Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • scatalingeo

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Problema pe care o am eu: simt trepidatii sau vibratii in volan cand merg pe piatra cubica sau trec prin gropi sau denivelari si troncane.In rest, volanul nu face niciun zgomot in viraje sau pe loc sau pe drum nedenivelat. Rotile sunt echilibrate. Cauciucurile sunt bune, fara galme sau altceva. Asta se intampla si la viteze mici. Banuiesc ca este caseta de directie. Masina este o Vectra B2 cod motor Z18XE. Aveam bieleta antiruliu dreapta cu probleme. Am schimbat-o si din momentul ala trepideaza si mai tare, adica simteam trepidatii si tremura volanul in mana si inainte dar mai incet. Dupa reparatie s-a accentuat acest joc si zgomotul de metal este mai puternic
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pentru "troncanit" vezi jocuri directie ( bucsi bara stabilizatoare, bielete, pivoti, caseta, etc.)
Pe piatra cubica si gropi cum ai vrea sa simti volanul ?
Schimba telescoapele fata. + kit telescop.
  • scatalingeo

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Toate sunt in regula! Troncanitul este un troncanit metalic care vine din zona coloanei de directie. Pe piatra cubica as vrea sa simt volanul mai ferm, dar el tremura.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
No ! ( specific zonei mele Smile ) Pai atunci GO ! Probabil caseta prezinta uzuri si necesita reconditionare/inlocuire.
La casetele de generatie mai veche stiu ca exista acea bucsa teflon in partea dreapta ce mentine fix axul casetei in culisare stanga-dreapta si ma gandesc ca si la tine e la fel dar nu sint perfect sigur asa ca nu vreau sa vorbesc prostii.
Oricum , daca tu esti aproape convins ca din caseta iti vine troncanitul de ,,fier pe fier,, , atunci trebuie vazut ce-i cu ea,
Bafta !

PS - eu am telescoapele fata terminate ( le am cumparate pe cele noi dar inca nu mi-am facut timp sa le schimb ) si inclusiv cea mai mica crapatura din asfalt o resimt in volan ca vibratie ( probabil transmisa de arc ) desi nu-mi bate si nu-mi troncane nimic la masina.
Skip ads

  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
te bagi sub volan si cu un tors strangi foarte cele 2 articulatii

daca nici asa nu dispare este din bucsaraie si caseta directive

stima
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Daca ar fi joc la articulatiile sub volan sau doar slabite, vibratiile s-ar fi " diluat" acolo insa ele se propaga foarte fidel pana in mana soferului.
Totusi nu strica o verificare.
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Problema vine de la coloana volan, prinde joc la bucsa-rulment din pozele atasate. Baga mana pe sub bord si misca de ax sus-jos si vezi daca are joc, acel joc se simte si in volan cam 2-3 mm. Uie ceva si aici- https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40
  • scatalingeo

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri! O sa ma uit pe sub volan, sa vad ce se poate face. Daca e problema asta cu coloana, cred ca ar fi bine sa o schimb cu totul. Ceva recomandari?
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu in prima faza am aranjat-o pe a mea dar a tinut cam 2 ani si iar a prins joc. Apoi am luat una de la dezmembrari in stare buna si iar am rezolvat problema...sper sa tina. Este putin de munca dar se pote schimba fara probleme.
  • scatalingeo

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Se poate lua si de Vectra 1.6 benzina sau numai de 1.8? Sunt cam rare astea cu cod Z18XE la dezmembrari. Poate cineva sa imi recomande o sursa de piese sh de incredere? Multumesc!
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Da. Nu conteaza motorizarea, coloanele sunt tot asa... doar ca poate fii cu reglaj pe inaltime sau nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR