Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • cata_tm

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde este situat acesta? Sad . Daca da imi spuneti si mie ca trebe sa il dau jos pentru rescriere soft pls!
Skip ads

  • maggyla

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pe consola centrala sub comenzile aerotermei este mai usor accesibil demontand panoul dela picioarele pasageruiui [dreapta]plasat sub torpedo stanga jos
  • cata_tm

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Merci fain am reusit l-am gasit!
  • renegatu21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2006 twin port
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu sunt posesor de opel corsa, dar am avut ocazia sa conduc, inchiriate de firma, vreo 3 masini din modelul, corsa 1.2 twinport.
Masina este ok, merge f bine, mai bine fata de masina personala, fiat punto 1.2.
Insa am avut urmatoarea problema, am avut un accident cu ea destul de nasol si nu au sarit airbagurile.
Masina era cu anul de fabricatie 2006. Din discutii cu diferiti prieteni , am mai auzit pe cineva care a patit acelasi lucru, tot cu un opel corsa.
Cei de la Opel, au spus ca nu am purtat centura, o prostie, am purtat centura mai ales ca dc nu o purtam zburam si eu si colegu prin geam.

Vreau sa stiu daca a mai patit careva asa ceva, daca e o problema generala la corsa, si daca puteam sa ii dau in judecata pe cei de la opel.
Pentru a va da seama de ce vb am atasat si 2 poze cu accidentul.




Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca s-a discutat pe aici despre mecanismul de declansare a airbag-urilor. Sunt declansate de un mecanism ce masoarea fortele 'g' la decelerare, si nu de tot felul de asa-zisi senzori montati in bara sau stiu eu unde.

Din pozele tale, nu pare extraordinar de sifonata masina. Probabil impactul s-a facut la viteza mica, asta fiind si cauza pentru care nu s-au declansat airbag-urile. Poate e mai bine asa, pentru ca te pot rani in unele situatii.
Nu sunt excluse nici defectiunile. Daca iti permiti, investigheaza problema si plateste un expert pentru a verifica integritatea sistemului. Dar, sa stii nu esti singurul care afirma ca nu i s-au declansat airbag-urile in urma unui accident. E vorba si de alte marci (VAG, spre ex.). Depinde in ce conditiile in care s-a produs accidentul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum arata masina nu cred ca ar fi avut motiv sa se declanseze airbag-urile.
Ai dreptate in anumite privinte, unele firme de inchirieri masini dezactiveaza airbag ca sa nu aiba costuri in plus, asigurarea plateste dar daca se ajunge la costuri mari (gen airbag) le mareste prima de asigurare.
  • renegatu21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2006 twin port
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Masina, asa cum arata, a fost considerata dauna totala de cei de la asigurari.
Impactul a fost destul de puternic, masina nu arata foarte sifonata pentru ca s-a infipt in noroi, in mod normal ar fi trebuit sa se declanseze, faza daca erau sau nu dezactivate nu am verificat, dar nu cred.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
O masina intra foarte usor in dauna totala, mai ales daca are cativa ani. Daca zici ca era din 2006, deja valoarea masinii a scazut pt. asigurator cu 30%. Adica in loc de 12.000, cat o fi costat noua, acum costa vreo 8000, poate chiar mai putin. Daca a fost sifonata pe suprafata destul de mare, mai ales daca are sasiul stramb sau blocul motor crapat (din poze masina se pare ca a incasat lovitura in coltul stanga fata, deci sansele sunt mari sa se strambe sasiul). In cazul asta masina intra in dauna totala si accidentul nu e foarte grav. Nici eu nu cred ca lovitura s-a petrecut la viteza mare, altfel partea fata era mult mai sifonata.

Uite aici cum este testat o Corsa D pt. ca airbagurile SA NU SE DESCHIDA la orice lovitura: http://www.youtube.com/watch?v=Rer0X0DFJBw
Skip ads

  • menumorut

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare,
am avut un accident la care mi-a sarit airbag-ul lateral de la sofer.

stie cineva daca se poate inlocui fara a schimba si scaunul, unde as putea gasi airbagul(ECU+airbag) si cum se poate face operatiunea asta?



multumesc anticipat
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca inca traiesti inseamna ca nu au fost necesare airbag-urile , impactul nu a fost destul de puternic Smile
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pare din poza un impact lateral mai mult, asa ca daca aveai airbaguri laterale ,cred ca s-ar fi deschis alea , nu cele frontale. Alea laterale cred ca sunt pe senzor si daca zona aia e neatinsa sau atinsa usor nu se declanseaza nici alea. Bine ca n-ai patit nimic astai important inseamna ca masina te-a protejat .
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Se valorifica 'epava'? Ma gandesc, sunt oameni interesati de piese pentru schimb.
Skip ads

  • renegatu21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2006 twin port
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am lovit destul de rau la cap, si piciorul drept, colegu si dupa 2 luni de la accident avea urma de la centura, deci impact a fost. Oricum am scapat cu bine, am avut noroc.
Faza ca erau oprite airbagurile de catre cei de la inchirieri, nu cred ptr ca din cate stiu eu, cel putin asa e la masina mea , daca le opresc ramane aprins un martor luminos pe bord, si asta nu avea nimik aprins in bord.
Eu intrebam , daca a mai patit careva , pentru ca am mai auzit de 2 cazuri, iar la unul dintre ele a fost un accident super nasol, imapct frontal si ma rog nu s-au declansat.
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ECU nu se schimba. Se sterge "Crash Data" si il poti folosi pe al tau.
Airbag separata de scaun - nu cred ca se poate
  • catalinacatalina

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
trebuie sa se poata schimba si fara scaun,cel putin la astra asa este!
se desface scaunul in spate si este prins in 3 suruburi,foarte simpla operatia
  • alecsandrius

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut azi mi-a taiat unul cu o Dacie calea .....incerc sa pun si niste poze.....problema e daca trebuiau sa sara si airbagurile ! ps vad ca nu pot pune poze....mai incerc
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mie zi de zi imi taie cate o masina calea si nu imi sar airbag-urile Very Happy
Am inteles ca tu l-ai si lovit pe respectivul. Ca sa intelegem mai mult da niste detalii: cum l-ai lovit (frontal, cu o aripa, etc), ce viteza aveai, care a fost efectul asupra ta (te-ai dat cu capul de volan sau de parbriz), purtai centura de siguranta, s-au declansat sistemele de pretensionare, etc, etc.
  • alecsandrius

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
yeti a scris:Mie zi de zi imi taie cate o masina calea si nu imi sar airbag-urile Very Happy
Am inteles ca tu l-ai si lovit pe respectivul. Ca sa intelegem mai mult da niste detalii: cum l-ai lovit (frontal, cu o aripa, etc), ce viteza aveai, care a fost efectul asupra ta (te-ai dat cu capul de volan sau de parbriz), purtai centura de siguranta, s-au declansat sistemele de pretensionare, etc, etc.


A venit din dreapta si l-am luat perpendicular , adica am intrat frontal in laterala lui.La mine fata e varza (spoiler, halogene, grila ornament , aripile fata, far stanga, compartiment motor deformat , lonjeron stanga praf, radiator fata indoit , nu e spart insa, rezervor lichid parbriz spart ).
Aveam centura , nu s-a pretensionat si nu au puscat airbagurile ceea ce ma ingrijoreaza pe viitor. Ce e bine e ca nu am simtit mai deloc socul, am crezut ca era doar zgaraiat spoilerul, cand m-am dat jos si am vazut...Cei de la Opel au estimat vizual reparatii de aproximativ 350 - 400 milioane (vechi).
PS Cum pun si eu niste poze ca nu ma lasa sa le uploadez.
P
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Asta e dauna totala, desi dupa ce povestesti tu ma cam indoiesc. Daca radiatorul nu s-a spart, lovitura nu a fost puternica. Plasticele se sparg la cea mai mica lovitura, faptul ca ai masca si farurile sparte nu inseamna nimic.

Bine ca ai scapat teafar! Nu inteleg insa de ce voiai sa se deschida airbagurile si sa pocneasca centurile daca zici ca nu ai simtit lovitura?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alecsandrius sa folosesti functia CAUTARE si sa nu mai deschizi subiect nou cind este unul deja.
Spor la citit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR