Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, am o Astra G, 1,6 16V ,hatchback ,74kw, 101 cp si de cv vreme am o problema: nu se accelereaza pe benzina! Pe gaz n am nici o problema numai pe benzina face figuri, deci cand accelerez nu se tureaza motorul deci practic nu trage! I am curatat EGR-ul dar degeaba...ma poate ajuta cnv? O idee cv un sfat, multumesc anticipat!
Skip ads

  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Verifica pompa de benzina, injectoare.
  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Pompa de benzina am verificat-o si e ok...mai raman injectoarele..eventual si filtru de benzina? Dar filtru l am schimbat acum 1 ab de zile..
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Tu ai probleme de alimentare sau aprindere. Daca nu ai scanteie buna, pe gpl iti merge bine, dar nu si pe benzina.
Skip ads

  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Posibil sa ai dreptate in legatura cu aprinderea..ma gandesc ca acum vreo doua saptamani am gasit o pelicula de ulei la bujii dar deocamdata n am schimbat bujiile, posibil sa nu lucreze doua dintre ele ca erau mai galbene asa de la uleiul ala..sa schimb bujiile sa vedem daca mai am problema?
  • IulianRomica

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Nu este de la bujii.Aceeasi problema o am si eu. Dar la mn cand are toane merge cand nu,nu . Pe GPL merge ok. Am schimbat bujiile,dar degeaba. Probabil este de la bobina sau injectoare. Eu vreau sa fac o diagnoza ca m-am saturat...
  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Eu am facut diagnoza si prima data ia dat eroare pe egr si a doua pe bujii..i am curatat egr ul i am schimbat bujiile cu altele adica mi le a inlocuit pe loc si tot asa facea..mentionez ca mi a inlocuit si bobina cu alta dar degeaba tot asa se comporta nu se accelera, la mn mai raman injectoarele de verificat..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
IulianRomica, iulianvisinescu: ori renuntati la limbajul de feisbuc, ori renuntati a mai posta pe forum!
Puneti mana pe o carte de gramatica, si nu mai macelariti limba romana in halul asta!
Skip ads

  • IulianRomica

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Bai moderator de 2 lei,invata sa vorbesti. Nu ne tragem de sireturi aici. Ai auzit si tu de fb? Omul discuta despre problema lui iar eu am dat o parere. Daca ai ceva de spus,spune in privat .
  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua, in primul rand am inteles mesajul d-nului Moderator si pe viitor o sa fiu mai atent cum scriu aici dar am scris in graba de pe telefon si-mi cer scuze daca m-am exprimat gresit iar in al doilea rand scopul site-ului este unul constructiv adica nu trebuie sa ne certam sau sa ne dam mari ca unul e mai destept ca celalalt...dar mai bine sa revenim la problema pe care o am cu Opel-ul meu si pe care am scris-o in titlul acestui topic. Ca o paranteza daca-mi permite-ti am descoperit inca o problema pe langa cea pe care o am si anume ca pierde ulei pe la caseta de directie deci cred ca ma lasat si caseta de servodirectie! Va rog sa-mi spune-ti daca se poate repara sau trebuie sa iau una noua? Multumesc, si scuze daca am gresit undeva!
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
IulianRomica a scris:Bai moderator de 2 lei,invata sa vorbesti. Nu ne tragem de sireturi aici. Ai auzit si tu de fb? Omul discuta despre problema lui iar eu am dat o parere. Daca ai ceva de spus,spune in privat .

Are dreptate moderatorul, anagramarile sunt greu de citit si de inteles.
De ce eu utilizatorul trebuie sa ma chinui sa descifrez ce scri tu?
PS: erori n-ai?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
caseta de directie de principiu se poate reconditiona. Vezi trami (aici pe forum, la sectiunea publicitate, daca mai are anunt), sunt si alte ateliere. Ai grija unde o faci, totusi, sa nu dai de niste carpaci.
Pentru problema cu motorul, de facut diagnoza. Atentie, am zis diagnoza, nu citire de erori. Adica vazut parametri, variatia lor corelata, etc. Iti recomand sa incepi cu diagnoza la instalatia de gaz, in conditiile in care ECu de gaz (pe schema electrica) se amplaseaza intre ECU motor si o seama de senzori, injectoare, etc. Adica ECU motor nu mai are acces direct la injectoare de exemplu, ca preia ECU de gaz semnalul, si face ce vrea cu el. Poate e rupt ceva fir?
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
La caseta mai exact pe unde iti pierde? https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 - ia legatura cu Trami si iti zice ce e de facut...
  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu d-nul Traian la telefon si mi-a spus ca se poate repara caseta de directie dar mi-e peste mana sa zic asa sa merg la Targoviste..am mai gasit un service autorizat RAR din Bucuresti, Str. Balta Alba , telefon 021 252 0144, am sunat si am vorbit cu un domn care mi-a spus ca imi trimite prin curier caseta reconditionata cu piese originale noi, o pot da pe a mea la schimb si pretul este de 700 ron plus 30 ron curierul, cu acte si garantie 12 luni. Ce parere aveti, este ok sa iau caseta reconditionata de la ei?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
autorizati RAR sunt cam toti, dar asta nu spune mare lucru despre calitate
cauta referinte despre unchiesul din B (traiasca google), insa suna ca varianta OK. Adica primesti caseta, mergi in service, faci swap, o trimiti pe a ta. Trami nu e dispus la un asemena deal? Desi na, si sa mergi din Arges pana in Targoviste, la o adica nu mi se pare un capat de lume, rezolvi problema intr-o zi....
  • BIP
  • *
  • 13 mesaje
  • din 05 Apr 2011
  • Vectra 2001 Z16XE
  • Bucuresti
  • BIP

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pentru problema cu mersul auto ar fi bine de verificat mufe,cabluri care au legãturã cu aprinderea și injectia.recomand acest lucru din doua motive: problema mea a fost în felul urmator-nu merge bine nici pe benzina nici pe gaz (problema apãrutã în mers),schimbat bujii,schimbat bobina inducție, schimbat calculator injecție, rezultat cilindru misfire 3. Nu pot spune preț pentru toate cele luate (calculator , bobina noua aftermarket)ideea este ca nu au reușit sa facã sa meargã motorul ,ceea ce au reușit cei de la AGR București, Toporași, cu o mufa,care se atașeazã la bobina de inducție. Este un caz singular,dar demonstreze mult și multe
  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, am rezolvat cu caseta de directie, am luat una reconditionata si am dat-o pe-a mea la schimb, mai raman urmatoarele probleme de rezolvat: 1)de facut diagnoza la cineva chiar priceput (sa stie sa interpreteze parametrii etc.) si 2)de verificat injectoare si eventual mufe, cabluri pe la aprindere, alimentare..revin cu noutatile cand le voi avea, multumesc! Ca o paranteza pe langa subiect, daca-mi permite-ti, am observat de cateva zile intra cam greu in viteza la fel si cand schimb vitezele, sa fie oare lipsa ulei cutie de viteza? O zi buna!
  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am facut diagnoza si nu a aparut nici un defect pe masina, ramane doar filtru de benzina sa l schimb sa vad daca dispare efectul O zi buna!
  • m_88keys

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cum a ramas colegule, ai lasat-o balta? Daca ai gasit o rezolvare, te rog, impartaseste-o si cu noi astia mai amarati care inca ne confruntam cu problema asta . De ce majoritatea colegilor de pe forum cand gasesc o rezolvare in afara forumului, uita sa mai scrie si aici sa afle si restul lumii... e o atitudine gresita, egoism se numeste.
  • iulianvisinescu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut, nu am gasit rezolvare la problema , doar am schimbat filtrul de benzina dar tot asa face, singurul lucru pe care l-am mai facut a fost sa merg cateva zile numai pe benzina si i-am dat putin forja (am turat-o) si vad ca sa mai ameliorat problema putin..altceva nu i-am facut.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR