Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o problema cu Astra mea Classic 2, Z16XEP, 2007.
In momentul in care apas pedala de acceleratie, indiferent ca masina se deplaseaza sau sta pe loc, se aude un zgomot de la motor. Zgomotul seamana cu o bataie, "tacanit", ceva de genul, e destul de sesizabil, iar frecventa acestor batai e direct proportionala cu turatia motorului.
La relanti nu se aude absolut nimic.
Am folosit pana acum ulei 5w40 Castrol, pe care l-am schimbat foarte recent cu 10w40, acelasi brand. Zgomotul inca persista. Ultima parere "avizata" pe care am primit-o a fost ca, dupa schimbarea uleiului, e nevoie de ceva timp pana ca bataia sa dispara, insa sunt foarte sceptic.
Aveti idee care e cauza si cum s-ar putea rezolva?

Multumesc!
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Parerea avizata e corecta ! Dupa schimbarea uleiului e nevoie de timp sa dispara bataia dar e vorba de citeva secunde ! Deci timpul a expirat.
Dar tot dupa astfel de pareri " avizate" schimbi uleiurile ? Cum ai ajuns la 10w40 si tocmai acum in prag de iarna ?
Ai consultat manualul masinii sa vezi ce vascozitate iti recomanda producatorul ?Wink
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Motivul principal a fost numarul de km al masinii: 130000.
Ar fi trebuit sa merg mai departe cu 5w40, sau sa schimb cu altceva?
Caut ajutor aici tocmai in ideea de a primi alte pareri, cu adevarat avizate, la problema mea.

Multumesc!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si atunci eu cu 200 mii pe ceas si minim 350 mii "reali" ce ulei ar trebui sa bag ? Cred ca direct vaselina !
Uleiul il alegi (SI) in functie de uzura motorului. Poti avea 30 mii si motorul forjat si chinuit aproape de colaps sau 200.000 in stare buna.
Sint tone de discutii aici pe forum pe marginea alegerii uleiului potrivit si sincer nu cred ca mai are chef cineva sa repete inca o data. Dar cine stie, poate ai noroc !
Eu pot sa-ti spun atat - masina mea diesel a iesit pe poarta fabricii in 2002 cu ulei 5w40. Am facut deja referire la nr de km ce-i are dar ca idee acum, azi, tot un ulei 5w40 am in motor. Si nu-l consuma.
Skip ads

  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Intr-adevat, sunt multe discutii pe tema uleiului, tocmai de asta n-as vrea sa iesim din subiectul in sine al discutiei pe care am inceput-o, si anume zgomotul/bataia care se aude la accelerare. Multumesc pentru pareri, mi-ai confirmat scepticismul: schimbul de ulei nu a rezolvat problema. Care ar putea fi cauza?

Multumesc!
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Fa-o pe cameraman-ul un minut....apoi ...youtube....public.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Te-ai uitat in manual sa vezi ce ulei iti recomanda producatorul ?
Ai dat macar o cautare pe forum sa vezi cate postari cu discutiile aferente sint cu " tacanit ritmic" si de la ce provine in general ?
Eu am dat acum si consider ca sint mai mult decat suficiente doar ca nu ma pasioneaza subiectul.
Spor la citit.
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Eu nu am cãutat nimic și vreau sã îl sperii puțin ca ar putea fi arbore... Aș vrea sã mã înșel, spre binele lui Wink
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
@sebontz- nu trebuie sa-ti faci o idee proasta despre CO dar chiar ne-am plictisit sa tot repetam aceleasi lucruri.
Mai mult decat atat unii useri au impresia ca aici ori sintem ghicitori ori service auto si stim din prima, la sigur si pe nevazute orice suna la motorul lor chiar daca nici nu-si completeaza profilul cu tipul de motor din dotare.
Si mai mult, din lene , nu se obosesc nici sa rasfoiasca manualul producatorului pt lucruri banale sau macar sa dea o cautare de 5 min pe forum sau google pt o idee minima despre problema intampinata.
Despre ridicare capota si niste verificari sumare nu mai vorbesc !
Se merge pe folclor, discutii din parcare si nu inteleg de ce, cand sint aici pe forum atatea patanii, explicatii, manuale, tutoriale si sfaturi !
Ma gandesc ca e frustrant pt un user care si-a reparat masina singur si cu mainile negre si-a facut totusi timp si de poze sa poata vedea si altii cum se face - ca apoi tot el sa serveasca mura-n gura experienta si tutorialul unuia lovit de lene sa citeasca cu eterna scuza - as cauta dar n-am timp !
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
130000 km motiv sa bagi ulei mai gros, cine a zis ? Acum cand a venit si frigul ? Ce simptome avea masina ca sa bagi ulei mai gros ? Bataia se auzea si inainte sa schimbi uleiul ? Sunt si cazuri cand trebuie sa bagi ulei mai gros, dar aia e alta poveste.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Tinand cont de parerile voastre, cred ca in discutia asta ar trebui sa separam cele doua situatii : uleiul si bataia la motor.
In ceea ce priveste uleiul, n-a ajutat la nimic schimbul si, din cate se pare, n-a fost cea mai buna idee. Concluzie (in principal pentru mine) : mare atentie la parerile "meseriasilor" si lectura pe multiplele topic-uri de aici.
In ceea ce priveste zgomotul de la motor, tinand cont ca puteau fi multe cauze, si, dupa cum a specificat Aries, e dificil sa-si dea cineva cu parerea "pe nevazute", am apelat la un service bine cunoscut aici. Concluzia (s-ar putea sa fie utila pentru cineva pe viitor): pompa de apa si cureaua de accesorii au fost inlocuite. Bataia a disparut, masina functioneaza normal.

Multumesc!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ce sa zic ? Ca am ramas masca ?
BATAIE MOTOR e una si zgomote, harsaieli de pompa, vibratii, zgomote, huruieli- sint altceva !
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cam asa e?
  • ylye

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
salut am si eu aceasi problema cu bataia si mai nau fierbe si apa si se si pierde din ea...am fost ma mai multe servisuri...uni spun k e garnitura arsa..dar nu baga ulei in apa nu creste nivelul la ulei...am avut si termostatul blocat l.am schimbat si tot asa..ma puteti ajuta
si mai nou scoate un fum si miroase a motorina
  • ylye

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
am un astra g din 2000...e schimbate tecile de la injectoare si termoflotul sunt noi
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Intuiesc ca ai un motor tip y17 ( probabil ti jena sa completezi la profil ).
Ai incercat sa mergi fara termostat sa vezi cum se comporta ?
Pierde antigel doar cand fierbe sau dispare antigelul incet si sigur fara o sursa vizibila?
Ce ulei folosesti ?
  • ylye

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
am un 1.7 dti motorul de isuzu....se dispare usor usor...cel de opel
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR