Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • radu21nip

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Eu am pe masina montat un TID cu un cd30 mp3 Delphi Grundig (simplu fara aux) la care nu mai functioneaza cd-ul si doresc sa il schimb! Vazand mai multe oferte pe net la vanzare vreau sa stiu daca poate fi inlocuit cu un cd30 mp3 cu aux (daca se potrivesc mufele de conectare??)! Daca nu merge, as dori un CD30 mp3 fara aux dar in stare foarte buna! Nu ma prea pricep si de aceea intreb si cum se monteaza un astfel de cd sa si functioneze (stiu ca e imperecheat si trebuie CAR PASS-UL MASINI??) ?? Multumesc!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
de potrivit se potriveste la mufe si forma.
insa daca tu acum nu ai aux-in va trebui sa-ti faci cablajul pentru aux-in (masina nu vine precablata).
cdplayerul nou necesita programare pe masina ta (TECH2) si la prigramare o sa ai nevoie de carpass-ul masinii donatoare (daca nu e resetat) sau sa fie resetat. evident ca ai nevoie si de carpass-ul masinii tale pentru programare
poti pune orice cdplayer care are CDxx (daca gasesti).
ex: cd30, cd30mp3, cd40, cd70, etc
  • radu21nip

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2014

  • Mesaj Privat
nu are cablaj pentru aux-in!...ce necesita sa ii fac cablajul (cablajul este reprezentat de firul cu mufa aux-in ce pleaca de la CDXX sau un fir ce vine de la masina la cdXX)? se potriveste un alt tip de cdXX cu tid-ul masinii mele (sunt compatibile pentru a afisa totul)? mufele ce vin de la masina la TID respectiv la CD30 mp3 se potrivesc cu un GID nou respectiv cdXX nou?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca ai TID cred ca poti sa pui cam orice cdplayer vrei tu care sa se potriveasca in locul cd30 si care sa aiba aceeasi mufa (si chiar daca are alt tip de mufa, cred ca se gasesc mufe adaptoare).
asteapta parerea altor colegi...

problema apare cand ai computer de bord pentru ca acesta este controlat din cdplayer.

cablurile pentru aux-in cred ca pleaca din mufa aia mare a cd30 (nu sunt sigur pentru ca eu nu am aux-in).
Skip ads

  • radu21nip

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Urgent AJUTORRRR...............!
revenind...am achizitionat un cd30 mp3 ..(cumparatorul a spus ca e nou si chiar pare nou si e in delivery mode) l-am montat.....si mi-a intrat postul de radio...dupa cateva secunde...a aparut pe display Program Radio si a bipuit o data...(in timp ce radio mergea)....si de atunci se tot repeta asta! Ce trebuie sa ii fac ca sa imi mearga!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
l-ai imperecheat cu masina?
daca e in delivery mode inseamna ca nu e imperecheat cu nimeni...
  • radu21nip

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2014

  • Mesaj Privat
cum se face? am incercat cum am mai citit pe net cu apasarea AS dar nu imi apare CODE de introdus! imi intra deasemenea radio!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tech 2 sau daca ai noric op-com.
Skip ads

  • radu21nip

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2014

  • Mesaj Privat
nu am ....o sa incerc sa caut in zona in care locuiesc....se introduce cu ajutorul lor codul din Car Pass-ul masinii?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
trebuie carpass-ul pentru programare.
altfel nu-l poti programa pe masina.
  • radu21nip

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2014

  • Mesaj Privat
carpass-ul de pe masina mea il am! se introduce codul de pe el?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ca sa-l programezi pe masina ai nevoie de codul de siguranta de 4 cifre care-l gasesti pe car pass
apoi te duci la cineva care are o interfata TECH 2 de preferinta, nu stiu daca merge cu op-com.
si apoi cel cu interfata ar trebui sa stie ce are de facut ca sa-l programeze pe masina.

ps: pe un forum pui intrebarea si astepti sa ti se raspunda...
nu e messenger sau feisbuc sa ti se raspunda in timp real...
Skip ads

  • radu21nip

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2014

  • Mesaj Privat
ok o sa incerc! multumesc!
Este cineva prin apropiere cu TECH 2...prin Vaslui...Iasi....Bacau...Neamt...care ma poate ajuta? Astept un raspuns urgent!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
reprezentanta.
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merge cu OP-COM imperecherea, garantat, sigur are cineva la intalnirile ClubOpel, nu arunca bani multi la reprezentanta.

Legat de aux-in, ai nevoie de 3 pini compatibili cu mufa din spatele CD30 MP3 (acolo se conecteaza, vezi schema de pe eticheta aparatului) si de o bucata de cablu care se termina cu o mufa mama pentru jack de 3,5mm. Sau, daca vrei sa fie ca la carte, cauti cablajul la dezmembrari.

Legat de GID, se potriveste mufa de TID, nu trebuie facuta nicio modificare. Procedura de montare este identica, GID trebuie sa fie resetat. Daca nu este, se poate decoda, se citeste o memorie, codul de siguranta este scris in clar in dump-ul respectiv.
  • radu21nip

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru toata lumea! Am schimbat cd30 MP3 cu unu nou! L-am imperecheat cu op- com! Total a recurs ok, cd-ul merge normal dar la verificarea cu op-com imi mai apar doua coduri de eroare ce nu vor sa se stearga B1001-00 si U2100-00! Stie careva ce reprezinta?
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Unde iti apar acele doua coduri de eroare, pe EHU? B1001-00 inseamna ca unitatea nu e programata iar U2100-00 inseamna lipsa comunicatie pe CAN-highspeed. Sigur persoana cu OpCom a stiut sa il configureze / imperecheze? Trebuie configurat EHU si pe Variant Configuration.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
B1001 Program Electronic Control Unit (ECU)

U2100 No Communication with CAN-Bus (Mid Speed)

Mai trebuie programat si in alte module cd30mp3.
  • ganeaioan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

As avea si eu nevoie de ajutor cu schimbarea unui player de la cd30 la cd30 mp3. Am codurile de siguranta pentru ambele aparate si opcom-ul dar nu stiu cum se face imperecherea. M-am jucat cu opcom-ul pana cel vechi de pe masina este in safe radio iar cel nou nu mai misca deloc. Adica nu apare nimic pe displayul masinii cand e conectat dar in opcom apare.

In principiu am citit undeva ca trebuie doar sa dezactivez thief security de pe cel vechi si cel nou cu ajutorul codul de siguranta pentru fiecare dupa care sa reactivez security thief noului aparat dar se pare ca nu chiar asa usor.

Este cineva dispus sa-mi arate un tutorial sau ceva? Eu sunt din iasi dar trimit o bere si-n tara.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR