Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sa-l alergi sanatos maramu
cam 220ron costa filtrele
la filtrul de aer,motorina si polen e relativ usor, mai greu e la ulei ka e pitit
sub capacul de pe motor in dreapta.bafta
Skip ads

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Merci mult.
Am facut ceva Km de cand nu am mai intrat, merge super masinutza.
Am constatat ceva interesant, doar la mine sau asa sunt toate Vectra C Y22DTR, nu am gasit inca nici o pompa (la benzinarie) care sa intre frumos in rezervor.
Multa bafta tuturor.
PS: Filtrul de polen tot prin torpedou se schimba?
  • brunetel21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva cum pot vedea si eu afisat volumul cd-playerului la o vectra c 2006,stiu ca astra nu are asa ceva,insa mi-ar placea sa stiu ce volum am la momentul respectiv
  • silman

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Filtrul de polen se schimba din compartimentul motor, pe la grila de aerisire din partea stanga. Ridici chederul din stanga pe o lungime de 30-40 cm si apoi grila de aerisire - exista o portiune cu o taietura, prima data am crezut ca e o ruptura.
Skip ads

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Merci mult maine am sa incerc sa vad daca reusesc. Poate fac si ceva poze pentru viitor Smile).
Multa bafta tuturor.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
filtru de polen este sub plasticul de la stergatoare mai la stanga ,gasesti un capac de 35-40cm ,scoti chederul ,desfaci capacul si dai de filtru.mare grija cu el ca are 2 clipsuri la extremitati si se pot rupe
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva cum se desface capitonajul portierei spate?vectra c
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Are 1 surub(pe partea inferioara a usii) sau 2(cred ca langa incuietoare nu stiu sigur) si dupa ce scoti si siguranta de la manerul geamului (daca nu ai electrice) si mai e prinsa in niste braduti(a se citi cleme)
Skip ads

  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am schimbat toate filtrele si dupa ce am facut un drum de 250km,am constatat ca, consumul la suta a crescut cu 0,8l.in aceleasi conditii de mers si pe acelasi drum, inainte de a schimba filtrele scoteam cam 5,6 la suta.acum 6,4--6,5l.sa fie filtrul de aer mai dens sau de ce? vreo ideee?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am incercat sa o desfac si am dat peste 2 suruburi jos 2 pe maner dar cand a venit timpul sa se desprinda din cleme nu a vrut sa se miste deloc
ma intreb daca nu cumva se desfac separat plasticul de capitonaj?nu am maner am electric si de aceea mi-a fost cam frica sa nu deranjez ceva Embarassed
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut la dracii aia cand mi-au pus alarma: desfaci plasticurile de la manere, scoti suruburile, cu atentie tragi masca, ca e prinsa in niste cleme de plastic si sa nu le rupi (desfaci clemele pe rand), ridici masca, ca sa iasa manerul ala de la inchidere. Trebuie sa tragi perfect vertical, ca fanta de la maner e f. mica. bafta.


Ultima modificare facuta de NATS la Mar 12 Dec, 2006 11:47 am
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Acum intreb si eu: cum se misca bancheta din spate, ca mi-am luat huse si nu pot sa imbrac bancheta.....
Cine va vrea huse mistocute, relativ ieftine (110RON), 11 piese, cu spatiu pt airbag-ul din scaune, gaseste la Augsburg la oferta.
Ceva mai bun si mai ieftin n-am gasit pe nicaieri, si am cautat mult.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am bancheta rabatabila la ea e simplu ,iar la sezut am tras de el pana a iesit
  • dino

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si eu am un vectra c, 1,6 din 2004. Are 95.000 km. mereu am probleme cu uleiul. Se aprinde martorul, verific cu joja si nu am ulei. Pun cateva sute de ml. si.... surpriza, am nivel maxim... Nici pana azi nu m-am lamurit ce-i cu ea....

O alta problema... la vreo 80.000 km, mergea fff prost. am mers la service la DI BAS si ei mi-au facut ,,testul uleiului''. Problema e ca atunci cand ma intorceam de la Moeciu, la vale, pe curbe la Posada mi-a murit motorul... imaginati-va! de fapt era elecrovalva EGR (cred ca asa se scrie). Mi-au schimbat-o si gata. Totusi, ce am observat: la drum intins, viteze mai mari de 120km/h.... imi moare motorul ... pur si simplu...
Pacat, e o masina atat de frumoasa...iam pus stopuri DSG, ma gandeam sa-i pun niste jenti, etc dar cred ca ma las pagubas...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
sergionel a scris:am schimbat toate filtrele si dupa ce am facut un drum de 250km,am constatat ca, consumul la suta a crescut cu 0,8l.in aceleasi conditii de mers si pe acelasi drum, inainte de a schimba filtrele scoteam cam 5,6 la suta.acum 6,4--6,5l.sa fie filtrul de aer mai dens sau de ce? vreo ideee?


Eu zic ca dimpotriva, filtrul de aer e mai permisibil, nefiind ingropat in nisip ca celalalt folosit. Si cum ti-a crescut debitul de aer, ti-a crecut si consumul, pentru ca tu apesi pedala la fel ca inainte. Nu cumva simti si o mica crestere in putere, la aceeasi pedala? Solutia: calc-o mai putin ca sa consumi si sa mergi ca inainte.

Eu personal prefer sa am mai multa putere disponibila la picior si sa imi reglez piciorul decat sa ma limiteze un filtru murdar.
  • Edie
  • *
  • 5 mesaje
  • din 11 Dec 2006
  • Vectra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Edie

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
brunetel21 a scris:stie cineva cum pot vedea si eu afisat volumul cd-playerului la o vectra c 2006,stiu ca astra nu are asa ceva,insa mi-ar placea sa stiu ce volum am la momentul respectiv


ai aflat cumva daca se poate asa ceva ?????
stie cineva ???
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
stergand bordul am observat acustic ca sunetele joase provin de undeva din bord Shocked i-mi zic "te pomenesti ca am woofer","neh,masina nu are
asa ceva si daca ar avea ce sa caute in bord?"stiam ca mondeo are,dar vectra??bun...am transferat sunetele doar pe fata si am acoperit boxele din usi siii... :shock:pe mijlocul bordului intre grilele de ventilatie este un capac cu un senzor sau ceva de genul asta(k nu stiu ce este poate i-mi spuneti voi) si de acolo provine sunete joase,am desprins capacul si sub el este o tubulatura acoperita cu o tesatura.
daca aveti o idee mai amanuntita de asa ceva va rog sa ma edificati
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am avut si eu nelamurirea asta dar am presupus ca sunt prea tare de urechi ca sa pot trage o concluzie. Ascultam un CD si era sa fac cu nervii ca incepe sa vibreze bordul. Am tras concluzia ca din cauza basului vibreaza acea grila dar se pare ca nu vibra nimik, sunetele acelea chiar veneau de undeva din bord. Cat despre senzorul acela din cate stiu eu este senzorul de lumina. Multa bafta tuturor.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
senzor de lumina!!??pai nu e situat pe oglinda din mijloc spre parbriz?
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu asa stiu ca e senzorul de lumina iar cel de la oglinda e senzorul de ploaie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR