Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • KSergiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Bunã ziua ma poate ajuta cineva cu acesta problema îmi curge apa și antigel pe lângã motor și nu știu exact care este problema blocul motor sau chiuloasa bag apa și antigel in vasul de espansiune iar în maxim 30 de secunde este gol


MODEL: Opel astra 1.7 dti
MOTOR: 1.7 dti

LOCATIE: Mediaș
Skip ads

  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,286
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Posibil pe la pompa de apa sau radiator. O imagine cu sursa scurgerii ar ajuta.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
În primul rând, o micã clarificare: nu-ți curge apã și antigel, ci doar lichid de rãcire; chiar dacã tu le torni separat, ele se amestecã și curg împreunã, nu separat.
Ar trebui sã-ți dai silința sã afli, practic, pe unde se scurge atâta lichid; nu cred cã cineva din fața tastaturii, oricine, are capacitatea de a „vedea” pe unde se duce lichidul ãla. Hai, un pic de efort ptr tine! Nu cred cã e imposibil sã reperezi o micã cascadã...și cum s-a zis, o pozã ar mai ajuta...
  • KSergiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2022

  • Mesaj Privat



Ultima modificare facuta de KSergiu la Mie 23 Mar, 2022 1:38 pm
Skip ads

  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,286
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Deschide capota si incearca sa gasesti sursa, poate e un furtun iesit.
  • KSergiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Am dus-o la un service o spus ca este blocul motor sau chiuloasa la al doilea service o spus ca este garnitura de chiuloasa de vina dar nici unu service nu este 100% siguri ce problema are mașina la al 3 service o spus ca îmi curge apa și antigel pe lângã admisie și trebuie sa schimb tot motorul dar nici ei nu îs siguri dacã este motorul sau nuu
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,286
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Curge destul de viguros, pare a fi o garnitura sau furtun.
Verifica tot traseul: furtunele, termostatul, pompa de apa, radiatorul inainte sa desfaceti motorul, trebuie luate prin eliminare incepand cu cel mai ieftin si probabil.


Vezi si discutia asta, poate te ajuta: Y17DT - Pierdere mare de antigel

Later edit: Verifica si sub presul/covorasul de la sofer, vezi daca e umed tare. Daca da, atunci si caloriferul din interior contribuie la problema.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
La cat de mult curge, doar daca nu vrei, nu gasesti pe unde iese. Pe bune, asta nu are treaba cu masini, cu mecanica sau cu Opel.
Asta este treaba de nevalificat. Pui apa cu galeata si vezi pe unde iese.
  • iuli78

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Eu cand am avut pierderi mari de antigel ,am avut probleme cu chiulasa ,se fisurase spre evacuare si o mare parte din lichidul de racire se ducea pe esapament ,dar mai curgea si sub masina , cand era motorul rece puteam merge un 7-8 km ,pana se golea vasul de expansiune ,dar dupa ce se incalzea nu mergeam mai mult de 2-3 km .
Daca nu ai un furtun sau alte piese ale sistemului de racire cu probleme , poate ai norocul sa fie doar garnitura de chiulasa sau chiulasa , cu blocul motor este bataie de cap ca sa il inlocuiesti si nu prea se merita , poate ai noroc si a cedat ceva mai ieftin de reparat.
Oricum daca zici ca ai fost la cateva service-uri ,nu cred ca este ceva asa de vizibil ca sa fie un furtun sau radiator.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR