Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ionescu ionut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o problema cu anvelopele nu stiu cum sa le fac sa ramana "negre"asa cum sunt noi.am cumparat 5 anvelope si dupa circa 3 luni au inceput sa devina griul acela specific anvelopelor vechi Sad ...
Skip ads

  • supervizor

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Coca cola ,cica face minuni.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Merge si adria cola, e mai ieftin si are rezultate la fel de bune Laughing
Din proprie experienta recomand sa stai pe loc 2 minute dupa ce dai pe cauciucuri, altfel iei tot prafu de pe drum dupa tine.
  • Spirit Alb

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu am incercat cu rezultate foarte bune, crema de papuci neagra de-aia ce miroase a motorina. Face suprafata mai putin aderenta si pe timp de ploaie nu se leaga asa tare de cauciucuri apa murdara. asta cred ca datorita motorinei din crema. Incearc-o si pe asta. si dupa uscare nu se ia pe maini Wink
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ionescu ionut a scris:salut
am si eu o problema cu anvelopele nu stiu cum sa le fac sa ramana "negre"asa cum sunt noi.am cumparat 5 anvelope si dupa circa 3 luni au inceput sa devina griul acela specific anvelopelor vechi Sad ...


n-ai sa reusesti niciodata , decat daca ,zi de zi le iei la lustruit precum bocancii.
sau mai ai varianta de a te muta in DE cu tot cu masina.
un exemplu: montat anvelope noi noute [ tare mandru], dupa un drum spre capitala si retur, ziceai ca au 40.000 km rulate.
la Romanica nu ai cum , prietene
  • ionescu ionut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc pt sfaturi!
am incercat cu coca cola dar am plecat repede cu ea la drum si sau prafuit f tare Surprised nu mi-am dat seama ca trebuie sa astept putin
si aveti dreptate e f mult praf Sad data viitoare incerc si crema de pantofi Smile
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am vazut la cineva niste gume stralucitor de negre.Au fost date sigur cu ceva,dar nu stiu cu ce.Iesind odata la cumparaturi intr-un hipermarket am vazut acolo o solutie neagra pentru cauciucuri ca un fel de vopsea. Eu unul am spray de silicon pentru bord si cu el mai dau pe cauciucuri.Se vede frumos o perioada de 2-3 zile dupa care incepe sa se puna prafaul
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mai este un spray cu silicon "special pt cauciucuri si bandourile de plastic" (cam mult spus, dar asta e politica firmei producatoare) ... e de la CarPlan (aprox. 14lei in Carrefour) ... multumit de el - mi-a inviorat culoarea bandourilor de pe portiera si pragurile ... iar pe cauciuc s-a pastrat siliconul ceva vreme ... dar na .. transeele noastre nu permit pastrarea lor ca dupa spalare/siliconare ...
Skip ads

  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu tot cu silicon de bord dau pe cauciucuri si dau de cate 2 ori ca sa luceasca mai tare, dar nu tine decat vreo 2 zile.Am mai folosit ceva special cumparat din peco, era o spuma(Tire Foam scria pe recipient si costa in jur de 30 lei) pe care o lasai sa se usuce pe cauciuc si luceau ceva mai mult(4 zile) daca nu ploua.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu folosesc o solutie speciala pt cauciucuri, luata de la spalatorie. am vazut ca dupa ce spalau baietii masina dadeau cu solutie pe cauciucuri. i-am dat 20 ron baiatului si mi-a dat o sticla de 0.5 l cu solutie, care o diluez cu 90% apa. m-a tinut 3 luni. merita toti banii!

edit: am incercat si cola si crema de pantofi, dar solutia asta e cea mai eficienta si nu te murdaresti deloc pe maini!
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Solutie pentru intretinut anvelopele.Se gaseste la tub (spray).Se da pe anvelopa ,se lasa spuma cam 4-5min ,pulverizata uniform pe toata suprafata .Rezultatul-luciu puternic ,durata cam o saptamina si se pot da si bandourile.
  • doru.escu

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Asa se numeste?Ori are alta denumire?Unde ai gasit, si cat costa?
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare : cu ce va ajuta daca aveti cauciucuri negre? au aderenta mai buna ? sunt mai performante? am vazut zilele trecute la un tip asa niste cauciucuri negre si stralucitaore dar in acelasi timp asa uzate ca nu cred ca rezistau la viteza sau mai ales la temperaturile astea scazute!
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
uitate la o jante cu , cauciucul negru si la una cu el gri , cat poate sa schimbe aspectu,, incercati si cu apa cu zahar Smile
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
tase a scris:am si eu o intrebare : cu ce va ajuta daca aveti cauciucuri negre? au aderenta mai buna ? sunt mai performante? am vazut zilele trecute la un tip asa niste cauciucuri negre si stralucitaore dar in acelasi timp asa uzate ca nu cred ca rezistau la viteza sau mai ales la temperaturile astea scazute!

e ca si cum te-ai imbraca la costum si nu iti dai pantofii cu crema! Very Happy
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
exact.. eu nu pot sa plec cu masina fara sa o dau , se vad jantele vechi parca si masina veche . si toti pe care ii stiu le fac. aa, un prieten a dat cu antigel pe ele le face negre Smile
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eeei uite eu nu le dau cu nimik sunt aproape noi si nu am bagat de seama sa fie ceva in plus sau in minus ....consider ca asta e o simpla,,fytza ,, gen ,,Dorobanti,,
  • Buddy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu daca antigelul e o solutie buna pentru cauciucuri, datorita compozitiei pe care o are... Smile
pe la samsarii de masini am auzit ca plasticele merg lustruite cu bere, incercati si la cauciucuri, desi pe mine nu ma pasioneaza sa pierd timpul la lustruit
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Dar care stie ce fel de solutie e, cum se numeste si unde se gaseste solutia cu care da astia la spalatorie pe anvelope? Oare?...e o solutie de culoare albastra dar aia nu vor sa spuna ce, cum si de unde... Rolling Eyes
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu de la spalatorie stiu de APA CU ZAHAR .. incearca si o sa vezi Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR