Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • gabriell1918

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Sunt nou aici pe forum,iar înainte de a deschide acest topic am folosit funcþia search,dar nu am gãsit nimic exact,iar dacã existã ºi nu am cãutat suficient,îmi cer scuze.De curând,mi-am achiziþionat un Astra G coupe din 2001 ºi,cu timpul,îmi dau seama cã are mici probleme.E ºi normal,la o maºinã veche de aproape 15 ani. Smile
În primul rând,când am luat maºina,avea 2 fire trase pentru boxele din portbagaj,ca în poza de mai jos
Apoi,am constatat cã firul din stânga era doar de formã,dupã ce am tras de el ºi a ieºit cu maximã uºurinþã.
Am tras firul din dreapta la boxa din dreapta,iar de la boxa din dreapta,am tras fir la cea din stânga.Cineva mi-a spus cã nu ar fi ok sã fac aºa,pentru cã aº strica un ''terminal'' de la cd player.E ok sã trag de la o boxã la alta firul,ca în schema de mai jos?

A doua întrebare e legatã de mânerele de plafonierã din spate.Fãcând curat în maºinã,am constatat cã ambele mânere sunt desprinse.Nu ar fi fost o mare problemã,dacã în timp ce umblam pe acolo,nu mi se ardea siguranþa pentru lumina din habitaclu.Asta m-a pus pe gânduri cã ar putea fi în scurt pe undeva.
Cum aº putea demonta acele douã mânere?Se trage pur ºi simplu de ele,sau e vreo ''tehnicã''?
A treia întrebare este legatã de chederul parbrizului.Ce-i cu roºu în poza de mai jos,ce este?Chederul sau doar un ornament pentru el?Pot sã stau cu el aºa,sau nici mãcar la spãlãtorie nu e recomandat sã merg fãrã acea chestie?
ªi o altã întrebare:ce soluþii aveþi voi pentru toate chestiile din portbagaj(trusã,triunghiuri,bidon de ulei,bidon de lichid de parbriz etc.),unde le puneþi sã nu se rãstoarne la curbe ºi sã nu zdroncãne prin maºinã?Pentru cã aº lua o geantã de voiaj,dar ar ocupa destul de mult din portbagaj,ºi mã gândesc cã sunt alte soluþii mai bune.
Vã mulþumesc,Gabriel
  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR