Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • andreas8090

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2016

  • Mesaj Privat

Am douã chei cu telecomandã la mașinã și niciuna nu funcționeazã , ambele chei sã fie stricate? poate fi doar o siguranțã? Centralizarea mașinii merge dar nu cu telecomanda de pe cheie Sad
  • adi599

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
salut,
aceeasi problema am avut-o si eu. Inchiderea/deschiderea merge doar "mecanic" nu si din butoane. Problema e ca pentru schimbarea bateriei telecomenzii trebuie sa deschizi carcasa din plastic a cheii, sa o desfaci in doua. Nu stiu care e motivul dar pe o parte a carcasei este pus un mastic care preseaza pe baterie. Cu timpul acest mastic adera la baterie si daca vrei sa o schimbi se desface cealalta parte a carcasei astfel incat cele doua contacte care alimenteaza telecomanda se desfac de pe cablaj, se rup lipiturile cositorite si nu se mai alimenteaza placuta. Eu am rezolvat prin refacerea lipiturilor (ai nevoie de letcon cu varf subtire, pt. SMD-uri) si "izolarea" acelui mastic cu o foaie subtire de hartie, scotch etc. sa nu se mai lipeasca de baterie. Daca nu cochetezi cu electronica iti sugerez sa apelezi la un electronist, macar hobby-st.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR