ar fi sa desfaceti toate mufele de pe acolo ca va vor incomoda.Ansamblul,pentru a fi desfacut trebuie rotit cu totul circa 1/4 de cursa.Daca vreti sa scoateti doar plutitorul,pe laterala amsamblului are o clema ce trebuie deblocata si iese usor.E simplu...la mine a fost prima oara cand am umblat pe acolo siin jumatate de ora a fost gata.La remontare veti intampina probleme cu garnitura capacului rezervorului care se va dilata...dar cu putina rabdare merge.Dupa ce remontati totul,luati un bidon de 5 litri de apa cu ceva detergent si turnati acolo ca va va rupe mirosul de benzina..apa va fi deasupra rezervorului iar dupa doua-trei drumuri va disparea de acolo!SUCCES!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR