Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare ! am dat-o la o firma unde cunosc pe cineva sa o traga in banda .. @danciucureanu - de ce zici sa o schimb ? daca o trag in banda crezi ca nu e ok ? la 4W cred ca e cam la aceeasi putere ca una de masina
Skip ads

  • voxcomp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
apasaciu a scris:chiar nu poate nimeni sa ma ajute cu informatii ? din cei care vand / monteaza etc? sau postati doar pt reclama /vanzare ? Sad

Scuze dar trebuia sa ma intrebi direct: Mda, acea statie o poti folosi in frecventa de walkie talkie 446MHz care este libera dar nu si in frecventa CB de 27MHz. Si o mai poti folosi daca ai liceenta de radio amator in frecvente cu repetoare de la 420+MHz.
Acum cat despre informatiile cerute de mine in legatura cu Opelul Zafira nu mai este nevoie deoarece am comandat Zafiruta deja dupa ce am fost pe la toti 5 dealeri din Bucuresti si am vorbit cu diferiti vanzatori de masini care nu au putut raspunde la toate intrebarile si-l aveau si pe nu in brate. Am gasit in final la Radacini Motors un agent de vanzari pe nume Alexandru Antonio care le rezolva pe toate si chiar se pricepe sa vanda. Baiatul este foarte relaxat si onest si nu minte sau ocoleste raspunsurile unde nu stie. Inca un atu, nu incearca sa jupoaie clientul la o fractie de % sau bonusuri acolo unde le poate acorda. Deci il recomand cu placere daca doriti sa va cumparati un Opel nou. Oricum incercati si alti vanzatori sa vedeti diferenta.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare ! am dat statia la o firma si mi-a pus pe ea 8 canale .. unul pt walkitalkie ca mai am 2 motorole ... si cica 7 frecvente libere .. acuma daca o las pe scan prind toti idiotii de la fimre de paza si altele .. dar nu stiu care ar fi frecventa asta de care tot vorbiti aici ..chiar nu o poate prinde ? statia am inteles ca nici nu e pt public .. Very Happy deci cred ca ar trebui sa mearga .. Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am facut si eu comanda de un cb (de toti banii) la voxcomp, miine o si pun pe masina deci impresii in curind.
Baietii sunt super Laughing , reducerea pentru membrii clubopel chiar exista si nu e de neglijat !
Skip ads

  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bun ...cred ca pana la urma apelez si eu la ei .. am vb cu baietii de la firma aia unde am dat statia si mi-au zis ca intr-adevar nu se poate pune pe 27.225 sau cat e canalul 22 .. asta e .. Sad sa vad ce pot face Smile oricum ms pt informatii celor care au incercat sa ma ajute .. zaua buna si sa ne auzim cat mai curand "in aer " !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
apasaciu e bine ca te-ai convins cu trasul in banda. Vinde alea doua si cumpara de la voxcomp o statie adevarata. Daca nu iesi din tara e bun Danita 3000 dar daca mergi si afara mai indicat ar fi Team, mai scump dar are si avantajul montarii in bord in locul unui cass. Eu asta l-am luat, ramine de vazut cum il pun impreuna cu cd-ul, loc ar fi dar sa vad si de alta masca adaptoare....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Deci primit colet de la voxcomp, statie Team RoadCom multinorm si o antena Ranger TS magnetica cam lunga Laughing 1,2m dar are cistig mai bun. Reglaj facut profesional cu scule adevarate, a trebuit sa taiem din ea 6cm ca era prea jos in banda. Am obtinut un SWR de 1,28 dar afara pe o cupola de Cielo si e drept ca aveam ceva blocuri turn in jur. Scoasa numai pe geam din cladire nu faceam mare lucru si in interior nici vorba !
Dupa probe pot spune ca bate lejer 20Km in linie dreapta cu sol umed si cam 12km relief cu dealuri. O facilitate buna la statie este SQ manual sau automat. Sensibilitate buna tare, prins colegi de la Roman sau care ieseau din Suceava.
Ea si un Beltronix Vector te scapa de multe plus info despre stare drum. Costa dar face ! Sa spunem ca ai derapat putin si esti in sant, apelezi colegul si asa te scoate la sufa, fara statie posibil sa mai stai ceva pina se indura unul de tine...

voxcomp un SWR de 1,28 e bun la configuratia asta sau merg iar in cimp ? Merita sa scurtez cablul antenei sa mai cistig ceva ?

voxcomp da ceva detalii despre amplificatoare, firma/putere/pret etc. poate imi fac un cadou de iepuras, daca e prea secret pune pe pm.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai puteam sta linistit asa ca am luat si un amplificator de 100W, puteam si mai mare dar hai sa nu fiu nesimtit.
De ce asa putere ? Pai dupa revelion veneam si eu de la munte, colegi putini si info evident lipsa, cind bati numai 10-20km e greu sa te auda cineva ! Sa stiti ca numai detectorul nu va salveaza, astia stau cu radarul oprit sau la "linie continua", la mustata am scapat de ei, o masina trasa la "pana de catel" care parca ma astepta. Noroc ca tot intrebam prin statie ca o luam de toti banii cu dunga, acolo chiar era vizibilitate perfecta si nici nu ma gindeam ca or fi la vinatoare !
Sa nu creada lumea ca oi fi un Shumi pe soselele patriei, merg dupa conditiile de trafic, pot sa bag mare atunci merg, nu sunt conditii atunci o las mai moale, ma doare numai media orara si consumul nu sa merg cu viteze incontrolabile.

Intrebare : Citi km bate 100W in antena lambda 5/8 o statie ?
Skip ads

  • Mishu05

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 2.5TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
De azi am inceput si eu sa folosesc o statie CB un Midland 48 Multi + antena cu baza magnetica. Am dat o tura prin oras si am auzit diverse conversatii ale soferilor de pe centura..Smile
Care mai e situatia? Exista un canal "oficial" Club Opel?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu exista "canal oficial", mergem toti pe 22 ca acolo e informatie.
Iti recomand reglare antena si mai ales una lunga dar buna, asa am eu si se cunoaste diferenta.
Mai intii asculta cum vorbesc colegii dupa care intri si tu in emisie...daca te "simt" ca nu esti de al lor nu te ajuta. Pe mine ma vad de la o posta, masina inalta plus parul ala de antena...ii ajut si eu si ei pe mine, nu ocupa banda aiurea !
Cu un amplificator efectiv rupi tot, dar si ala costa....
Cu statie + detector seria Vector merg linistit dar cu viteza adaptata conditiilor de trafic, exclus teribilisme...
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris: Daca nu iesi din tara e bun Danita 3000 dar daca mergi si afara mai indicat ar fi Team....


Intrebare: De ce nu ar fi bun Danita 3000 afara?

Spuneam in posturile anterioare ca vreau si eu o statie. N-am apucat sa-mi iau, ca deh.... tot timpul apare altceva. Ideea e ca nu mi-a trecut "nebunia" cu statiile si imi voi lua una cat de curand.

Multam si drumuri bune.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca Danita 3000 nu are citeva norme care se folosesc in Europa. Perfect nu stiu care si cum dar da un tel. la voxcomp si intreaba pe danblondul. Eu tot asa vroiam ceva mai ieftin dar ma gindeam ca astia de pe TIR folosesc TEAM (stiu ei ceva ce noi nu?), dupa ce am vorbit la tel cu ei m-am lamurit urgent, scump dar face.
Antena sa cumperi numai aia mare Ranger de 1,2m cu talpa magnetica (pe site nu este dar o au) ca e mai eficienta, aia mica de 60cm e prastie.
Afara am auzit ca bulgarii si ungurii sunt scirbosi cind vad antene dar tot asa, intreaba pe danblondul ca el sigur stie.
Alta treaba: sa reglezi antena ca altfel nu face doi bani.

Eu miercuri cind am plecat la Durau am avut deja stiinta de un radar pus bine de tot. Era unul din noua generatie cu semnal mic, la o trecere de cale ferata la 150m de iesirea din localitate in usoara curba. Deci amplasare perfecta, toti cum ieseau bagau tare mai ales ca trecerea aia e cu covoare de cauciuc unde poti sa ai si 140km/h ca nu simti nimic.

Alta chestie interesanta: am trecut pe linga in radar si am vazut cum vorbea la statie politistul. Culmea e ca l-am auzit cam prost si nu am inteles tot ce vorbea dar el era! Ce canal folosesc astia?
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Desigur, cunosc avantajele unei statii pe masina, tocmai de aceea vreau si eu. Va veni curand. Stiu ca antena trebuie calibrata si etc. Multam oricum pt sfaturi. Smile

Astia folosesc o alta frecventa. Se poate asculta dar nu cu statii CB si orcum e ilegal. Asa ca mai bine NU.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Clar ca e cu totul alta frecventa, era la 5-10m de mine si datorita puterii lui mari de emisie adunata cu sensibilitatea mea la statie am auzit ceva dar nu am inteles nimic din ce a vorbit.
La tel le spui ca esti de la clubopel si sa aiba reducere...te descurci tu....
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ma descurc eu... Very Happy Vroiam o Danita 3000 nu neaparat ca ar fi mai ieftina ci pentru ca e mai mica. Cunosti problema cu amplasarea.... si parca n-as vrea sa o pun in spatiul acela de sub climatizare..... O sa vad eu ce si cum...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, e mica si asta e un avantaj mare. Vezi si fa o proba poate o poti pune pe la frina de mina, nu o montezi ca nu e bine sa ramina in masina.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ma gandeam sa o montez undeva jos la picioare in partea stanga, langa maneta de unde se deschide capota. Dar trebuie sa fac proba caci s-ar putea sa incomodeze.
In alta ordine de idei, nu stiu pe unde voi trage cablul dela antena, cat mai ascuns. NU vreau sa se vada sau sa ma incurce cumva.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ar fi o idee in stinga dar vezi sa nu incomodeze la ambreiaj. Eu am montat sub consola centrala ca sa vad si afisajul, am acces usor la butoane, alimentarea la bricheta, microfonul are suportul pe centrala linga guri aer dar mai mult sta la frina de mina, cablul antenei pleaca pe la frina si l-am scos pe usa stinga afara, nu incomodeaza ca e destul de subtire.
Antena e bine sa fie pe mujlocul cupolei ca sa ai radiatie egala fata-spate.
Toata panarama si detectorul imi iau numai 3 minute de montat, e bine zic eu.
Nu lasa antena pe masina, e magnetica si in 10 secunde o ai sus.
  • manu-2lgp

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:

Alta chestie interesanta: am trecut pe linga in radar si am vazut cum vorbea la statie politistul. Culmea e ca l-am auzit cam prost si nu am inteles tot ce vorbea dar el era! Ce canal folosesc astia?


Politia e pe la 160 MHz, deci i-ai auzit pt ca erai f aproape de ei, si s-au facut ceva mixaje de radiofrecventa.
  • Drago

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
voxcomp a scris:Am uitat sa va mai precizez ceva. In Romania si in Europa conform legii comunicatiilor maximul de putere cu care se poate emite este de 4W .



Sa inteleg ca daca iau un Midland GTX-850 o "fur" ?
Ea e scumpa la noi dar sunt pe cale sa fac o coamnda externa si ajunge aproape de 300 RON.
Mie imi trebuiesc 2 statii deoarece vreau sa le folosesc in concedii (mergem 2 masini) si poate si cu alte ocazii.
Am inteles ca statiile astea se pot seta sa emita cu putere mai mica. Depinde de ce frecvente vrei sa folosesti, platite sau free. Nu stiu mai nimic in domeniul asta, eu de asta intreb.
Ma gandesc ca sunt aplificatoare ce depasesc 100W, sa fie asa periculoasa o dracie de asta mica dar pe care scrie 5W ? Ma rog, mai spune ca bate peste 40 de km dar ...

http://www.booster.ro/stati...850-vp4-2253.html

Daca stiti ceva va rog sa ma instiintati repede deoarece trebuie sa fac o coamnda in seara asta sau maine.
Va multumesc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR