Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • MadDeVille

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut am gasit aceasta substanta cand voiam sa pun ulei stie cineva ce este? Va multumesc. Precizez ca de ceva timp se consuma mai mult ulei ca de obicei, fara sa am scurgeri.
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Cand uleiul de motor se amesteca cu apa(de la condens,de exemplu),sau cu antigel,formeaza maioneza aia..Daca e asa putina cum pare in poza,n-ar trebui sa-ti faci griji!Fii cu ochii pe vasul de expansiune sa vezi daca dispare antigelul din el,sau daca apar urme de ulei in antigel.Daca nu se intampla niciuna dintre astea,eu zic sa stai linistit!
  • MadDeVille

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de ajutor eu n-am mari cunostinete despre motoare si chiar nu imi dau seama in ce zona a motorului se pot amesteca uleiul cu antigelul? Si din ce motiv se amesteca? Daca ai timp explica-mi mai detaliat de componente sunt stricate si trebuiesc inlocuite pentru a preveni acest lucru. Am verificat vasul de expansiune si este 1 cm sub linia de nivel, in cazul in care in luna noiembrie 2015 am pus antigel pana la linie.
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Uleiul si antigelul se pot amesteca din cauza garnituri de la chiulasa sau a garnituri de la capac distributie(la z14xep distributia este pe lant). Din ce se vede in poza nu este motiv de ingrijorare, din cauza capacului de la culbutori, care este de plastic, se formeaza condens si de aici apare maioneza aceea. Antigelul se poate pierde din alte cauze la fel si consumul de ulei poate fi din diferite motive.Urmariti totusi cu atentie atat nivelul cat si aspectul uleiului si antigelului.
Skip ads

  • MadDeVille

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cu uleiul am probleme de ceva timp, masina am luat-o la 90.000 km, are seria motor z14xep, fabricatie 2011, am facut primul schimb la 105.000 si am adaugat maxim 500g ulei intrei cei 15.000 km, de la 105.000 am trecut masina pe gaz si am hotarat sa schimb uleiul la 10.000km, din acel moment am facut 2 schimburi. La primul am pus aproape 1 l ulei in plus intre schimburi, iar cel de-al doilea intre 2-3 l la cei 10.000 km. Masina a mers numai cu GM 10w40. Nu stiu de unde sa incep ca nu as lasa-o la un mecanic sa o desfaca toata. Ceva pareri ?
PS. nu am facut alt topic ... am continuat tot pe asta cu uleiul.. daca sunt probleme fac altul nou.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
stai linistit, mazga aia e din cauza ulei si condens. Este discutat pe forum. Eu am avut la fel cu uleiul GM, cand am folosit castrol a disparut mazga, deasemenea si cu mobil1.

Schimba uleiul ca e cam posirca asta de la GM.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca masina e din 2011?
In 2011 nu se mai vindea Z***** (adica euro 4) ci A**** (adica euro 5).
  • MadDeVille

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Asa scrie pe carte si pe certificat ... nu stiu unde sa verific.
  • rudy_grf

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Uita-te in talon pe a doua pagina, acolo in dreptul literei B.
Acolo iti scrie data fabricatiei.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
rhydin a scris:stai linistit, mazga aia e din cauza ulei si condens. Este discutat pe forum. Eu am avut la fel cu uleiul GM, cand am folosit castrol a disparut mazga, deasemenea si cu mobil1.

Schimba uleiul ca e cam posirca asta de la GM.

z14xep face mazga si cu mobil1 si cu castrol pe timp de iarna, nu e de vina uleiul ci condensul.
pe de alta parte, recomandarea sa schimbi gm 10w40 cu altceva mai calitativ este binvenita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR